Nie żyje Gustavo Gutierrez, orędownik chrześcijańskiej teologii wyzwolenia

Gutierrez, orędownik „biednych i wyzyskiwanych”, propagował ideały, które zrewolucjonizowały Kościół Ameryki Łacińskiej.

W wieku 96 lat zmarł peruwiański ksiądz Gustavo Gutierrez, uważany za ojca latynoamerykańskiej teologii wyzwolenia.

Zmarł we wtorek wieczorem w Limie – poinformował Zakon Dominikanów w Peru, bez podania przyczyny.

Gutierrez był wybitnym teologiem i filozofem katolickim, którego książka z 1971 roku zatytułowana A Theology of Liberation wywarła głęboki wpływ na doktrynę i praktykę Kościoła w Ameryce Łacińskiej.

Utrzymuje, że chrześcijańskie zbawienie wykracza poza sprawy duchowe i wymaga również uwolnienia ludzi od ucisku materialnego lub politycznego. Słynny napisał: „Przyszłość historii należy do biednych i wyzyskiwanych”.

Arcybiskup Carlos Castillo, kardynał desygnowany z Limy, wspomina Gutierreza, który w młodości służył jako miejscowy proboszcz w Limie, jako „wiernego teologa, który nigdy nie myślał o pieniądzach, luksusach ani czymkolwiek, co wydawałoby się czynić go lepszym” ”.

„Chociaż był mały, wiedział, jak głosić nam Ewangelię z siłą i odwagą w swojej małości” – powiedział Castillo.

Myśl Gutierreza przyciągnęła wielu, którzy byli oburzeni nierównością i dyktaturami w kilku krajach Ameryki Łacińskiej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Zainspirował takie postacie jak arcybiskup Salwadoru Oscar Romero, który został zamordowany w 1980 r. po tym, jak sprzeciwił się łamaniu praw podczas konfliktu domowego w swoim kraju.

Początkowo Watykan ostro potępiał teologię wyzwolenia, twierdząc, że ma ona podłoże marksistowskie, i przez dziesięciolecia dyscyplinował niektórych swoich zwolenników.

Gutierrez, który sam nigdy nie był karany, powiedział reporterom w 2015 r., że teologia wyzwolenia jako całość nigdy nie została potępiona, przyznał jednak, że Stolica Apostolska prowadziła „bardzo krytyczny dialog” ze swoimi zwolennikami i że zdarzały się „trudne momenty”.

Przybycie pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, papieża Franciszka, skupiło uwagę Watykanu na sprawiedliwości społecznej i biednych, co doprowadziło do czegoś w rodzaju rehabilitacji teologii wyzwolenia.

Kiedy w 2018 r. Gutierrez skończył 90 lat, papież Franciszek napisał do niego list, w którym podziękował mu za jego wkład dla „Kościoła i ludzkości, poprzez waszą służbę teologiczną i preferencyjną miłość do biednych i odrzuconych przez społeczeństwo”.

Zrodlo