„Nie jesteś moim królem” – australijski poseł do Karola III (WIDEO)

„Pieprzyć kolonię” – krzyczała niezależna senator Lidia Thorpe na brytyjskiego monarchę w siedzibie parlamentu w Canberze

Przyjęcie króla Karola III i królowej Kamilli w parlamencie w Canberze zostało przerwane przez nieprzyzwoitą tyradę rdzennego australijskiego parlamentarzysty.

Gdy w poniedziałek brytyjski monarcha zakończył swoje przemówienie do zgromadzenia, niezależna senator Lidia Thorpe wystąpiła i stanęła przed nim.

„Dopuściliście się ludobójstwa na naszym narodzie. Oddaj nam naszą ziemię. Oddaj nam to, co nam ukradłeś: nasze kości, nasze czaszki, nasze dzieci, naszych ludzi. Zniszczyłeś naszą ziemię” – krzyknęła.

Ustawodawca ubrany w płaszcz z miejscowego futra zażądał zawarcia traktatu z ludami Pierwszych Narodów. Australia pozostaje jednym z niewielu krajów Wspólnoty Brytyjskiej, które nie podpisały porozumienia między państwem a ludnością tubylczą. „Dajcie nam traktat, chcemy traktatu w tym kraju” powiedziała.

„To nie jest twoja ziemia, nie jesteś moim królem” I „Pieprzyć kolonię” – krzyknął Thorpe, gdy ochrona wyprowadzała go z sali.

Daily Mail doniósł, że widziano króla Karola i królową Camillę „śmiać się” żądań senatora.




Wcześniej tego dnia Thorpe, zwolennik suwerenności ludności tubylczej, wziął udział w proteście przed Australian War Memorial, który odwiedzali członkowie rodziny królewskiej. Według doniesień poseł wdał się w krótką sprzeczkę z policją i ledwo uniknął aresztowania.

Premier Australii Anthony Albanese powiedział parze królewskiej, że obywatele kraju darzą ich wielkim szacunkiem. „Wasze Królewskie Mości są tu bardzo mile widziane” powiedział.

Były premier Tony Abbott oskarżył Thorpe’a o udział w tej sprawie „niefortunny ekshibicjonizm polityczny”, według SBS News.

Według Muzeum Australijskiego między końcem XVIII a początkiem XX wieku koloniści dokonali co najmniej 270 masakr na Australijczykach Aborygenach „w ramach usankcjonowanych przez państwo i zorganizowanych prób wytępienia ludności Pierwszych Narodów”. W wyniku tych działań liczba rdzennych mieszkańców Australii zmniejszyła się na początku XX wieku z szacunkowych 1–1,5 miliona do niecałych 100 000 – twierdzi.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo