Netflix odrzuca twierdzenia, że ​​usunął kolekcję filmów palestyńskich, twierdząc, że umowa licencyjna dobiega końca

Netflix zaprzeczył sugestiom jakoby usunął całą bibliotekę filmów palestyńskich, twierdząc, że tytuły są usuwane ze względu na wygaśnięcie trzyletniego okresu licencyjnego w październiku.

„W 2021 roku uruchomiliśmy tę licencjonowaną kolekcję filmów na trzy lata. Te licencje już wygasły. Jak zawsze nadal inwestujemy w szeroką gamę wysokiej jakości filmów i programów telewizyjnych, aby wyjść naprzeciw potrzebom naszych członków i uhonorować głosy z całego świata” – stwierdziła platforma w odpowiedzi na zapytanie przesłane przez Deadline.

Organizacja praw człowieka Freedom Forward z siedzibą w San Francisco rozpowszechnia list otwarty i petycję, w której wzywa Netflix do wyjaśnienia, dlaczego w ostatnich dniach zaczął zamieszczać powiadomienia o „wkrótce opuszczenia” co najmniej 19 filmów o Palestyńczykach lub o Palestyńczykach.

Wśród filmów, na które licencję na platformę uzyskała firma Front Row Filmed Entertainment z siedzibą w Dubaju, należy m.in. Boska interwencja (2002), Annemarie Jacir Sól tego morza (2008) i Mai Masri 3000 nocy (2015) i nadal można go oglądać w USA na innych platformach.

Usuwanie filmów i seriali po zakończeniu okresu obowiązywania licencji jest standardową praktyką w zakresie licencjonowania treści. Przyjacielena przykład został usunięty z platformy w USA na początku 2020 r., a także we Francji, Australii i Belgii w lipcu tego roku, ponieważ Warner Bros. Discovery ponownie przejmuje prawa.

Netflix nadal oferuje w serwisie szereg innych aktualnych filmów twórców palestyńskich.

Ruch Freedom Forward nalega jednak, aby Netflix wyjaśnił powód usunięcia filmów i natychmiast przywrócił tytuły do ​​swojego serwisu.

Jej inicjatywa zrodziła się w obliczu rosnących światowych napięć w związku z trwającą od roku izraelską akcją wojskową na palestyńskim terytorium Gazy, wywołaną atakami Hamasu z 7 października na południowy Izrael, w których zginęło prawie 43 000 osób, według danych dostarczonych przez kierowaną przez Hamas lokalny organ ds. zdrowia.

W atakach z 7 października zginęło ponad 1100 osób, a kolejne 253 osoby zostały uprowadzone i przewiezione do Gazy jako zakładnicy. Na terytorium nadal znajduje się ponad 60 żywych zakładników i ciała około 35 innych osób.

Sunjeev Bery, dyrektor wykonawczy Freedom Forward, skontaktował się z serwisem Deadline i przekazał Netflixowi wyjaśnienie, dlaczego tytuły zostały usunięte, i powiedział, że platforma nadal powinna przywrócić tytuły.

„Podejrzewałem, że w grę mogą wchodzić kwestie licencyjne. W czasach tak ogromnego bólu i cierpienia Palestyńczyków wydaje się jasne, że Netflix powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, aby utrzymać globalny publiczny dostęp do filmów palestyńskich” – napisał Bery, analityk polityki zagranicznej i obrońca praw człowieka

„Zaskakujące jest, że Netflix milczy w sprawie usunięcia tych filmów i że wydaje się, że Netflix nie dołożył wszelkich starań, aby odnowić związane z tym licencje”.

Netflix nie odpowiedział na pytanie, czy ponownie rozważyłby przedłużenie licencji na 19 filmów, gdyby prawa były dostępne na drugi okres.

Zrodlo