NCAA zamyka lukę w przepisach karnych, która pozwoliła Oregonowi spalić zegar na ostatniej drodze stanu Ohio

Krajowy koordynator władz uczelni piłkarskich wydał w środę interpretację przepisów, która miała załatać lukę, którą Oregon wykorzystał w zwycięstwie nad Ohio State, dając drużynie atakującej możliwość przestawienia zegara czasu gry, jeśli w finale obrona gra z 12 lub więcej zawodnikami dwie minuty którejkolwiek połowy.

W sobotę wydawało się, że drużyna Oregon celowo wykorzystała 12 zawodników w przedostatniej akcji zwycięstwa nad Buckeyes 32-31, próbując wyczerpać czas. Chociaż Ducks zostali ukarani za niekompletne podanie, cztery sekundy odliczane przez zegar były bardziej korzystne dla Oregonu niż kara 5 jardów dla stanu Ohio.

Buckeyes wciąż byli poza zasięgiem rzutu z gry. W czwartej kwarcie przeprowadzili jeszcze jedną akcję i wystrzelili piłkę na sześć sekund przed końcem, ale zabrakło im czasu.

„Piłka nożna to bardzo dynamiczna gra” – powiedział w oświadczeniu koordynator urzędników i redaktor naczelny regulaminu NCAA Steve Shaw. „Czasami zdarzają się szczególne sytuacje, w których wykonanie kary może dać drużynie przewagę. Wiodącą zasadą Komisji ds. Przepisów Piłkarskich NCAA jest to, że nie powinno być żadnych korzyści, gdy zespół popełni karę. Celem tej interpretacji wewnątrzsezonowej jest wyeliminowanie potencjalnej przewagi zegara w wyniku popełnienia faulu zmiany i odebranie wszelkich korzyści obronie, jeśli naruszy ona zasadę zmian.

Korzystając z wcześniej zatwierdzonego przepisu, mającego na celu ukaranie drużyn za popełnienie „rażącego i oczywistego nieuczciwego czynu, którego celem jest zabranie czasu na boisku”, komisja regulaminowa zatwierdziła nową interpretację fauli zmianowych na koniec meczu.

„Po dwuminutowej przerwie na żądanie w którejkolwiek połowie, jeżeli obrona popełni faul zmiany, a 12 lub więcej zawodników znajduje się na boisku i uczestniczy w próbie, sędziowie ukarają obronę za faul i według uznania drużyny, która zawiniła, przywróć zegar czasu gry do czasu wskazanego w momencie snapu” – czytamy w interpretacji. „Zegar czasu gry zostanie ponownie uruchomiony po następnym pstryknięciu. Jeżeli dwunasty obrońca próbował opuścić boisko, ale w chwili snapu nadal znajdował się na boisku i nie miał wpływu na grę, wówczas normalna kara za zmianę zostanie nałożona bez zmiany zegara.

Kara 5 jardów zostanie nałożona bez względu na wszystko, ale decyzja o zresetowaniu zegara czasu gry zostanie podjęta przez przewiniającego. Pomysł, który się za tym kryje, powiedział Shaw, był taki, że może zaistnieć sytuacja w końcówce meczu, w której przewinienie uzna, że ​​upływ czasu jest na korzyść drużyny.

Zasada „rażącego i oczywistego nieuczciwego czynu” (9-2-3 II) została opracowana w odpowiedzi na drużynę defensywną, która celowo próbowała zremisować, trzymając lub przekazując faule utrudniające grę w końcówce meczów, aby zaoszczędzić czas, próbując jednocześnie chronić prowadzenie. W takim przypadku faul, jeśli zostanie uznany za umyślny, zostaje podniesiony do rangi niesportowego zachowania w promieniu 15 jardów.

Shaw powiedział, że komisja regulaminowa doszła do wniosku, że ustalenie, czy drużyna celowo wykorzystała 12 lub więcej zawodników w defensywie, byłoby trudne dla sędziów, a ponieważ ustawienie zegara jest ważniejszym elementem, nie było potrzeby poprawiania nielegalnego faulu zmiany za niesportowe zachowanie.

„Trudno ocenić intencje” – powiedział Sportowiec.

Trener Oregonu, Dan Lanning, w poniedziałek omal nie potwierdził, że drużyna Ducks celowo wykorzystała 12. obrońcę w przedostatnim meczu przeciwko Ohio State.

„Spędzamy nadmierną ilość czasu na rozpatrywaniu różnych sytuacji” – powiedział Lanning reporterom z lekkim uśmiechem na twarzy. „Są sytuacje, które nie pojawiają się zbyt często w futbolu uniwersyteckim, ale nad tą oczywiście pracowaliśmy. Można więc zobaczyć wynik.”

Ohio State zmierzyło się z trzecim i 25 zespołem Oregon 43 na 10 sekund przed końcem czwartej kwarty, a Ducks prowadzili jednym. Oregon zarządził przerwę na żądanie, ale wydawało się, że ma trudności z ponownym wprowadzeniem obrońców na boisko.

Gra rozpoczęła się, gdy Ducks mieli na boisku 12 zawodników, co zakończyło się niekompletnym podaniem Willa Howarda do dobrze zakrytego odbierającego. Kara 5 jardów za nielegalną zmianę dała Ohio State piłkę na 38 na 6 sekund przed końcem, która nadal potrzebowała większego metra, aby mieć realną szansę na zdobycie kosza z gry. Kopacz Buckeyes, Jayden Fielding, ma w swojej karierze 47 jardów.

Buckeyes rozegrali jeszcze jedną grę, ale uderzenie Howarda z 12 jardów zakończyło mecz.

Posunięcie Lanninga spotkało się z mieszanymi reakcjami innych trenerów, w tym trenera Ole Miss Lane’a Kiffina, którego zespół zwrócił uwagę na rzekome fałszowanie kontuzji zawodników w celu przerwania gry i zaburzenia rytmu ataku przeciwnika.

„Uważam, że całe to narodowe mówienie o kimś (udaje) kontuzję i ludzie nie powinni tego robić. Nie mówię, że się z nimi nie zgadzam” – powiedział Kiffin. „Ale po prostu wydało mi się interesujące, że wszyscy uważają, że to niesamowite, że celowo złamałeś zasady, aby wystawić więcej zawodników na boisko, a potem wszyscy są zirytowani, gdy ktoś doznaje kontuzji. Po prostu wydało mi się to interesujące.

Trener Alabamy Kalen DeBoer, który jako główny trener Waszyngtonu przez dwa sezony zwyciężył 3:0 z Lanningiem, pochwalił swojego byłego rywala z Pac-12.

„ Czapki z głów przed trenerem Lanningiem za próbę znalezienia sposobu na zwycięstwo swojej drużyny i wykazanie się w ten sposób kreatywnością ” – powiedział DeBoer.

Trener Gruzji Kirby Smart, który zatrudniał Lanninga jako asystenta przez trzy lata, zanim Lanning został głównym trenerem Oregonu, uniknął pytania, czy Bulldogs rozważali zastosowanie sztuczki z dwunastym zawodnikiem.

„Staramy się przygotować jak najbardziej szczegółowo” – powiedział Smart – „ale nie chciałbym tego komentować”.

SportowiecDo raportu przyczynił się Seth Emerson.

(Zdjęcie: Ali Gradischer / Getty Images)