NBTE stara się o awans do komisji politechnicznej i ostrzega przed luką w umiejętnościach

Krajowa Rada ds. Edukacji Technicznej wezwała do podniesienia rangi Państwowej Komisji Politechnicznej w kraju.

Zarząd podkreślił potrzebę ściślejszej współpracy z Komisją Izby Reprezentantów ds. Politechniki, aby osiągnąć ten cel.

Sekretarz wykonawczy NBTE, prof. Idris Bugaje, przedstawił ten apel podczas prezentacji przed Komisją Izby Reprezentantów ds. Politechniki, której przewodniczy Hon. Fuad Kayode Laguda.

W środę przewodniczący i członkowie Komisji Izby Reprezentantów odbyli wizytę nadzorczą w Radzie w Kadunie.

„Ciepło witamy tę szanowną komisję w NBTE i nie możemy się doczekać bliższej współpracy, aby posunąć ten sektor do przodu.

„Rozpoczęła się walka o podniesienie rangi NBTE do Państwowej Komisji Politechnicznej, a wasze wsparcie jest niezbędne w realizacji tego marzenia” – powiedział Bugaje.

NBTE utworzona na mocy dekretu nr 8 z 1977 r. i zmieniona w 1985 i 1992 r. nadzoruje, akredytuje i reguluje ponad 700 instytucji kształcenia i szkolenia technicznego i zawodowego (TVET) w kraju.

Bugaje podkreślił kluczową rolę, jaką odgrywa TVET w eliminowaniu braków w umiejętnościach w kraju, szczególnie w rozwoju infrastruktury.

„Żadna gospodarka nie może się rozwijać bez infrastruktury. Mamy między innymi gazociąg AKK, transsaharyjski gazociąg ziemny, modernizację i rozbudowę kolei, elektrownię Mambilla oraz rafinerię i fabrykę mocznika w Dangote.

Bugaje ubolewał jednak, że projekty te były realizowane przy wykorzystaniu importowanej wykwalifikowanej siły roboczej z Azji, podczas gdy młodzież z Nigerii pozostawała bez pracy.

„Każda politechnika posiada Centrum Rozwoju Umiejętności utworzone dzięki interwencji Funduszu TETFund. Musimy wykorzystać te obiekty do szkolenia naszej młodzieży” – dodał.

Szef NBTE zidentyfikował także pewne wyzwania stojące przed instytucjami TVET, w tym słabe finansowanie, przestarzałe programy nauczania, brak nowoczesnego sprzętu i stygmatyzację absolwentów TVET.

„Budżet na rok 2024 był najgorszy, ze znacznymi cięciami w Zgromadzeniu Narodowym. Potrzebujemy odpowiednich środków finansowych, aby w ciągu pięciu lat dokonać przeglądu programów nauczania ND/HND” – stwierdził Bugaje

Wyraził także zaniepokojenie Krajowymi Ramami Kwalifikacji Umiejętności (NSQF), zatwierdzonymi przez Federalną Radę Wykonawczą w 2013 r. i wdrożonymi w 2017 r., mówiąc, że „NSQF stanowią pomost między miejscami pracy a instytucjami edukacyjnymi/szkoleniowymi, zapewniając zapewnienie jakości wszystkim zainteresowanym stronom”.

Bugaje ostrzegł, że NSQF jest zagrożony ze względu na ustawę zmieniającą ITF z 2024 r., zauważając jednocześnie, że „musimy chronić te ramy, aby zapewnić zgodność rozwoju umiejętności Nigerii ze światowymi standardami”.

Odnosząc się do sporu NBTE dotyczącego gruntów w Abudży, Bugaje opowiedział długotrwały problem, zauważając, że „W 2003 r. grunt został przydzielony NBTE w Maitamie na podstawie świadectwa użytkowania nr 445.

„Jednak DB Mangal przejął dwie trzecie ziemi i zbudował „Dom Murjanatu” do wynajmu komercyjnego.”

Sprawa jest obecnie rozpatrywana przez Sąd Apelacyjny. „Domagamy się dochodzenia administracji Tinubu w tej i dziewięciu innych kluczowych sprawach dotyczących korupcji odziedziczonej” – dodał Bugaje.

W swojej odpowiedzi przewodniczący komisji Izby Reprezentantów zapewnił NBTE o wsparciu komisji. „Będziemy ściśle współpracować z NBTE, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed instytucjami TVET i zapewnić, że rozwój umiejętności w Nigerii spełnia światowe standardy”.

W prezentacji uczestniczyli członkowie Komisji Politechniki Izby Reprezentantów, urzędnicy NBTE i zainteresowane strony z sektora edukacyjnego.

Zrodlo