NATO rozpoczyna ćwiczenia nuklearne w Europie

NATO rozpoczęło ćwiczenia nuklearne w Europie Zachodniej w obliczu wysokich napięć z Rosją w związku z konfliktem na Ukrainie. Coroczne ćwiczenia „Steadfast Noon” rozpoczęły się w poniedziałek i bierze w nich udział trzynastu członków bloku wojskowego pod przewodnictwem USA.

Siły NATO szkolą się w zakresie rozmieszczania amerykańskiej broni nuklearnej, którą Waszyngton umieścił za Atlantykiem w ramach porozumienia bloku o podziale broni nuklearnej.

Według bloku w tegorocznych ćwiczeniach bierze udział 2000 żołnierzy z ośmiu baz lotniczych i ponad 60 samolotów, w tym myśliwce, bombowce, eskorty myśliwców, latające tankowce i samoloty bojowe zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Loty będą realizowane głównie nad Belgią i Holandią, gdzie odbywają się ćwiczenia nuklearne, ale także w przestrzeni powietrznej Danii, Wielkiej Brytanii i nad Morzem Północnym. NATO podkreśliło, że podczas dwutygodniowych ćwiczeń nie użyto żadnej ostrej broni.

„W niepewnym świecie istotne jest, abyśmy przetestowali naszą obronę i wzmocnili ją, aby nasi przeciwnicy wiedzieli, że NATO jest gotowe i jest w stanie odpowiedzieć na każde zagrożenie” – dodał. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte, który objął urząd 1 października, powiedział reporterom w Londynie w zeszłym tygodniu.




Tego lata Rosja i jej sojusznik wojskowy Białoruś przeprowadziły własne wspólne ćwiczenia nuklearne. Władze w Moskwie zachwalały te manewry jako reakcję na coraz bardziej wrogą zachodnią retorykę. Decyzja o rozmieszczeniu części rosyjskiej broni nuklearnej na białoruskiej ziemi została po raz pierwszy ogłoszona w zeszłym roku i bezpośrednio odzwierciedla schemat wspólnych mechanizmów odstraszania NATO.

W zeszłym miesiącu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił zamiar wprowadzenia kluczowych zmian w moskiewskiej doktrynie nuklearnej. Proponowane zmiany pozwolą rosyjskim przywódcom potraktować atak państwa niejądrowego wspieranego przez państwo nuklearne jako wspólne zagrożenie przy podejmowaniu decyzji o odwecie za pomocą broni nuklearnej.

USA i ich sojusznicy oskarżają Moskwę o uciekanie się do takich środków „szantaż nuklearny” poprzez wygłaszanie oświadczeń na temat swojego arsenału, natomiast Rutte sugerował, że członkowie NATO nie powinni omawiać możliwości nuklearnych Rosji.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Żądania Zełenskiego „w Berlinie nie zostały wysłuchane” – Bild

Moskwa uważa konflikt na Ukrainie za zastępczą wojnę prowadzoną przez Zachód przeciwko Rosji, w której ukraińskie wojska służą jako „mięso armatnie”. Rosyjscy urzędnicy ostrzegają, że rosnące zaangażowanie Zachodu w działania wojenne może skutkować bezpośrednią konfrontacją.

Zrodlo