Nastolatki chcą mniej seksu, więcej przyjaźni w filmach i programach telewizyjnych – wynika z badania UCLA

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles wykazały, że nastolatki są znacznie bardziej zainteresowane opowieściami o przyjaźni i związkach platonicznych, a mniej skupiają się na seksie w filmach i programach telewizyjnych. To jedno z kluczowych wniosków zawartych w najnowszej odsłonie uniwersyteckiego badania „Nastolatki i ekrany”. — w którym wzięło udział około 1500 młodych ludzi w całych Stanach Zjednoczonych w wieku od 10 do 24 lat.

Z raportu wynika, że ​​w tym roku 63,5% nastolatków woli treści związane z „nomance”, w porównaniu z 55% w 2023 r.

„Nasze odkrycia naprawdę zdawały się potwierdzać trend, który wyłaniał się z naszych danych w ubiegłym roku: że młodzi ludzie są zmęczeni oglądaniem na ekranie tych samych przestarzałych i niepowiązanych romantycznych tropów” – stwierdziła Alisha J. Hines, dyrektor ds. badań w centrum. „Nastolatki i młodzi dorośli chcą oglądać historie, które bardziej autentycznie odzwierciedlają pełne spektrum zróżnicowanych relacji”.

Ponad jedna trzecia, czyli 36,2% ankietowanych nastolatków, stwierdziła, że ​​woli oglądać treści przedstawiające światy fantastyczne od opowieści o bogatych i sławnych (7,2%), rzeczywistych sprawach mających wpływ na społeczeństwo (13,9%), możliwych do powiązania problemów osobistych (24,2%). %) lub inne gatunki (3,3%). Popularność treści fantastycznych w tej grupie wiekowej wzrosła o 56% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Trzeci rok z rzędu na pierwszym miejscu znalazły się treści pełne nadziei i podnoszące na duchu, pokazujące, jak ludzie pokonują wszelkie przeciwności losu.

„Będąc narażeni na ogromne czynniki stresogenne w latach młodości, takie jak pandemia COVID-19 i 24-godzinne cykle informacyjne szczegółowo opisujące przypadki masowych strzelanin, polityki wywołującej podziały i wojny, młodzi ludzie w przeważającej mierze doświadczają zmęczenia kryzysowego” – powiedziała Yalda T. Uhls, założycielka i dyrektor wykonawcza centrum, współautor badania i adiunkt na wydziale psychologii UCLA. „To pokolenie bardzo przejmuje się wieloma kwestiami społecznymi, ale potrzebuje też odskoczni mentalnej. To logiczne, że widzimy, jak wielu z nich zwraca się do mediów w poszukiwaniu fantazji i historii zawierających przesłania nadziei, które pozwolą im uwolnić się od wielu wyzwań, jakie niesie ze sobą dzisiejsza rzeczywistość młodego człowieka”.

Z raportu wynika, że ​​dobra wiadomość dla branży filmowej jest taka, że ​​młodzi widzowie wolą chodzić do kina niż na koncerty i grać w gry wideo. Streaming premiery nowego filmu na urządzeniu z czwartej pozycji na liście.

Możesz pobrać cały raport „Nastolatki i ekrany” na stronie internetowej UCLA Center for Scholars & Storytellers Tutaj.

Zrodlo