Nastolatka oskarżona o morderstwa w Southport w Wielkiej Brytanii staje przed nowym zarzutem „terroryzmu”.

Po nowych zarzutach policja twierdzi, że ataki nożem w Southport nadal nie są traktowane jako „związane z terroryzmem”.

Nastolatek oskarżony o zamordowanie trzech młodych dziewcząt w lipcu w ataku nożem w północnej Anglii, został oskarżony o produkcję śmiercionośnej trucizny rycyny i przestępstwo „terrorystyczne”.

Axel Rudakubana, oskarżony o zabicie dziewcząt w wieku od sześciu do dziewięciu lat podczas imprezy tanecznej o tematyce Taylor Swift w Southport, również został oskarżony o produkcję śmiercionośnej toksyny biologicznej rycyny i posiadanie podręcznika szkoleniowego Al-Kaidy.

18-latek stawił się w środę przed sądem pokoju w Westminster za pośrednictwem łącza wideo z więzienia Belmarsh, ubrany w szary dres więzienny i bluzę zasłaniającą twarz.

Nie odpowiedział, gdy poproszono go o potwierdzenie swojego nazwiska i nie złożył jeszcze żadnych wyjaśnień w związku z oskarżeniami o morderstwo i usiłowanie zabójstwa.

Oczekuje się, że Rudakubana następnym razem stanie przed sądem koronnym w Liverpoolu 13 listopada, kiedy może zostać poproszony o przedstawienie swoich zeznań.

Po upublicznieniu nowych zarzutów policja stwierdziła, że ​​zabójstwa nadal nie są traktowane jako „związane z terroryzmem”. Komendant Merseyside, Serena Kennedy, powiedziała, że ​​na miejscu zdarzenia nie znaleziono rycyny.

Zamieszki wybuchły w Southport i w całej Wielkiej Brytanii w kilka tygodni po incydencie po tym, jak w mediach społecznościowych rozeszły się fałszywe doniesienia, jakoby podejrzany zabójca był muzułmańskim imigrantem.

Elsie Dot Stancombe, Bebe King i Alice da Silva Aguiar (od lewej do prawej) padły ofiarą ataku nożem podczas imprezy tanecznej w Southport [File: Merseyside Police/Reuters]

Zamieszki obejmowały ataki na meczety i hotele, w których przebywają osoby ubiegające się o azyl, ponieważ policja zaprzeczyła powiązaniom z terroryzmem i starała się zdementować pogłoski, jakoby podejrzany był imigrantem, twierdząc, że urodził się w Wielkiej Brytanii.

Polityczni rywale premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera kwestionują, czy doszło do „tatuowania” po tym, jak nowe zarzuty obejmowały terroryzm.

Kandydat na przywódcę konserwatystów Robert Jenrick wyraził obawy, że fakty mogły zostać utajnione przed opinią publiczną. „Każda sugestia zatuszowania trwale nadszarpnie zaufanie społeczne do tego, czy mówi się nam prawdę o przestępczości w naszym kraju” – stwierdził.

Biuro Starmera stwierdziło, że ważne jest, aby policja i prokuratura koronna mogły wykonać swoją pracę i ustalić fakty.

Zrodlo