NASA przedstawia prototypowy teleskop do misji LISA polegającej na wykrywaniu fal grawitacyjnych z kosmosu

NASA udostępniła pierwszy rzut oka na pełnowymiarowy prototyp sześciu teleskopów, których zadaniem jest wykrywanie fal grawitacyjnych z kosmosu. Fale te, powstałe w wyniku zdarzeń kosmicznych, takich jak zderzenia czarnych dziur, będą obserwowane przez misję LISA (Laser Interferometer Space Antenna). Misja ta jest efektem współpracy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i ma na celu pogłębienie naszej wiedzy o Wszechświecie za pomocą laserów do pomiaru niewielkich odległości między statkami kosmicznymi.

Projekt misji LISA i teleskopu

Misja LISA będzie składała się z trzech statków kosmicznych ułożonych w trójkąt, przy czym każdy bok układu będzie miał długość około 2,5 miliona kilometrów. Te statki kosmiczne będą się komunikować za pomocą podczerwonych wiązek lasera, transmitowanych i odbieranych przez bliźniacze teleskopy na każdym statku. NASA jest odpowiedzialna za dostarczenie wszystkich sześciu teleskopów na potrzeby tej misji. Według Ryana DeRosa, a badacz w Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należącym do NASA prototypowy teleskop, znany jako Teleskop Jednostki Rozwoju Inżynierii, ma kluczowe znaczenie dla kierowania konstrukcją ostatecznego sprzętu pokładowego.

Kontrola i materiały prototypowego teleskopu

Prototyp przybył do Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda w maju i od tego czasu przeszedł inspekcję. Wyprodukowany przez L3Harris Technologies teleskop składa się ze specjalistycznego materiału o nazwie Zerodur, który jest ceramiką szklaną znaną ze swojej stabilności w różnych temperaturach. Jego główne zwierciadło jest pokryte złotem, co zwiększa jego zdolność do odbijania laserów podczerwonych i zmniejsza straty ciepła w zimnym środowisku kosmicznym.

Uruchom oś czasu i perspektywy na przyszłość

Oczekuje się, że misja LISA wystartuje w połowie lat 30. XXI wieku, co będzie stanowić kamień milowy w wykrywaniu fal grawitacyjnych w przestrzeni kosmicznej. Ta misja pomoże uzyskać głębszy wgląd w siły kształtujące nasz wszechświat.

Zrodlo