Nakaz Marcosa poddaje Akademię Filmową DTI

Prezydent Ferdinand „Bongbong” R. Marcos zreorganizował 43-latka Akademia Filmowa Filipin (FAP) i umieścił go pod nadzorem Departamentu Handlu i Przemysłu (DTI), aby „maksymalizować” potencjał lokalnego przemysłu filmowego.

Prezydent zmienił także skład FAP, aby wzmocnić organizm i uzupełnić programy rządowe dla branży filmowej.

„Aby zmaksymalizować pełny potencjał filipińskiego przemysłu filmowego, konieczne jest zapewnienie, że światowej klasy filipińskie talenty w dziedzinie sztuki i nauki filmowej otrzymają należyte uznanie i pomoc ze strony rządu krajowego” – stwierdził w swoim październikowym wydaniu 2 Zarządzenie wykonawcze nr 70 (EO 70).

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Marcos dodał, że konieczne jest dalsze zdefiniowanie „obowiązków i funkcji FAP w celu uzupełnienia programów, działań i projektów istniejących organów rządowych zaangażowanych w promocję i rozwój filipińskiego przemysłu filmowego”.

FAP został stworzony w 1981 roku przez ojca Prezydenta i jego imiennika. Jest reklamowany jako filipiński odpowiednik Akademii Sztuki i Nauki Filmowej, prywatnej grupy, która co roku organizuje ceremonię wręczenia Oscarów.

W styczniu 1982 roku, rok po utworzeniu FAP, na Filipinach odbył się pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Manili, któremu przewodniczyła ówczesna pierwsza dama Imelda Marcos w nadziei, że według ówczesnych doniesień prasowych uczyni z kraju „Cannes Wschodu”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Stypendia, granty

Zgodnie z EO 70 odnowiony FAP ma za zadanie przyznawanie wyrazów uznania, przyznawania wyróżnień, uznania, nagród, stypendiów, grantów i innych form pomocy dla przemysłu filmowego.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Rząd Filipin powołał dwie inne agencje związane z branżą — Filipińską Radę ds. Rozwoju Filmu (FDCP) oraz Radę ds. Przeglądu i Klasyfikacji Filmów i Telewizji (MTRCB) — obie podlegające Kancelarii Prezydenta.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Według EO 70 podstawową funkcją FAP jest docenianie wybitnych filmów, artystów i interesariuszy w drodze corocznych Krajowych Nagród Filmowych w celu ożywienia i dalszej promocji przemysłu filmowego.

Nagrody te „uznają, promują i honorują światowej klasy talenty i dorobek Filipińczyków w sztuce i nauce filmowej”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Gildie pomagające

FAP utworzy niezależną komisję, która wybierze oficjalnych kandydatów do corocznych nagród zgodnie z kategoriami, kryteriami, mechanizmami i nagrodami, które ustali we współpracy z władzami ds. rozwoju metropolii Manila, Centrum Kultury Filipin i innymi odpowiednimi agencjami rządowymi .

Mandat FAP obejmuje także kierowanie i pomaganie cechom, organizacjom lub stowarzyszeniom z różnych sektorów kreatywnych i technicznych w kierunku profesjonalizacji przemysłu filmowego.

Aby profesjonalizować i promować przemysł filmowy, będzie także współpracować z organizacjami międzynarodowymi i innymi agencjami rządowymi, takimi jak FDCP, MTRCB, Krajowa Komisja Kultury i Sztuki (NCCA), Departament Turystyki, Departament Spraw Wewnętrznych i Samorządu Lokalnego, Własność Intelektualna Biuro Filipin i jednostki samorządu terytorialnego.

Sekretarz edukacji sprawował nadzór nad FAP. EO 70 utworzyło zarządzającą Radę Nadzorczą, której przewodniczą dyrektor generalny i sekretarz DTI.

Skład zarządu

W skład zarządu wchodzi przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, sekretarz pracy, dyrektor generalny Urzędu ds. Edukacji Technicznej i Rozwoju Umiejętności (Tesda), przewodniczący NCCA, przewodniczący FDCP oraz dwóch przedstawicieli sektora prywatnego.

Przedstawiciele sektora prywatnego powinni pochodzić z renomowanych cechów, organizacji lub stowarzyszeń działających w branży filmowej.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

FAP będzie także współpracować z Departamentem Edukacji, Tesdą, FDCP, Komisją ds. Szkolnictwa Wyższego, Filipińską Radą Rozwoju Przemysłu Kreatywnego, sektorem prywatnym, środowiskiem akademickim itp. w zapewnianiu programów, szkoleń i innych form wsparcia na rzecz opieki społecznej i profesjonalizacji pracowników branży filmowej. — Z RAPORTEM INQUIRER RESEARCH INQ



Zrodlo