N13b Odzyskanie przekierowanych środków publicznych we wrześniu – szef ICPC

Przewodniczący Niezależnej Komisji ds. Praktyk Korupcyjnych i Innych Powiązanych Przestępstw (ICPC), Adamu Aliyu, ogłosił, że we wrześniu 2024 r. komisja odzyskała ponad 13 miliardów funtów przekierowanych środków publicznych.

Aliyu powiedział, że Komisja dokłada wszelkich starań, aby jej mandat antykorupcyjny został w pełni wypełniony, i oświadczył, że będzie w dalszym ciągu robić więcej, aby zapewnić, że instytucje publiczne i osoby fizyczne nie sprzeniewierzą ogólnego bogactwa kraju.

Szef ICPC poinformował o tym we wtorek w Abudży podczas przemówienia podczas inauguracji strategicznego planu działania Komisji na lata 2024–2028.

Aliyu powiedział: „W ciągu ostatniego roku ICPC poczyniła znaczne postępy w wykonywaniu swojego mandatu; na przykład tylko we wrześniu 2024 r. odzyskaliśmy ponad 13 miliardów funtów z przekierowanych środków publicznych. To tylko jeden z wielu sposobów, w jakie niestrudzenie pracowaliśmy, aby wypełnić nasz mandat”.

Aliyu powiedziała, że ​​komisja zamierza zdigitalizować swoje operacje, aby zwiększyć efektywność, dochodzenia i zarządzanie sprawami.

„Rozpoczynamy również reformy ICT, które doprowadzą do cyfryzacji naszych operacji i umożliwią skuteczniejsze dochodzenia, zarządzanie sprawami i procesy wewnętrzne.

„Ta transformacja sprawi, że Komisja stanie się liderem w zakresie wykorzystania technologii do zwalczania korupcji, dzięki czemu będziemy o krok przed działalnością przestępczą w erze cyfrowej.

„Dodatkowo decentralizujemy wysiłki antykorupcyjne, wzmacniając pozycję rządów stanowych poprzez mobilizację Prokuratorów Generalnych.

„Takie podejście zapewnia władzom stanowym wyposażenie w narzędzia, wiedzę i zasoby niezbędne do skutecznej walki z korupcją na szczeblu lokalnym” – dodał Aliyu.

Przemawiając także Prokurator Generalny Federacji (AGF) i Minister Sprawiedliwości Lateef Fagbemi ponownie podkreślili zaangażowanie obecnej administracji w walkę z korupcją w kraju.

Powiedział: „Walka z korupcją pozostaje kamieniem węgielnym programu tej administracji, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że korupcja to nowotwór zżerający samą tkankę naszego społeczeństwa. Podważa zaufanie, osłabia instytucje i utrudnia nasz postęp jako narodu.

„W tym świetle praca ICPC ma ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na zapewnienie identyfikowania i ścigania praktyk korupcyjnych, ale także ze względu na wspieranie kultury uczciwości i odpowiedzialności we wszystkich sektorach”.

W swoim przemówieniu Prezes Sądu Apelacyjnego, sędzia Monica Dongban-Mensem, pochwaliła ICPC za jej wysiłki i obiecała wsparcie sądu dla ich planu działania.

„Wdrożenie i współpraca są niezbędne. Korupcja nie polega wyłącznie na kradzieży pieniędzy; oznacza to, że nie robisz tego, co powinieneś. Jesteśmy wspaniałym krajem. Zrobimy, co w naszej mocy, aby wesprzeć ICPC we wdrażaniu planu działania” – powiedziała.

Zrodlo