Mowa nienawiści w sporcie musi się skończyć

Sobota, 5 października 2024 – 18:07 WIB

Bali, niech żyje – Mowa nienawiści może wywołać złe rzeczy. W sporcie takie zachowanie należy natychmiast zaprzestać, w przeciwnym razie może być bardzo niebezpieczne.

Przeczytaj także:

Dyrektor LPDUK Ferry Kono opowiada o znaczeniu sportu dla dyplomacji międzynarodowej

Pomysł ten pojawił się podczas międzynarodowego seminarium sportowego zainicjowanego przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Zwalczania Terroryzmu (UNOCT) we współpracy z Ministerstwem Młodzieży i Sportu (Kemenpora) Republiki Indonezji w hotelu Kartika Plaza na Bali w dniach 1–3 października 2024.

Seminarium zatytułowane „Wykorzystanie siły sportu i jego wartości w celu wzmocnienia spójności społecznej i wpływu na odporność społeczności” zaprosiło wielu prelegentów z UNOCT, Kemenpora, PSSI, AFC, FIFA, UEFA, Premier League, Serie A, organizacji pozarządowych , do naukowców.

Przeczytaj także:

Zapobieganie ekstremizmowi poprzez sport

Thaddeus Barker-Mill jako specjalista ds. wsparcia programu, Global Sports Program, UNOCT, mówił o niebezpieczeństwach związanych z mową nienawiści podczas wydarzeń sportowych. Wyjaśnił różnicę pomiędzy mową nienawiści a dyskryminacją.

Według Barker-Mill mowa nienawiści przybiera formę mowy, pisma i zachowań, które atakują określone grupy. Tymczasem dyskryminacja prowadzi do problemów związanych z migracją, niepełnosprawnością i płcią.

Przeczytaj także:

Runda finałowa w Malang, walka o tytuł generalnego mistrza Trial Game Dirt 2024 nabiera tempa

Sidik Tualeka, funkcjonariusz ochrony Persebaya Surabaya (w środku)

„ONZ definiuje mowę nienawiści jako każdy rodzaj komunikacji, którego celem jest atak na osoby o określonej religii lub pochodzeniu etnicznym. Mowa nienawiści jest sygnałem ostrzegawczym. Im większa jest mowa nienawiści, tym większy ekstremizm” – stwierdziła Barker -Młyn.

To, co powiedział Barker-Mill, stało się jednym z głównych tematów dyskusji grupy dyskusyjnej na seminarium. W Indonezji, szczególnie w piłce nożnej, wciąż często słyszymy piosenki, których teksty zawierają mowę nienawiści.

Persebaya Surabaya Oficer ds. bezpieczeństwa Sidik Tualeka, przedstawiając wyniki dyskusji grupowej, nalegał, aby PSSI natychmiast wydało regulacje w tej sprawie. Ponieważ pozostawienie tego bez kontroli będzie miało negatywny wpływ na indonezyjską piłkę nożną.

Mowa nienawiści jest uważany przez indonezyjskich kibiców za coś normalnego, bo bez niego mowa nienawiściuważał, że mecz nie przebiegał dobrze. Sędziowie meczowi mają prawo udzielić nagany trybunom, jeśli taka istnieje mowa nienawiścicokolwiek to jest, nawet jeśli kontekst wspiera czyjś zespół” – powiedział.

Następna strona

To, co powiedział Barker-Mill, stało się jednym z głównych tematów dyskusji grupy dyskusyjnej na seminarium. W Indonezji, szczególnie w piłce nożnej, wciąż często słyszymy piosenki, których teksty zawierają mowę nienawiści.

Następna strona



Zrodlo