Misja NISAR 2025: NASA i ISRO łączą siły, aby monitorować ekosystemy Ziemi i zmiany powierzchni

NASA i ISRO połączyły siły, aby zrealizować ambitną misję mającą na celu zmianę sposobu, w jaki obserwujemy ziemskie ekosystemy i krajobrazy. Misja NISAR, skrót od NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar, dostarczy ważnych danych na temat biomasy, zmian poziomu morza, klęsk żywiołowych i poziomu wód gruntowych. Satelita ten będzie krążył wokół naszej planety, wykorzystując technologię radarową do pomiaru przesunięć powierzchni Ziemi co 12 dni. Misja potrwa co najmniej trzy lata, a obie agencje wniosą do niej swoją wiedzę specjalistyczną.

Jak NASA i ISRO współpracują?

Misja ta stanowi ważny element współpracy pomiędzy NASA a Indyjską Organizacją Badań Kosmicznych. Obie agencje współpracują nad monitorowaniem zmian na powierzchni Ziemi za pomocą obrazowania radarowego. NASA dostarcza radar pracujący w paśmie L, który może przenikać przez gęste korony drzew i lód. Z kolei ISRO dostarcza statek kosmiczny, radar pracujący w paśmie S i rakietę nośną. Projekt NISAR rozpoczął się po roku 2007 raport zidentyfikowali potrzebę uzyskania dokładniejszych danych na temat lądu i kriosfery Ziemi. W odpowiedzi administrator NASA Charles Bolden i przewodniczący ISRO K. Radhakrishnan oficjalnie rozpoczęli ten wspólny wysiłek.

Co wyróżnia NISAR?

NISAR wyróżnia się zdolnością do wykrywania niezwykle drobnych zmian na Ziemi, aż do poziomu centymetra. Wykorzystuje technologię radarową, która działa w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, dzięki czemu jest niezwykle niezawodna. Pomoże to naukowcom śledzić wszystko, od ruchów lodowców po trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Co więcej, dane będą publicznie dostępne, co umożliwi badaczom na całym świecie korzystanie z tej skarbnicy informacji.

Dlaczego to ma znaczenie

Misja NISAR ma wystartować w 2024 r. i oczekuje się, że będzie miała duży wpływ. Nie tylko pomoże naukowcom monitorować zmiany środowiskowe, ale także zapewni dane w czasie rzeczywistym, które pomogą przewidywać klęski żywiołowe i zarządzać nimi. To misja, której celem jest głębsze zrozumienie zmian powierzchni Ziemi i tego, co to oznacza dla naszej przyszłości.

Zrodlo