Minorka, nowa ostoja Francuzów: rynek nieruchomości przyjmuje zwrot

Minorka doświadcza znaczących zmian na rynku nieruchomości Francuscy nabywcy przejęli pałeczkę od Brytyjczyków w ostatnich latach. Historycznie rzecz biorąc, zakupy domów na wyspie kierowali obywatele Wielkiej Brytanii, ale obecnie zainteresowanie Francuzów wzrosło wykładniczo, pozycjonując się na drugiej najważniejszej grupie kupujących.

W 2023 r. około 10 500 obywateli Francji nabyło drugą rezydencję na Minorce, co oznacza, że ​​kupują już co drugi dom na wyspie. Liczba ta jest jeszcze bardziej zaskakująca, jeśli weźmie się pod uwagę, że w 2019 r. Przed pandemią Minorkę odwiedziło zaledwie 3500 Francuzów w celu nabycia nieruchomości. W ciągu zaledwie czterech lat Liczba francuskich turystów, którzy mają obecnie na wyspie własny dom, potroiła się.

Turystyka we Francji rośnie co roku o około 30%.

Michael Gagnier, konsul Francji na Balearachwskazał, że zjawisko to obserwuje się nie tylko na Minorce, ale także na Majorce. „W ostatnich latach turystyka francuska wzrastała o 25–28% każdego roku od 2021 r., po pandemii Covid-19 na obu wyspach, ale jest bardziej zaakcentowana na Minorce, i jest to spowodowane kilkoma czynnikami, jednym z nich jest ponowne odkrycie „natury na Minorce będąc wyspą najbardziej chronioną i najbardziej odpowiadającą gustom i potrzebie znalezienia miejsca z zachowanym ekosystemem.”

Gagnier przypisuje ten wzrost częściowo ulepszone połączenie lotniczez 15 lotami dziennie między Minorką a Francją, a także trasami morskimi z Tulonu, które ułatwiły dostęp do wyspy. “Codzienny prom bardzo pomógł i sprawiło, że istnienie Minorki stało się dla Francuzów ważne” – mówi konsul.

Święty Ludwik

Konsul to podkreśla wielu francuskich turystów rozpoczyna swoje relacje z Minorką jako gościeale po tym, jak zakochali się w wyspie już podczas pierwszej wizyty, często tu wracają i rozważają zakup domu jako drugiego domu. Często są to kupujący emerytowany Co Decydują się osiedlić na stałe na wyspie, aby cieszyć się jej stylem życia i klimatem lub ludzie, którzy pracują zdalnie „Za pierwszym razem są pod wrażeniem tego, co znajdą, i powtarzają to, dopóki nie rozważą zakupu”.

Dzięki tej zmianie trendu Minorka stała się atrakcyjnym miejscem dla nabywców międzynarodowych, co odzwierciedla transformację rynku nieruchomości i rosnące zainteresowanie obywateli francuskich osiedlaniem się na tej idyllicznej śródziemnomorskiej wyspie.

Dziedzictwo historyczne

Powiązania Minorki z Anglią i Francją mają głębokie korzenie sięgające wieków wstecz. 13 czerwca 1721 roku Anglia dołączyła do Hiszpanii i Francji na mocy traktatu madryckiego, tymczasowo kończąc lata konfliktu. W XVIII wieku Minorka była trzykrotnie okupowana przez Anglię. i przeżył okres dominacji francuskiej. Wreszcie w 1802 roku wyspa wróciła do Hiszpanii.

Brytyjczycy okupowali Minorkę przez większą część XVIII wieku, ale wieki później ich wpływ na architekturę, gastronomię, a nawet język jest nadal obecny.

Sposób Kane'a

Sposób Kane’a

Jeśli chodzi o stosunki z Francją, rozpoczęły się one w XVIII wieku wraz z założeniem gminy Sant Luis na cześć króla Francji Ludwika XV. 18 kwietnia 1756 roku dwanaście tysięcy francuskich żołnierzy w służbie księcia Richelieu wylądowało na plaży Santandria, przewożonych potężną flotą. Podczas swojej krótkiej dominacji w latach 1756-1763 udało im się także stworzyć bardzo znany sos, którego nazwa ostatecznie brzmiała majonez (majonez), inspirowany imieniem Mahón.

Zrodlo