Minorka i Salwador zjednoczone na rzecz lepszej gospodarki wodnej

Od 17 do 20 października dyrektor wykonawczy ACUA – United Community Association for Water and Agriculture –, Samuel Ventura odwiedził Minorkę w celu wymiany doświadczeń związanych z suwerennością żywnościową, dbałością o zasoby wodne oraz lokalną produkcją i przedsiębiorczością. Spróbuj jednak zastosować wspólne wnioski w społecznościach, w których pracujesz.

Faktycznie od 2012 roku odpowiada za podmiot, z którym Fons Menorquí de Cooperació od 2006 roku współpracuje przy projektach zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskichprowadzenie działań na rzecz rozwoju społeczności i realizacja projektów, z których korzystają rodziny o ograniczonych zasobach w paśmie górskim Bálsamo w Salwadorze.

ACUA jest podmiotem zaangażowanym w sprawiedliwość społeczną i równość płciktóre wzmacnia zdolności bezbronnej i zubożałej ludności w zakresie egzekwowania ich praw i alternatywnego zarządzania terytorium, z naciskiem na zrównoważoną gospodarkę wodną i suwerenność żywnościową.

Od 2006 roku współpracuje z Fundacją im Fundusz Współpracy Minorkidzięki któremu uzupełniono działania mające na celu wsparcie społeczności wiejskich w co najmniej 12 gminach na południu pasma górskiego Bálsamo, w Salwadorze.

Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat ta relacja oznaczała, że ​​Fons aktywnie uczestniczył w siedmiu projektach. Zostały one dopasowane do różnych kierunków działania Fons: od działań pokryzysowych w 2022 r. renowacja dachów 60 domów rodzin wiejskich w Panchimalco dotkniętych burzą Julia; do poprawy zdrowia psychicznego i warunków odżywienia rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji w roku 2024, co wpisano w kierunek działań humanitarnych.

To właśnie w tym kontekście współpracy obecny dyrektor wykonawczy ACUA, Samuel Ventura, odwiedził naszą wyspę, chłonąc doświadczenia zdobyte na Minorce, które mogą posłużyć jako impuls do nowych projektów w Salwadorze. Ventura opowiedział także o swojej pracy w społecznościach pasma górskiego Bálsamoktóre posłużyły jako źródło wiedzy i nauki w ramach projektów odwiedzonych na Minorce. W ten sposób spotkania stały się wspólną nauką, z której skorzystają zarówno Minorka, jak i pasmo górskie Bálsamo.

Więc, Ventura miała okazję zobaczyć projekty z pierwszej ręki jak to zrobiła Agroxerxa, jako jednocząca lokalnych producentów żywności; drzewa Algendar – projektu Cáritas promującego pośrednictwo pracy wśród grup szczególnie wrażliwych; czy wizyta na farmie Capell de Ferro w Alaior, która jest przykładem gospodarki rolnej prowadzonej przez wieśniaczkę. Odwiedził także cysternę miejską w Es Mercadal i został przyjęty przez Ministra Współpracy Simóna Gornésa oraz spotkał się z radną Marią Antònią Pons z Rady Miejskiej Alaior, Joan Palliser, burmistrz Es Mercadal i Agustí Rodríguez, ekspert ds. hydrogeologii i promotor projektów skupiających się na zarządzaniu integralnym obiegiem wody na Balearach i znajomości dziedzictwa geologicznego Minorki.

Ze strony Funduszu dziękują wszystkim podmiotom i osobom zaangażowanym w wizytę Samuela Ventury za możliwość poznania tych doświadczeń, co będzie impulsem do przeniesienia sposobów działania na drugą stronę Atlantyku.

Zrodlo