Minister: Nie ma jeszcze żadnych firm zarejestrowanych w celu uzyskania licencji na eksport piasku morskiego

Czwartek, 17 października 2024 – 19:42 WIB

Djakarta – Ministerstwo Handlu ujawniło, że żadna firma nie złożyła wniosku o rejestrację eksportera (ET) towarów w postaci piasku z osadów morskich.

Przeczytaj także:

Eksport pojazdów Toyoty z Indonezji przekroczył 60 000 w okresie od stycznia do maja 2024 r

Przedsiębiorcy muszą przejść kilka procesów licencyjnych, zanim będą mogli eksportować piasek morski i ostatecznie uzyskać zezwolenia Ministerstwa Handlu.

„Jak dotąd żadnych. Należy najpierw złożyć wniosek do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (KKP) w celu uzyskania pozwolenia na prowadzenie działalności wydobywczej; Ministerstwo Handlu jeszcze żadnego nie otrzymało. To długi proces” – powiedział Isy Karim, dyrektor generalny ds. Handel Zagraniczny we wtorek (15 października)

Przeczytaj także:

Bankructwa i masowe zwolnienia uderzają w przemysł tekstylny

Dyrektor Generalny Handlu Wewnętrznego, Isy Karim

Zdjęcie:

  • VIVA.co.id/Mohammad Yudha Prasetya

Karim wyjaśnił, że firmy zamierzające eksportować piasek z osadów morskich muszą posiadać licencję na prowadzenie działalności wydobywczej (IUP).

Przeczytaj także:

Ministerstwo twierdzi, że ceny naturalnych produktów wydobywczych są niższe

Licencja ta jest wydawana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (KKP) oraz Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych (ESDM).

Następnie firma otrzyma od Ministerstwa Handlu status ET, który będzie następnie wykorzystywany do ubiegania się o zezwolenie na eksport (PE) i składania raportów inspektora (LS).

Isy podkreślił jednak, że aby eksportować ten towar, firmy muszą spełnić różne wymagania, a jednym z nich jest zaspokojenie potrzeb krajowych.

„To jak z olejem palmowym, w przypadku którego istnieje obowiązek rynku krajowego (DMO); przed złożeniem wniosku o eksport należy spełnić krajowe potrzeby” – zauważył.

Wcześniej Minister Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa Sakti Wahyu Trenggono stwierdził, że istnieje duże zainteresowanie ze strony firm chcących wykorzystać piasek z osadów morskich.

„Wielu się zgłosiło” – powiedział jakiś czas temu minister Trenggono.

Według niego liczba takich firm przekracza 66. Jednak rząd nie otworzył jeszcze rynku eksportu piasku z osadów morskich.

Zezwolenia na wykorzystanie piasku z osadów morskich, zarówno do użytku krajowego, jak i na eksport, są ściśle regulowane, aby zapewnić zachowanie aspektów ekologicznych obok korzyści ekonomicznych.

Surowe wymagania dotyczące wykorzystania tego towaru obejmują uzyskanie licencji, korzystanie z określonych statków i technologii oraz zapewnienie, że podmioty gospodarcze jasno wyjaśnią cel zbieranego przez siebie osadu. Ma to na celu zapewnienie, że wykorzystanie osadu nie zaszkodzi środowisku.

Gospodarkę osadami reguluje Rozporządzenie KP nr 26 z 2023 r., które stanowi, że gospodarowanie osadami ma na celu przeciwdziałanie sedymentacji, która może zmniejszyć nośność i pojemność ekosystemów przybrzeżnych i morskich, a także zdrowie oceanu.

Następna strona

„To jak z olejem palmowym, w przypadku którego istnieje obowiązek rynku krajowego (DMO); przed złożeniem wniosku o eksport należy spełnić krajowe potrzeby” – zauważył.

Następna strona



Zrodlo