Metatestowanie funkcji rozpoznawania twarzy w celu wykrycia oszukańczych reklam wykorzystujących wizerunki gwiazd i szybsza weryfikacja tożsamości

Meta ogłosiła, że ​​w poniedziałek testuje technologię rozpoznawania twarzy w celu wykrywania oszukańczych reklam i pomagania użytkownikom w szybszym odzyskiwaniu konta. Gigant mediów społecznościowych celuje w szczególności w oszustwa reklamowe typu „przynęta na gwiazdy”, podczas których oszuści wykorzystują wizerunki celebrytów i osób publicznych, aby nakłonić użytkowników do interakcji z reklamą i kliknięcia złośliwych linków. Ponadto gigant technologiczny z Menlo Park testuje również wykorzystanie wideo selfie, aby umożliwić użytkownikom szybkie odzyskanie dostępu do zaatakowanych kont. Firma stwierdziła, że ​​zamierza aktywnie usuwać szkodliwe treści ze swoich platform, aby zapewnić użytkownikom bezpieczniejsze doświadczenia.

W newsroomie postgigant mediów społecznościowych szczegółowo opisał swoje podejście do wykorzystania technologii rozpoznawania twarzy. Meta pracuje obecnie nad wykorzystaniem tej technologii na dwa sposoby — wykrywaniem oszustw reklamowych typu „przynęta na gwiazdy” oraz weryfikacją tożsamości w celu szybszego odzyskiwania konta.

Podkreślając problem oszustw reklamowych typu „przynęta na gwiazdy” na Facebooku i Instagramie, firma stwierdziła, że ​​oszuści często wykorzystują wizerunki osób publicznych, aby nakłonić użytkowników do interakcji z reklamami. Użytkownicy proszeni są o klikanie fałszywych linków, a ze względu na zaufanie celebrytów niektórzy padają na oszustwa.

Do tej pory Meta korzystała z natywnego systemu oceny reklam, aby odróżnić fałszywe reklamy od prawdziwych. System ten opiera się na uczeniu maszynowym i przegląda miliony reklam wyświetlanych na jego platformach. Zautomatyzowany system analizuje tekst, obrazy i filmy zawarte w reklamie. Teraz, aby jeszcze bardziej wzmocnić system, gigant mediów społecznościowych testuje rozpoznawanie twarzy.

Firma korzysta obecnie z funkcji rozpoznawania twarzy na ograniczoną skalę, aby „porównywać twarze w reklamie ze zdjęciami profilowymi osób publicznych na Facebooku i Instagramie”. W przypadku potwierdzenia dopasowania i ustalenia, że ​​reklama jest oszustwem, Meta twierdzi, że automatycznie ją zablokuje. Technologia ta jest również wykorzystywana do wykrywania i blokowania kont podszywających się pod osobę publiczną.

Obecnie Meta znajduje się na wczesnym etapie testów i wykorzystuje małą grupę celebrytów i osób publicznych do sprawdzenia i poprawy szybkości i skuteczności wykrywania. „W nadchodzących tygodniach zaczniemy wyświetlać powiadomienia w aplikacji większej grupie osób publicznych, na które miała wpływ przynęta na celebrytów, informując ich, że rejestrujemy je w ramach tej ochrony” – dodała firma. Osoby publiczne, które zarejestrują się w ramach tej ochrony, będą mogły zrezygnować za pośrednictwem Centrum konta.

Rozpoznawanie twarzy podczas odzyskiwania konta

Meta testuje również wykorzystanie rozpoznawania twarzy, aby pomóc użytkownikom odzyskać dostęp do zaatakowanych kont. W wielu przypadkach zautomatyzowane systemy Meta mogą błędnie oznaczyć konto i zablokować je. Może to być spowodowane podejrzaną aktywnością lub próbą włamania się hakera na konto użytkownika. Alternatywnie potwierdzenie tożsamości jest również konieczne, jeśli użytkownicy zapomną hasła do swoich kont. W takich przypadkach dotychczasowi użytkownicy byli proszeni o weryfikację swojej tożsamości poprzez przedstawienie rządowego dowodu osobistego.

Teraz gigant mediów społecznościowych testuje wykorzystanie wideo selfie, aby użytkownicy mogli szybko odzyskać dostęp do swoich kont. Użytkownicy będą musieli przesłać wideo selfie, a korzystając z technologii rozpoznawania twarzy, firma porówna dane ze zdjęciami profilowymi na koncie, do którego próbują uzyskać dostęp.

W obu przypadkach Meta twierdzi, że nie będzie przechowywać żadnych danych twarzy wygenerowanych po dokonaniu porównania, niezależnie od tego, czy istnieje zgodność, czy nie. Dodatkowo w filmowych selfie firma oświadczyła, że ​​dane wideo będą szyfrowane i „nigdy nie będą widoczne na jej profilu, ani znajomym, ani innym osobom na Facebooku czy Instagramie”.

Zrodlo