Mąż Nuland odchodzi z WaPo po decyzji Bezosa

Robert Kagan był wściekły, że gazeta nie poprze Kamali Harris na prezydenta USA

Redaktor „Washington Post” Robert Kagan podał się do dymisji w ramach protestu po tym, jak gazeta należąca do magnata Amazona Jeffa Bezosa zdecydowała się po raz pierwszy od 1988 r. zrezygnować z poparcia prezydenta.

Kagan jest mężem Victorii Nuland, byłej wysokiej rangi urzędnik Departamentu Stanu, która była bezpośrednio zaangażowana w wspierany przez USA zamach stanu na Ukrainie w 2014 r. Kagan, który sam siebie określa jako neokonserwatysta, przeszedł drogę od doradcy ds. polityki zagranicznej do republikańskiego kandydata na prezydenta Johna McCaina w 2008 r. do przyłączenia się do Demokratów w 2016 r. i poparcia Hillary Clinton.

W piątek potwierdził NPR i Fox News, że odchodzi z „Post”, ponieważ gazeta ta odmówiła poparcia wiceprezydent Kamali Harris, kandydatki Demokratów na prezydenta, w jej wyścigu z kandydatem Republikanów i byłym prezydentem Donaldem Trumpem.

Według NPR tekst poparcia dla Harrisa powstał na początku tego miesiąca, ale kierownictwo gazety odrzuciło go po przejrzeniu przez Bezosa, który jest właścicielem „Post” od 2013 r. Odpowiedź redakcji była następująca: „zszokowany” i w przeważającej mierze negatywny, NPR twierdził.




Choć rezygnacja Kagana była jak dotąd jedyną, „Post” spotkał się z falą krytyki w związku z decyzją Bezosa. Susan Rice, była doradczyni prezydenta Baracka Obamy, potępiony ruch jako „najbardziej obłudne, tchórzliwe posunięcie ze strony publikacji, która ma pociągnąć ludzi u władzy do odpowiedzialności”.

„To tchórzostwo, chwila ciemności, która pozostawi demokrację jako ofiarę” – dodał. Marty Baron, redaktor naczelny „The Post” za prezydentury Trumpa, powiedział NPR w oświadczeniu, w którym nazwał brak poparcia Harrisa „niepokojący rozdział braku kręgosłupa w instytucji słynącej z odwagi”.

Pod rządami Barona „Post” zdobył kilka nagród Pulitzera za historie o teorii spiskowej „Russiagate” i obwinianie Trumpa za zamieszki na Kapitolu związane z wyborami w 2021 roku.


Co czwarty Amerykanin obawia się powyborczej wojny domowej – sondaż

Kagan argumentował, że Trump byłby niebezpiecznym dyktatorem i doradził obecnemu prezydentowi Joe Bidenowi, aby szanował, kochał i uczył się od „kropki” waszyngtońskiego establishmentu. Znany jest także ze współautora manifestu z 1996 r. „W stronę neoreagańskiej polityki zagranicznej”, w którym opowiadał się za tym, aby Stany Zjednoczone stały się „życzliwa globalna hegemonia”. Jego współautor, inny neokonserwatysta Bill Kristol, również dołączył do Demokratów w 2016 roku i stał się zdeklarowanym krytykiem Trumpa.

Posunięcie „The Post” następuje zaledwie kilka dni po tym, jak „Los Angeles Times” również ogłosił, że po 16 latach wspierania Demokratów nie poprze Harrisa. Szefowa redakcji Mariel Garza podała się do dymisji w proteście przeciwko decyzji, którą według niej podjęła gazeta „wyglądaj na tchórzliwego i obłudnego, może nawet trochę seksistowskiego i rasistowskiego” spędził osiem lat „popierać” Atut.

Zrodlo