Marsz miejski: do 2050 r. 70 procent ludzi będzie mieszkać w miastach

Marsz miejski: do 2050 r. 70 procent ludzi będzie mieszkać w miastach

PUNKT KONWERGENCJI Miasta przyciągają mieszkańców, ponieważ są ośrodkami handlu, kultury, edukacji, możliwości pracy, interakcji społecznych i mobilności oraz rozwoju gospodarczego. —Richard A. Reyes

MANILA, Filipiny — Cel 11 celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) na rok 2030 dotyczy uczynienia miast i osiedli ludzkich inkluzywnymi, bezpiecznymi, odpornymi i zrównoważonymi.

Według ONZ w 2008 r. po raz pierwszy w historii liczba ludności miejskiej na świecie przewyższyła liczbę ludności wiejskiej. W 2022 r. liczba ludności na świecie również osiągnęła osiem miliardów, z czego ponad połowa mieszka na obszarach miejskich. Oczekuje się, że liczba ta będzie tylko rosnąć – do 2050 r. 70% ludności będzie mieszkać w miastach.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Miasta są atrakcyjnymi obszarami osadniczymi, ponieważ są ośrodkami handlu, kultury, nauki, produktywności, interakcji społecznych oraz rozwoju ludzkiego i gospodarczego. To właśnie w miastach ludzie poszukują możliwości zdobycia wyższego wykształcenia i zatrudnienia. A ponieważ miasta korzystają z większości światowych zasobów, priorytetem powinno być zapewnienie ich zrównoważonego rozwoju.

CZYTAĆ: Nowe i wyższe marzenie o przedmieściach

Większość rozwoju obszarów miejskich ma miejsce w małych miastach i miasteczkach pośrednich, co pogłębia nierówności i ubóstwo miejskie. Planowanie urbanistyczne, systemy transportu, woda, kanalizacja, gospodarka odpadami, ograniczanie ryzyka klęsk żywiołowych, dostęp do informacji, edukacja i budowanie potencjału to kwestie istotne dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Około 1,1 miliarda ludzi żyje obecnie w slumsach lub w warunkach podobnych do slumsów w miastach, a w ciągu najbliższych 30 lat oczekuje się, że liczba ta wzrośnie o 2 miliardy. Według ONZ obecnie 85 proc. mieszkańców slumsów skupionych jest w trzech regionach: Azji Środkowej i Południowej (334 mln), Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (362 mln) oraz Afryki Subsaharyjskiej (265 mln).

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Od czasu wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju w 2015 r. poczyniono postępy, a obecnie liczba krajów posiadających krajowe i lokalne strategie ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych podwoiła się. Problemy nadal pozostają jednak aktualne i w 2022 r. tylko połowa ludności miejskiej miała wygodny dostęp do transportu publicznego.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Aby zapewnić wszystkim lepsze życie i zapewnić każdemu lepsze warunki, należy budować nowoczesne, zrównoważone miasta. Zrównoważonego rozwoju nie można osiągnąć bez znaczącej zmiany sposobu budowania i zarządzania przestrzeniami miejskimi. Wśród celów SDG 11 znajdują się bezpieczne i niedrogie mieszkania, zrównoważone systemy transportu publicznego, dostęp do bezpiecznych i zielonych przestrzeni publicznych, redukcja zanieczyszczeń i eliminacja nierówności.

Najwyżej w rankingu Dania, Austria

W Danii, która obecnie zajmuje trzecie miejsce spośród 166 krajów w Raporcie na temat zrównoważonego rozwoju, większość docelowych wskaźników celu zrównoważonego rozwoju nr 11 została osiągnięta lub jest na dobrej drodze. Godnym uwagi projektem w tej dziedzinie jest Circle House – pierwszy projekt mieszkaniowy o obiegu zamkniętym w kraju – autorstwa studia architektonicznego 3XN i firmy zajmującej się budownictwem socjalnym Lejerbo wraz z ponad 60 firmami z duńskiego sektora budowlanego.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Projekt Circle House składa się z 60 mieszkań komunalnych w Lisbjerg, wybudowanych zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Około 90 procent materiałów można zdemontować i ponownie wykorzystać, co ma dużą wartość, co zwiększa ogólny zrównoważony rozwój wykraczający poza zapewnianie mieszkań.

Jeśli chodzi o transport oraz zrównoważone i zielone przestrzenie miejskie, Rada Miasta Kopenhagi sporządziła Plan Klimatyczny 2035, którego celem jest osiągnięcie pozytywnego efektu klimatycznego do 2035 r. i zmniejszenie o połowę globalnej emisji dwutlenku węgla w Kopenhadze na mieszkańca, co odpowiada celowi, jakim jest zmniejszenie emisji wynikających z konsumpcji do pięciu ton dwutlenku węgla na mieszkańca. Plan na rok 2035 rozpocznie się w 2026 r., zastępując poprzedni Plan Klimatyczny na rok 2025, który został uruchomiony w 2012 r. i który również miał na celu osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i zmniejszenie ogólnej emisji dwutlenku węgla w mieście.

W planie na rok 2025 Kopenhaga zamierzała ugruntować swoją pozycję pierwszej na świecie stolicy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Jednak od 2022 r. ukończenie planu na rok 2025 do roku docelowego pozostaje jednak wątpliwe ze względu na problemy z finansowaniem.

Austria, kraj zajmujący szóste miejsce w Raporcie na temat zrównoważonego rozwoju, osiągnęła połowę docelowych wskaźników celu zrównoważonego rozwoju nr 11. Wiedeń jest reklamowany jako jedno z najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie, częściowo ze względu na zwiększoną liczbę mieszkań socjalnych w mieście. Praktyka ta stosowana jest w stolicy od ponad stulecia, a Wiedeń wybudował ponad 220 000 mieszkań komunalnych dla ponad pół miliona lokatorów, a także przyczynił się do budowy kolejnych 200 000 dotowanych mieszkań. Co roku władze miasta inwestują około 500 milionów euro w budowę i renowację mieszkań, a także bezpośrednie wsparcie finansowe dla mieszkańców o niskich dochodach.

W transporcie Austria przyjęła własny Plan Mobilności na rok 2030, który określa sposoby unikania, zmiany i usprawnienia ruchu i transportu w kraju, przy jednoczesnym znacznym zwiększeniu udziału ekomobilności we wszystkich formach transportu.

Plan mobilności przewiduje zrównoważony, opłacalny i dostępny system mobilności do roku 2040. Wśród jego celów jest ograniczenie korzystania z samochodów prywatnych o 16 procent do roku 2040, zwiększenie udziału transportu publicznego z 27 procent do 40 procent oraz podwojenie aktywnego podróżowania metodami, takimi jak chodzenie i jazda na rowerze, do 6 proc.

Plan mobilności ma również na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i hałasu powodowanego przez konwencjonalne pojazdy, aby stworzyć bezpieczniejsze i bardziej przyjazne miasto.

Główne wyzwania dla PH

Filipiny w dalszym ciągu stoją przed poważnymi wyzwaniami w zakresie wszystkich wskaźników docelowych celów zrównoważonego rozwoju. Od tego roku wynik kraju w zakresie celu zrównoważonego rozwoju nr 11 utrzymuje się w stagnacji lub rośnie i wynosi mniej niż 50 procent wymaganego poziomu.

W 2023 r. Metro Manila zajęło 93. miejsce w indeksie Arcadis Sustainable Cities Index (SCI), rankingu obejmującym 100 miast na całym świecie w oparciu o ogólne dane dotyczące zrównoważonego rozwoju, takie jak zanieczyszczenie powietrza, gospodarka odpadami, zrównoważony transport, wyniki gospodarcze, równość społeczna, odporność na czynniki naturalne katastrofy i zmiany w czasie od 2015 r.

Najwyższy wynik Filipiny uzyskały w filarze „planeta”, który mierzy i podkreśla wysiłki na rzecz redukcji emisji i energii odnawialnej, zajmując 77. miejsce. Z kolei pozycja kraju w filarach „ludzie” i „zysk” wyniosła odpowiednio 91 i 84. Znalazło się również w kategorii „miasta pozbawione dynamiki” w ramach filaru „postępu”, przy czym Arcadis odnotował przytłaczające wyzwania i ograniczony postęp w zakresie zrównoważonego rozwoju w ostatnich latach.

Filipiny zajęły również wyjątkowo niskie miejsce w indeksie gotowości do mobilności miejskiej 2022 przeprowadzonym przez zespół doradców Oliver Wyman Forum i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Spośród 60 miast na całym świecie uwzględnionych w Indeksie Metro Manila zajęło 58. miejsce pod względem gotowości na mobilność miejską, 56. pod względem systemów transportu publicznego i 48. pod względem mobilności zrównoważonej. Według opisu projektu problemy metra Manila z systemem transportowym wynikają częściowo z braku inwestycji w infrastrukturę aktywnej mobilności, taką jak ścieżki rowerowe i strefy wolne od samochodów, a także z niskiego natężenia transportu publicznego.

Izba Reprezentantów zatwierdziła w trzecim i ostatnim czytaniu projekt ustawy nr 6715, czyli ustawę o zrównoważonych miastach i społecznościach, środek zapewniający rozwój zrównoważonych miast i społeczności w kraju. Niektóre z zasad przewodnich ustawy obejmują rewitalizację miast, która obejmuje modernizację slumsów w celu poprawy mieszkalnictwa, infrastruktury i usług; mobilność miejska w celu zapewnienia włączających, bezpiecznych, dostępnych, niedrogich i wydajnych środków transportu publicznego poprzez rozwój i poprawę infrastruktury transportowej i usług użyteczności publicznej; oraz różnorodność kulturowa, która szanuje, chroni i promuje różnorodne źródła utrzymania, zwyczaje i dziedzictwo kulturowe. Projekt ustawy pozostaje jednak w toku.

Jeśli chodzi o zrównoważony transport, Departament Transportu (DOTr) ogłosił w maju 2024 r. zamiar rozbudowy ścieżek rowerowych w głównych miastach i przyległych gminach w kraju do 2028 r. Agencja podała, że ​​przeznaczyła około 5 miliardów P na swoje aktywne projekty transportowe, w tym utworzenie 2400 km chronionych i wydzielonych pasów dla rowerzystów w całym kraju, co było celem określonym wcześniej w 2023 r.

Oprócz ścieżek rowerowych DOTr oświadczył również, że buduje chodniki, aby zapewnić bezpieczeństwo pieszych, zgodnie z rządową polityką transportową i planem rozwoju Filipin na lata 2023–2028.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Źródła: Inquirer Archives, pna.gov.ph, dziedzictwo.senate.gov.ph, oliwerwymanforum.com, arcadis.com, dashboards.sdgindex.org, oecd.org, bmk.gv.at, wienerwohnen.at, International.kk .dk, ifro.ku.dk, betoncentre.com, Housingevolutions.eu, gxn.3xn.com, Creativedenmark.com, Buildingsocialecology.org



Zrodlo