Limp Bizkit i Fred Durst pozywają Universal Music na 200 milionów dolarów w związku z niezapłaconymi tantiemami

Limp Bizkit i frontman Fred Durst złożyli pozew przeciwko Universal Music na 200 milionów dolarów, twierdząc, że zespół „do niedawna nie otrzymywał żadnych tantiem”.

W pozwie złożonym we wtorek (8 października) prawnicy Dursta zarzucają Limp Bizkitowi i „prawdopodobnie setkom innych artystów”, że „przez lata bezprawnie wstrzymywano ich tantiemy” z powodu „oszukańczego” systemu stworzonego przez Universal Music.

Zdobądź bilety na Limp Bizkit tutaj

Prawnicy piosenkarza napisali w pozwie: „Durst wyjaśnił, że został poinformowany przez UMG, że nie otrzymał żadnych wyciągów z opłat licencyjnych, ponieważ UMG przez lata powtarzało mu, że nie ma obowiązku ich przedstawiania, ponieważ jego konto wciąż było dalekie od odzyskania . Przedstawiciele Dursta, podejrzliwi, że UMG bezpodstawnie twierdziło, że konta Powodów nie zostały odzyskane, zasugerowali dalsze dochodzenie”.

W pozwie dodaje się: „Brak przedstawienia przez UMG oświadczeń licencyjnych, w szczególności za lata 1997-2004 – szczyt sławy zespołu oraz okresy, w których osiągał on rekordową sprzedaż – w odniesieniu do jego najpopularniejszych albumów sugeruje, że UMG celowo ukrywało prawdziwej kwoty sprzedaży, a co za tym idzie opłat licencyjnych należnych Limp Bizkit w celu nieuczciwego zatrzymania tych zysków dla siebie”.

Prawnicy Dursta również zakwestionowali praktyki księgowe wytwórni płytowej, twierdząc, że zespół w tajemniczy sposób został obciążony kwotą 199 676 dolarów. UMG najwyraźniej argumentowało, że zespołowi wypłacono 43 miliony dolarów w postaci zaliczek podlegających zwrotowi, co wyjaśnia, dlaczego Durst i jego koledzy z zespołu do niedawna „nie otrzymali ani centa”. Wytwórnia ostatecznie przekazała zespołowi 1,03 miliona dolarów i 2,3 miliona dolarów Durst’s Flawless Records po tym, jak nowa reprezentacja prawna piosenkarza zwróciła uwagę na tę sprawę wiosną ubiegłego roku, ale prawnicy Dursta twierdzą, że firma jest winna nu-metalowemu zespołowi znacznie więcej pieniędzy.

„Biorąc pod uwagę ogromne kwoty pieniędzy zebrane przez UMG w związku ze sprzedażą albumów Limp Bizkit i Flawless Records na przestrzeni lat… UMG odpowiada wobec powodów na dziesiątki milionów dolarów z tytułu naruszenia praw autorskich, jeśli nie na więcej” – kontynuuje pozew, „W istocie Powodowie twierdzą, że kwoty należne im od UMG w następstwie odstąpienia od tych umów z łatwością przekroczą 200 milionów dolarów”.

Według BillboardOprócz niezapłaconych tantiem pozew ma na celu unieważnienie kontraktu płytowego zespołu i przywrócenie zespołowi praw autorskich do jego muzyki. Domaga się także odszkodowania za naruszenie praw autorskich.

Limp Bizkit niedawno zakończyli swoją główną trasę koncertową „Loserville”, ale powrócą w trasę w 2025 roku, kiedy będą wspierać kolejną północnoamerykańską część „M72 World Tour” Metalliki. Odbierz bilety tutaj.



Zrodlo