Lee Hsien Yang, najmłodszy syn założyciela Singapuru, ubiega się o azyl w Wielkiej Brytanii

Lee Hsien Yang twierdzi, że przyznano mu azyl w związku z „prześladowaniami” wobec niego i jego rodziny przez Singapur.

Najmłodszy syn zmarłego ojca założyciela Singapuru oświadczył, że jest obecnie uchodźcą politycznym w Wielkiej Brytanii, co oznacza najnowszy rozwój głośnego sporu w najważniejszej rodzinie miasta-państwa.

Lee Hsien Yang powiedział we wtorek, że rząd Wielkiej Brytanii przyznał mu azyl w obliczu, jak to określił, „prześladowań” w kraju.

Lee i jego siostra Lee Wei Ling, która zmarła 9 października, od lat pozostają w separacji od wpływowego starszego brata Lee Hsien Loonga, który był premierem przez dwie dekady, aż do maja tego roku. Rozłam skupiał się wokół nieporozumień dotyczących losu domu ich ojca po jego śmierci w 2015 roku.

Napięte stosunki dały o sobie znać publicznie – młodszy Lee (67 l.) podczas wyborów w 2020 r. sprzymierzył się z partią opozycyjną, a w zeszłym roku oświadczył, że rozważa kandydowanie na prezydenta Singapuru, co jest stanowiskiem w dużej mierze ceremonialnym.

We wtorek we wpisie na Facebooku Lee Hsien Yang napisał, że w 2022 r. ubiegał się o azyl „w ostateczności”, który Wielka Brytania przyznała mu w sierpniu.

„Ataki rządu Singapuru na mnie są publicznie dostępne. Postawiono zarzuty mojemu synowi, wszczęli postępowanie dyscyplinarne przeciwko mojej żonie i wszczęli fałszywe śledztwo policyjne, które ciągnęło się latami” – napisał, dodając, że w rezultacie nie mógł wrócić do domu na pogrzeb siostry.

„Na podstawie tych faktów Wielka Brytania ustaliła, że ​​grozi mi uzasadnione ryzyko prześladowań i nie mogę bezpiecznie wrócić do Singapuru”.

Jak podaje ChannelNewsAsia, rząd Singapuru stwierdził, że zarzuty dotyczące prześladowań są bezpodstawne i bezpodstawne.

Rząd Wielkiej Brytanii nie udzielił natychmiastowego komentarza.

„Przyjrzyj się bliżej”

„The Guardian” opublikował we wtorek wywiad z Lee Hsienem Yangiem, w którym ostro skrytykował on rząd Singapuru i zarzucił mu ułatwianie prania pieniędzy.

„Świat musi przyjrzeć się bliżej, dostrzec rolę Singapuru jako kluczowego czynnika ułatwiającego handel bronią, brudne pieniądze, pieniądze z narkotyków i kryptowaluty” – cytuje jego wypowiedź gazeta.

Rząd Singapuru stwierdził w oświadczeniu, że nie ma podstaw do zarzutów zawartych w raporcie Guardiana. Miasto-państwo posiada „solidny system zapobiegania praniu pieniędzy i innym nielegalnym przepływom finansowym oraz przeciwdziałania temu, co jest zgodne z międzynarodowymi standardami” – stwierdziło.

Lee Hsien Yang i jego siostra Lee Wei Ling oskarżyli swojego najstarszego brata o nadużycie władzy, aby powstrzymać ich przed zburzeniem domu rodzinnego zgodnie z wolą ich ojca, który zmarł w 2015 r., pełniąc funkcję przywódcy Singapuru przez ponad trzydzieści lat.

Lee Hsien Loong uważał, że to rząd powinien zdecydować, co z nim zrobić, łącznie z potencjalnym zachowaniem go jako zabytku dziedzictwa kulturowego.

Starszy Lee pozostaje w rządzie na stanowisku starszego ministra; tę funkcję pełnił także jego ojciec, który w latach 1959–1990 nadzorował szybki rozwój miasta-państwa z brytyjskiego zaścianka kolonialnego do światowego centrum handlowo-finansowego.

Zrodlo