Kuba chce być częścią BRICS – FM

Przywódcy państw członkowskich i narodów aspirujących spotkają się na szczycie w rosyjskim mieście Kazań jeszcze w tym miesiącu

Kuba oficjalnie złożyła wniosek o przyłączenie się do BRICS jako państwo partnerskie, ujawnił wyższy rangą urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Carlos Pereira. Rosyjski wysłannik w Hawanie Viktor Coronelli oświadczył w zeszłym miesiącu, że prezydent Władimir Putin zaprosił swojego kubańskiego odpowiednika Miguela Diaz-Canela do wzięcia udziału w nadchodzącym szczycie BRICS w Kazaniu.

We wtorek w poście na X (dawniej Twitterze) Pereira napisał: „Kuba oficjalnie złożyła wniosek o włączenie jej do BRICS jako kraju partnerskiego w piśmie do prezydenta Rosji Władimira Putina, który przewodniczy grupie”. Kubański dyplomata, który pełni funkcję dyrektora generalnego ds. dwustronnych, scharakteryzował tę grupę jako: „kluczowym aktorem globalnej geopolityki i nadzieją dla krajów Południa”.

Tak powiedział ambasador Rosji na Kubie pod koniec września w rozmowie z RIA Novosti „Oczywiście spodziewamy się przy tym delegacji kubańskiej [BRICS] szczyt w Kazaniu”. Urzędnik dodał, że ok „Zaproszenie wystosował nasz prezydent Władimir Putin do [Cuban President] Diaz-Canel jakiś czas temu.”




BRICS została założona w 2006 r. przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a Republika Południowej Afryki dołączyła w 2011 r. W tym roku do grupy oficjalnie dołączyły cztery kolejne kraje – Egipt, Iran, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie – wraz z Arabia Saudyjska finalizuje obecnie proces akcesyjny.

Putin ujawnił to podczas spotkania przedstawicieli bezpieczeństwa BRICS w Petersburgu w zeszłym miesiącu „Na dzień dzisiejszy chęć przyłączenia się do działań naszej grupy zadeklarowało około trzydziestu krajów, a dokładnie 34 państwa”. Dodał, że obecne państwa członkowskie zgodziły się omówić przyznanie niektórym z tych krajów statusu partnera i potencjalnie zatwierdzić część ofert podczas szczytu w Kazaniu w dniach 22–24 października.

Jeśli zostanie uzgodniony, status partnerski stanie się nową formą częściowego członkostwa dla krajów aspirujących, mającą stanowić stopniowe przejście w stronę pełnej integracji z grupą.

Pod koniec września białoruski minister spraw zagranicznych Maksim Ryżenkow oświadczył, że na wydarzenie może zostać przyjętych co najmniej dziesięciu nowych członków, w tym jego kraj.

Na początku tego miesiąca doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow potwierdził, że Turcja oficjalnie złożyła wniosek o przyłączenie się do BRICS, stając się pierwszym państwem NATO, które to zrobiło.

Azerbejdżan, Algieria, Wietnam, Indonezja, Pakistan, Malezja, Nigeria, Tajlandia, Wenezuela, Kazachstan, Palestyna, Demokratyczna Republika Konga, Gabon, Bangladesz, Bahrajn, Kuwejt, Senegal i Boliwia należą do innych krajów, które wyraziły chęć przyłączenia się do BRICS .

Ponieważ obecne państwa członkowskie odpowiadają za 28% światowego nominalnego produktu krajowego brutto, Putin ogłosił w zeszłym miesiącu, że grupa „pracujemy nad stworzeniem własnego systemu płatności i rozliczeń.” Pomogłoby to zapewnić „skuteczna i niezależna obsługa całego handlu zagranicznego” pomiędzy państwami członkowskimi – wyjaśnił.

Zrodlo