Kontrowersje dotyczące turbanów Navreeta Suhana: "Przydarzyło mi się to po raz pierwszy w mojej karierze."

Pierwsze derby Wysp Kanaryjskich pomiędzy Rafael Alonso San Roque i Cisneros Alter Group będzie oferować wiele zachęt sportowych, ale nieuchronnie będzie skupiony na celach Navreeta Singha Suhanapodpisanie kontraktu z drużyną Teneryfy na ten sezon. Powód jest bardzo prosty: w ostatnią sobotę Zdecydowano o nie rozegraniu meczu z drużyną Instercap Asisa Tarragona SPiSP aby uniknąć problemów związanych z noszeniem turbanu. Obraz, który rzeczywiście miał miejsce w Walencji w zeszłym tygodniu i który można było zobaczyć także w oddzielnych meczach Challenge Cup przeciwko Sorii, i który wywołał wiele pytań.

Przydarzyło mi się to po raz pierwszy w mojej karierze. Grałem w Portugalii, Czechach i nigdy nie miałem żadnych problemów

Navreet Singh Suhan, zawodnik Cisneros Alter

Nowatorska sytuacja w hiszpańskiej siatkówce

Bardzo rzadko podczas hiszpańskich zawodów widzieliśmy obrazy zawodników rozgrywających mecze z jakimś charakterystycznym elementem swojej religii. Nie jest to najnormalniejsza rzecz w Hiszpanii, jednak w tym sezonie miała miejsce w Superlidze Siatkówki Mężczyzn (SMV). Tak jest w przypadku Navreeta Singha Suhana, gracza drużyny CD Cisneros Alter że w tym roku swoje mecze rozgrywa w drużynie Teneryfy prowadzonej przez jej prezesa Tomy’ego Lópeza: „Kiedy przybył, zobaczyliśmy, że bawi się turbanem, i uznaliśmy to za ciekawe.– przyznaje. Siatkarz nie pierwszy raz gra w Europie, właściwie Suhan był zdziwiony, gdy nie dopuszczono go do gry: „Przydarzyło mi się to po raz pierwszy w mojej karierze. Grałem w Portugalii, Czechach i nigdy nie miałem żadnych problemów„.

Navreet Singh Suhan pozuje w stroju swojej kanadyjskiej drużyny i w turbanieInstagram (@navreet_s10)

Choć wątpliwości pojawiły się, gdy w meczu rozpoczynającym sezon w Hiszpanii z UPV Lélemanem Conqueridorem dopuszczono go do gry, a w następnym meczu z Tarragoną SPiSP nie mógł tego zrobić: „Nic się tutaj nie wydarzyło, kiedy grałem w Walencji, ale zdarzyło się to przeciwko Tarragonie i nie powtórzyło się to w Sorii w europejskich pucharach„, zaczyna liczyć. I nie rozumiał rozbieżności kryteriów: „Byłem bardzo zaskoczony tym, co się stało, i wyjaśniłem to sędziom, ale powiedzieli mi, że to inna federacja i mają inne zasady, ale grałem w Walencji i to ta sama federacja.„mówi Navreet.

Rozmawialiśmy z Federacją Międzynarodową, a potem z Portugalią, ale oni nic nie wiedzieli.

Tomy Lopez, prezes Cisneros Alter

Błąd, który został już poprawiony

Wszystko było dość skomplikowane do zrozumienia i można założyć, że dzieje się tak ze względów religijnych, ale tak nie jest, jak przyznaje sam Tomy López: „Kiedy przyjechał, myślałem, że nie ma problemu i o nic nie pytałem, potem przyszedł mecz z Tarragoną i sędzia powiedział mu, że nie może tak grać, ale w pierwszym meczu ligowym nic mu nie powiedzieli niego, ani w meczu europejskim.To wtedy zdecydował się przeprowadzić dochodzenie: „Zadzwoniłem do naszych trzech międzynarodowych sędziów: José Maríi Padróna, Rafaela Gonzáleza Tabaresa i Marioli Rodríguez i zobaczyli ludzi bawiących się w burkach i hidżabie…” I zauważa: „Sędzia nie zabronił nam grać, ale trener wolał, żeby na wszelki wypadek nie grał. Rozmawialiśmy później z reprezentacją, także z Portugalią, ale oni nic nie wiedzieli.„.

Navreet Singh Suhan czeka na wsparcie ataku Vitora Amorima na Cisneros Alter przeciwko Grupo Herce Soria w pierwszym meczu Challenge Cup 2024/25

Navreet Singh Suhan czeka na wsparcie ataku Vitora Amorima na Cisneros Alter przeciwko Grupo Herce Soria w pierwszym meczu Challenge Cup 2024/25CEV

To właśnie w tym momencie odkryli błąd: „Dowiadujemy się o regulaminie FIVB (Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej)ale należy to zrobić na wniosek. Nie wolno bawić się szalikiem np. ze względów ubioru, nie mających nic wspólnego z kwestiami religijnymi. Federacja -RFEVB- Nie podjął takiej decyzji, ale nie przeprowadziliśmy dobrze procedury„. Faktycznie Luis Muchaga, dyrektor techniczny RFEVB, mówi to w ten sposób: „W siatkówce obowiązują zasady, które obejmują jednolitość gry, która określa użycie koszulki, spodenek i skarpetki, a także nakolanników, ocieplaczy na ramiona… szereg rzeczy, które są regulowane, ale nie mamy nic więcej.„. Religia, w której zawodnik sam uznaje, że jest jedynym w całej zawodowej siatkówce, który ją praktykuje, chociaż są hokeiści na trawie, którzy to robią.

Nie mieliśmy tego uregulowanego, ale logicznie rzecz biorąc, teraz to zrobimy. Będziemy musieli napisać, że każdy inny element powinien mieć jakieś wcześniejsze wymagania

Luis Muchaga, dyrektor techniczny RFEVB

Faktycznie Muchaga to przyznaje: „Federacja nie jest przeciwna żadnemu warunkowi religijnemu, ale może opowiadać się także za czymkolwiek innym„. Sytuacja nowa w hiszpańskiej siatkówce, ponieważ nigdy wcześniej nie miała miejsca i nie jest ujęta w artykule 4.3 regulaminu zawodów ani w artykule 21, który zapowiada, że ​​obejmą one: „Nie mieliśmy tego uregulowanego, ale logicznie rzecz biorąc, teraz to zrobimy. Będziemy musieli napisać, że każdy inny element powinien mieć jakieś wcześniejsze wymagania. Nigdy nie mieliśmy żadnego gracza, który wyraziłby chęć gry w tym ubraniu. Na świecie istnieje wiele religii. Rozumiemy, że logiczne jest, jeśli dana osoba musi nosić strój uzasadniony w mundurze. Tak naprawdę w ten weekend będzie mógł grać z pełną gwarancją: ”Teraz, gdy zawodnik już to wyjaśnił, klub to zatwierdził i Federacja wydała mu pozwolenie na grę w turbanie„.

Turban jest symbolem równości i różnorodności i nie ma nic złego w noszeniu go na głowie.

Navreet Singh Suhan, zawodnik Cisneros Alter

Sikhizm, religia Navreeta Singha Suhana

Navreet Suhan urodził się w Kanadzie, ale jego rodzice wyemigrowali z północnej części Indii, zanim się urodził, czyli z miejsca, w którym narodziła się wyznawana przez niego religia: sikhizm. Religia, która jest szóstą pod względem liczby praktykujących na świecie i która wykorzystuje turban jako symbol „równość, różnorodność i nic złego się nie dzieje, nosząc ten turban na głowie„, mówi. Wiara w to czerpie zarówno z islamu, jak i hinduizmu i że powstał w kontekście konfliktu między obiema doktrynami w XVI i XVII wieku, a jego głównym świętym tekstem był Śri Guru Granth Sahib Ji.

Wśród tych przekonań, które są typowe, można wymienić trzy podstawowe filary, które sam sportowiec definiuje: „Bądź uczciwy, pełen szacunku i prowadź dobre życie; pomagaj potrzebującym i bądź dobrym człowiekiem„. Filary polegające na medytacji i recytacji hymnów (imię japnaa), uczciwą pracę w służbie rodzinie i społeczeństwu (Dharma Kirata Karni) i hojność połączona z miłością (Vand ke chaknaa). Oprócz stanu, który może kolidować z życiem na Zachodzie: „Nie ścinam włosów od urodzenia”.. Zwyczaje, w których turban jest symbolem braterstwa i szacunku, który teraz, po uporządkowaniu przepisów i pozwoleń, można nadal nosić podczas każdego meczu z Cisneros Alter.



Zrodlo