Konferencja WSCIJ poświęcona sztucznej inteligencji, wolnej prasie, przestrzeni obywatelskiej i raportowaniu śledczym

Konferencja Obywatelskiej Straży Kosmicznej Centrum Dziennikarstwa Śledczego Wole Soyinka (WSCIJ), która odbędzie się w środę 30 października 2024 r. w Hali Stulecia hoteli Ibeto w Apo w Abudży o godzinie 10:00 i skupi się na sztucznej inteligencji (AI) , wolna prasa, przestrzeń obywatelska i przyszłość dziennikarstwa śledczego.

Dyrektor wykonawczy/CEO WSCIJ, Motunrayo Alaka, w czwartkowym oświadczeniu prasowym wymienił prelegentów konferencji, w tym: specjalistę ds. public relations Force, Olumuyiwa Adejobi; Dyrektor wykonawczy, Inicjatywa Paradigm, Gbenga Sesan; Redaktor naczelny HumAngle, Hauwa Shaffi Noah;

oraz koordynator, Afrykańskie Centrum Umiejętności Mediów i Informacji, Chido Onumah.

Pozostali to: dyrektor ds. innowacji, Centrum Innowacji i Rozwoju Dziennikarstwa (CJID), Monsur Hussain; oraz kierownik programu na Afrykę, WITNESS, Nkem Agunwa.

Zgodnie z oświadczeniem konferencja będzie poświęcona zbadaniu, w jaki sposób dziennikarstwo śledcze może prosperować w epoce napędzanej sztuczną inteligencją, zajęciu się pilną potrzebą ochrony wolności prasy, przestrzegania wartości demokratycznych i zapewnienia etycznego wykorzystania informacji przy jednoczesnym pociąganiu władzy do odpowiedzialności.

„Wydarzenie, podczas którego zaprezentowany zostanie także raport z monitorowania mediów WSCIJ za rok 2023, będący kontynuacją wydania z roku 2022 – Ciche głosy i obrona przestrzeni obywatelskiej przez media będzie moderowana przez Kimberly Nwachukwu, dziennikarkę Broadcast, Nigeria Info 95.1, Abudża i Nten Ekpang, redaktor, Trust TV.

„Będzie składać się z dwóch sesji panelowych. Pierwsza sesja, „Sztuczna inteligencja dla przyszłości dziennikarstwa śledczego: narzędzia, wyzwania i możliwości”, podkreśli znaczenie ochrony przestrzeni obywatelskiej, jednocześnie badając, w jaki sposób wzajemne oddziaływanie tych elementów kształtuje odpowiedzialność publiczną, informuje obywateli i wpływa na procesy demokratyczne.

„Drugi, zatytułowany „Ochrona przestrzeni obywatelskiej: skrzyżowanie wolnej prasy, dziennikarstwa śledczego, technologii i demokracji”, skupi się na tym, jak nowe technologie zmieniają dziennikarstwo śledcze poprzez usprawnienie sprawdzania faktów, gromadzenia danych i analiz, przy jednoczesnym stawieniu czoła wyzwaniom związanym z etyczne wykorzystanie, dokładność, wolność prasy oraz szerszy wpływ na rzetelność dziennikarską i zaangażowanie obywatelskie”.

Alaka zauważyła, że ​​inicjatywa była częścią programu „Wykorzystanie władzy mediów w celu wzmocnienia przestrzeni obywatelskiej i zwalczania dezinformacji”, realizowanego przez WSCIJ we współpracy z CJID i wspieranego przez Ambasadę Holandii.

„Podkreśla kluczową rolę mediów w ochronie swobód demokratycznych. Program wzmacnia istotną funkcję mediów jako niezależnego strażnika przestrzeni obywatelskiej poprzez dialog publiczny, monitorowanie mediów i uznanie dla dziennikarzy, którzy odważnie obnażają bezkarność i bronią podstawowych praw człowieka.

„Ta konferencja jest otwarta dla dziennikarzy śledczych, dyrektorów mediów, menadżerów wiadomości, działaczy na rzecz praw człowieka, prawników, innowatorów technologicznych, pracowników bezpieczeństwa, grup społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli rządu” – dodał.

Zrodlo