Kobiety wiejskie w Murcji proszą o więcej pojednania i współodpowiedzialności

Więcej inwestycji ułatwiających pojednanie i większa obecność kobiet w organach zarządzających organizacji i spółdzielni rolniczych. To tylko dwa z żądań kobiet wiejskich z regionu Murcji, które zostały dziś podkreślone podczas konferencji „Budowanie przyszłości, zasiew możliwości”, zorganizowanej przez Ministerstwo Rolnictwa.

Według osoby odpowiedzialnej za kobiety i rodzinę w organizacji rolniczej COAG, Esperanzy Ramírez, dzisiaj poczyniliśmy postęp w porównaniu z innymi latami, ponieważ nasza rola jest bardziej widoczna, „ale wciąż mamy wiele kamieni milowych do osiągnięcia, takich jak reprezentatywność, ponieważ w firmach” W sektorach rolnictwa regionu liczba kobiet wynosi zaledwie 9 procent”.

Zdaniem Esperanzy Ramírez „kobiety prowadzące działalność rolniczą lub rolniczą pracują 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę i 365 dni w roku i nie pracuje się nad pojednaniem ani nad współodpowiedzialnością, ponieważ kobiety w miastach, w odróżnieniu od tego, co dzieje się w miastach, ledwo docieramy do 4,1 proc. kobiet na stanowiskach dyrektorów spółdzielni rolniczych.

Możliwe rozwiązania

Rozwiązania polegają, zdaniem szefa COAG, na inwestycjach w infrastrukturę, gdyż „. Na przykład, jeśli zacznie padać deszcz, kobiety nie będą mogły zabrać dzieci do szkoły. A kobiety pracujące w polu nie mają ośrodków opieki dziennej, w których mogłyby zostawić swoje dzieci, ani podstawowych usług opieki nad osobami starszymi. „Są niezbędną pomocą, podobnie jak nie mamy zasięgu i nie możemy nawet pracować online”.

Pomoc w wysokości 3,6 mln euro

Rząd regionu Murcja przeznacza łącznie 3,6 mln euro na ułatwienie włączania młodych kobiet-rolników do działalności rolniczej i hodowlanej. Zdaniem Ministra Rolnictwa Sary Rubiry: „Kobiety wiejskie zawsze były jednym z podstawowych filarów rozwoju działalności rolniczej, jednak nie zawsze cieszyły się takim znaczeniem, na jakie zasługiwały. Coś, co na szczęście się zmienia, o czym świadczy fakt, że w ostatnim zaproszeniu 30 procent nowych pracowników stanowiły kobiety, a łącznie przyznano 79 z 245 stypendiów.”

Ponadto „coraz więcej kobiet kieruje przedsiębiorstwami rolniczymi, przyczyniając się do tworzenia miejsc pracy i promowania aktywności gospodarczej wśród ludności wiejskiej” – stwierdziła doradczyni, dodając, że „od władz regionalnych kontynuujemy prace nad tym, aby było ich nadal więcej”.

W tym sensie dodał, że „kilka linii pomocy, o którą apelujemy, przynosi określone korzyści, jeśli osobą o nią wnioskującą jest kobieta, jak np. te zawarte we Wspólnej Polityce Rolnej na pomoc dla przemysłu i modernizację gospodarstw czy włączenie społeczne w „działaniu na rzecz włączenia młodych rolników poprzez zwiększenie pomocy o 2500 euro”.

Natomiast w ciągu dnia pojawiła się informacja o przygotowaniu przez stowarzyszenie AFAMMER badania „Diagnoza kobiet wiejskich w regionie Murcji”, w którym wzięło udział 160 kobiet i które „pozwoli na postawienie dogłębnej diagnozy, która będzie pozwalają nam określić rzeczywistą sytuację kobiet wiejskich na naszym terenie, aby móc podjąć działania dostosowane do ich potrzeb” – podsumowała doradczyni.

Zrodlo