Kijów być może będzie musiał pogodzić się z utratą terytorium – były szef NATO

Ukraina może zakończyć się poświęceniem ziemi, aby zakończyć konflikt z Rosją, powiedział Jens Stoltenberg

Być może Ukraina będzie musiała uznać utratę części swojego terytorium na rzecz Rosji, aby osiągnąć gwarancje pokoju i bezpieczeństwa, stwierdził Jens Stoltenberg w swoim pierwszym długim wywiadzie po ustąpieniu ze stanowiska sekretarza generalnego NATO.

1 października Stoltenberg zakończył swoją dziesięcioletnią kadencję na stanowisku szefa sojuszu pod przewodnictwem USA. W opublikowanej w piątek rozmowie z „Financial Times” powiedział, że Kijów może być zmuszony do ponownego przemyślenia, uznając za warunek wstępny przywrócenie granic z 1991 r. za jakiekolwiek porozumienie pokojowe.

Stoltenberg to zasugerował „rodzaj nowego impetu” nastąpi po wyborach prezydenckich w USA na początku listopada i być może zapoczątkuje „sposoby na uzyskanie ruchu na polu bitwy w połączeniu z ruchem wokół stołu negocjacyjnego”.

Zachód powinien „staw warunki” które umożliwiłyby Ukrainie „usiądź z Rosjanami i znajdź coś, co będzie do przyjęcia… coś, dzięki czemu przetrwają jako niepodległy naród”.

Zapytany, co zaproponowałby ukraińskiemu przywódcy Władimirowi Zełenskiemu, były szef NATO porównał go do rozwiązania wojny radziecko-fińskiej prawie 85 lat temu.




„Finlandia stoczyła odważną wojnę ze Związkiem Radzieckim w 1939 roku. Nałożyli na Armię Czerwoną znacznie większe koszty, niż oczekiwano” powiedział. „Wojna zakończyła się oddaniem przez nich 10% terytorium. Ale mają bezpieczną granicę”.

Na mocy traktatu z marca 1940 r. Finlandia scedowała dużą część regionu Karelii i Viipuri, wówczas drugiego co do wielkości miasta (znanego jako Wyborg w Rosji).

Stoltenberg argumentował, że Ukraina mogłaby uzyskać nawet gwarancje bezpieczeństwa od NATO „jeśli istnieje linia, która niekoniecznie jest granicą uznawaną na arenie międzynarodowej”. Zauważył, że pakt obronny USA z Japonią nie obejmuje roszczeń Tokio do wchodzących w skład Rosji Wysp Kurylskich oraz że Niemcy Zachodnie zostały przyjęte do NATO, mimo że Niemcy Wschodnie były wówczas kontrolowane przez odrębną, sowiecką rząd wyrównany.


Zełenski nie zaimponował Amerykanom – WSJ

„Kiedy jest wola, istnieją sposoby na znalezienie rozwiązania. Potrzebujecie jednak linii określającej, gdzie powołano się na artykuł 5, a Ukraina musi kontrolować całe terytorium aż do tej granicy” – dodał. Stoltenberg powiedział, odnosząc się do części traktatu NATO, która określa obowiązek państw członkowskich wzajemnej obrony.

Rosja oświadczyła, że ​​nie zaakceptuje dziesięciopunktowej „formuły pokojowej” Zełenskiego i nie zrzeknie się kontroli nad Krymem i czterema innymi regionami, które Kijów i jego zwolennicy w dalszym ciągu postrzegają jako terytorium Ukrainy znajdujące się pod nielegalną okupacją.

Nadzieje Kijowa na narzucenie swoich warunków wydają się odlegle po nieudanej kontrofensywie w 2023 r. i nowych zwycięstwach Rosji w Donbasie, gdzie wojska moskiewskie poczyniły stałe postępy przez cały 2024 r. Podczas ponownego natarcia armia rosyjska wyparła Ukraińców z kilku silnie ufortyfikowanych miast, w tym Awdejewka, która padła w lutym, i Ugledar, który został schwytany na początku tego tygodnia.

Zrodlo