Kiedy ostatni raz Vanderbilt pokonał Alabamę? Ponad 40 lat temu

Vanderbilt wstrząsnął środowiskiem futbolu uniwersyteckiego, pokonując w sobotę na stadionie FirstBank 40-35 drużynę z numerem 1 w rankingu Alabama. Było to pierwsze zwycięstwo Commodores nad drużyną z pierwszej piątki w historii programu i zaledwie 19. zwycięstwo nad przypływem od 1903 roku.

Do soboty Vanderbilt nie podbił Bamy od ponad 40 lat. Tak naprawdę, ostatnim razem, gdy Commodores zwyciężyli, niedawno zadebiutowała nagroda MTV Video Music Awards, a Ghostbusters byli nowicjuszami na ulicach Nowego Jorku.

Był 29 września 1984. Vanderbilt wygrał 30-21 w Tuscaloosa.

Wcześniej Vanderbilt nie pokonał Bamy od 1969 roku. Potem był rok 1956.

Wracając do pojedynku z 1984 roku

Zwycięstwo Vanderbilta 30:21 w 1984 r. z biegiem czasu przeszło do miejskiej legendy, a Alabama stała się najbardziej dominującym programem w kraju. Commodores pod wodzą trenera George’a MacIntyre’a weszli do meczu z wynikiem 3:0, a Alabama pod wodzą trenera Raya Perkinsa – 1:2.

Do przerwy Alabama prowadziła 10-9 (częściowo dzięki kopnięciu Vanderbilta z pozycji bocznej w pierwszej kwarcie), a w drugiej połowie podwyższyła do 13-9. Ale Commodores zdobyli trzy przyłożenia bez odpowiedzi i nigdy nie oglądali się za siebie.

Thomas Woods z Vanderbilta zakończył zawody ze 116 jardami w biegu i 68 jardami przy odbiorze.

Była to dopiero 12. porażka Alabamy na stadionie Bryant-Denny od jego otwarcia w 1929 roku.

Siedząc przy wyniku 4:0, gracze i trenerzy Vanderbilt po meczu otwarcie rozmawiali o dotarciu do gry w kręgle i rywalizacji o mistrzostwo SEC. W kolejnej ankiecie AP Commodores zajęli 19. miejsce, ale to wszystko było na tyle dobre, że nie było żadnych problemów.

Co zwycięstwo w 1984 r. oznaczało dla Vanderbilta?

Ostatecznie mecz nie miał większego znaczenia dla obu drużyn. Commodores przegrali trzy kolejne mecze i zakończyli grę 5-6: był to drugi z 25 kolejnych przegranych sezonów do 2008 roku.

Alabama zakończyła sezon 5:6, co było pierwszą porażką w sezonie od 1957. W następnym roku odrobiła straty i wygrała dziewięć meczów.

Kiedy Alabama ostatni raz przegrała na wyjeździe z Vanderbiltem?

Alabama ostatni raz przegrała w Nashville w 1969 roku, kiedy Crimson Tide prowadziła sezon 6-5.

Wchodząc do gry, Crimson Tide byli niepokonani (3-0) i zajmowali 13. miejsce w kraju. Według nich byli faworyzowani w pokonaniu Commodores różnicą 17 do 20 punktów Vanderbilta.

Vanderbilt odniósł zwycięstwo 14-10 dzięki zdecydowanemu przyłożeniu w czwartej kwarcie rozgrywającego Watsona Browna do ostrego końca Jima Cunninghama. W drugiej i dłuższej minucie Brown sfingował podanie i rzucił celnym Cunninghamem, który złapał piłkę i pobiegł do pola punktowego.

Commodores zdołali pokonać falę w ostatnich dwóch minutach meczu i w sezonie poprawili wynik na 3-1.

Kiedy ostatni raz drużyna nr 1 przegrała z nierankingowym przeciwnikiem?

Ostatni raz najwyżej notowana drużyna w kraju uległa nierankingowemu przeciwnikowi w 2021 roku, kiedy Texas A&M pokonała Alabamę.