Kartagena zaktualizuje swój plan ochrony centrum historycznego

Rada Miasta Kartageny rozpoczęła procedurę przetargową na aktualizację Specjalny plan planowania i ochrony kompleksu historycznego Kartageny (PEOPCH), według burmistrza „dokument kluczowy dla ochrony i rozwoju starego miasta miasta”.

Plan ten, obowiązujący od 2005 roku, wymaga aktualizacji który odpowiada na nowe przepisy i potrzeby dziedzictwa i środowisko miejskie – wyjaśniła Noelia Arroyo.

„Dzięki aktualizacji Planu chcemy zrobić kolejny krok w ochronie dziedzictwa kulturowego Kartageny, ale także jego rewitalizacji gospodarczej i społecznej. Jesteśmy bardzo dumni z architektury i archeologii naszego historycznego centrum, ale nie chcemy, żeby stało się pustym muzeum, ale żeby pozostało przestrzenią dynamicznągdzie żyje więcej rodzin i gdzie rozwija się handel” – powiedział Arroyo.

Przetarg na usługę doradczo-recenzyjną ma kwotę bazową 149 333 euro (z VAT), szacunkową kwotę 123 416 euro bez VAT, a finansowanie przewidywane jest na lata 2025 i 2026. Zwycięska firma będzie miała 22 miesiące na realizację projektu od momentu sformalizowania umowy. Planowanie obejmuje etapy częściowe, podczas których należy przedstawić różne dokumenty, aby przyspieszyć przegląd planu.

Projekt będzie realizowany w kilku fazach, począwszy od przeglądu strategicznego i wstępnego dokumentu, który określi zakres i cele przeglądu. Następnie zostanie przygotowana wstępna wersja planu i jego strategiczne studium środowiskowe.który przed powstaniem ostatecznego projektu przejdzie proces konsultacji społecznych i oceny.

Plan ten ustanawia granice, cele ochrony oraz wytyczne dotyczące zarządzania i ochrony tego obszaru, który dekretem królewskim z 1980 r. został uznany za zespół historyczno-artystyczny. Rząd podjął decyzję o rozpoczęciu jego przeglądu, gdy nastąpiło już wstępne zatwierdzenie Ogólnego Planu Urbanistycznegowielki dokument urbanistyczny, z którego wydobyto Historyczne Centrum, aby otrzymał nadzwyczajne regulacje, których potrzebuje ze względu na swoje szczególne warunki i wartości artystyczne, które łączy. „Chcemy, aby Historyczne Centrum było piękne do zwiedzania, ale także dobre miejsce do życia” – dodał radny.

„To złożony dokument, który będzie opracowywany w kilku fazach” – twierdzi Rada, która określiła, że ​​najpierw musimy jasno określić cele, do których będziemy dążyć, a następnie specjaliści muszą zapewnić najlepsze rozwiązania, aby te cele osiągnąć . „Oczywiście będą procesy partycypacyjne i wszyscy specjaliści ds archeologia, urbanistyka, mobilność, ekonomia i wszystkie przedmioty, które powinny kierować planem”podsumował.

Zrodlo