Kardynał Zuppi omawia kwestie humanitarne z Patriarchatem Moskiewskim, aby przyczynić się do pokoju na Ukrainie

Wysłannik Tata Franciszek, Kardynał Matteo Zuppiomówił we wtorek kwestie humanitarne w kontekście wojny na Ukrainie z szefem stosunków zagranicznych Patriarchatu Moskiewskiegoabp Antonii, jak podaje Rosyjska Cerkiew Prawosławna.

„Arcybiskup metropolita wołokołamski Antonii powitał gości w imieniu Świętego Patriarchy Moskwy i całej Rosji Cyryla. W trakcie rozmowy strony poruszyły kwestie humanitarne związane z konfliktem na Ukrainie oraz inne kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania” – zauważył cerkiew oświadczenie.

Rosyjski patriarcha Cyryl nie planuje przyjęcia Zuppiego, z którym spotkał się podczas poprzedniej podróży do Moskwy – jak poinformował agencję RIA Nóvosti jego doradca.

Kilka godzin wcześniej Zuppi spotkał się także z Rzecznikiem Praw Dziecka, Marią Lvovą-Belovą, przeciwko któremu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania, który oskarżył ją, wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, o udział w nielegalnej deportacji ukraińskich dzieci.

Lvoba-Belova oświadczyła na swoim kanale w Telegramie, że „od ponad roku” współpracuje z Watykanem w kwestii powrotu nieletnich do rodzin.

„Dziś spotkaliśmy się w naszym biurze z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej. Omówiliśmy osiągnięcia i przyszłe interakcje w interesie rodzin i dzieci, włączając w to łączenie rodzin z Rosji i Ukrainy” – powiedział, określając spotkanie jako „bardzo ciepłe i konstruktywne”.

Cele podróży kardynała Zuppiego do Rosji

Kardynał Zuppi przybył do Rosji dzień wcześniej w ramach misji „powierzonej mu przez papieża Franciszka, aby spotkać się z władzami i ocenić nowe wysiłki ułatwienie łączenia rodzin ukraińskich dzieci i wymiany więźniów w celu osiągnięcia długo oczekiwanego pokoju”.

Rosyjski MSZ poinformował o poniedziałkowym spotkaniu Zuppiego z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Wizyta Zuppiego w Rosji ma miejsce trzy dni po przyjęciu przez papieża Franciszka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

To już trzeci raz, kiedy Franciszek powitał Zełenskiego w Watykanie, gdzie ponownie odniósł się do wojny na Ukrainie, a także wysiłków mediacyjnych Stolicy Apostolskiej, które pomogły Rosji w uwolnieniu w tym roku dwóch uwięzionych księży Kościoła greckokatolickiego.

Od rozpoczęcia ofensywy w lutym 2022 r. Papież nawoływał do jego zakończenia i w czerwcu 2023 r. bez powodzenia wysłał do Moskwy misję pokojową pod przewodnictwem kardynała Zuppi.

Zrodlo