Japoński sektor wideo online będzie napędzał krajową branżę ekranów, a całkowite przychody branży osiągną 34 miliardy dolarów do 2029 r. — raport MPA

Jak wynika z raportu „Przyszłość japońskiego przemysłu wideo” przygotowanego przez Media Partners Asia (MPA), japońska branża wideo online będzie rosła w tempie 7% w ciągu najbliższych pięciu lat.

Będzie to stanowić 45% całkowitych przychodów ekranowych do 2029 r., obejmujących telewizję bezpłatną, płatną i kinową, w porównaniu do 35% w 2024 r.

Z raportu wynika również, że liczba premier kinowych powróciła do poziomu sprzed pandemii, a filmy lokalne w dalszym ciągu dominują w Japonii, generując około 70% przychodów ze sprzedaży biletów brutto.

Ponadto raport przewiduje, że całkowite przychody branży ekranów w Japonii wzrosną z 31,8 miliarda dolarów w 2024 roku do 34,1 miliarda dolarów w 2029 roku.

Całkowite przychody branży wideo online osiągną 15,3 miliarda dolarów do 2029 r., a liderem będzie YouTube w zakresie treści generowanych przez użytkowników i przestrzeni filmów społecznościowych. Netflix, Prime Video i U-Next przodują w kategorii wideo na żądanie w ramach subskrypcji, natomiast TVer kieruje obszarem wideo na żądanie opartym na reklamach.

Z raportu wynika również, że japoński przemysł anime pozostanie prężny. Treści anime stanowiły 36% zaangażowania w kategorii premium VOD w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r.

MPA oszacowało, że przychody japońskiego anime z telewizji, transmisji strumieniowej i kin osiągnęły w Japonii 2,5 miliarda dolarów w 2023 r., co stanowiło ponad 8% całkowitych przychodów branży ekranowej w kraju.

Streaming to najlepsza platforma dystrybucji japońskiego anime, generująca połowę przychodów. Telewizja zajęła drugie miejsce i wniosła 27% całkowitej kwoty monetyzacji.

Z raportu wynika również, że ponad 20 studiów wygenerowało 70% z 200 najpopularniejszych tytułów na platformach SVOD w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku.

Japońskie anime nadal dominowało ze 117 tytułami, napędzanymi franczyzami i długotrwałymi serialami takich studiów jak TMS Entertainment, TBS i Aniplex. Do popytu na SVOD przyczyniają się także tytuły ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, na czele których stoją Warner Brothers Discovery, Paramount, Disney i Sony.

Dyrektor wykonawczy MPA, Vivek Couto, powiedział, że japoński rynek transmisji strumieniowej VOD online będzie się nadal rozwijał, a szerokopasmowe łącze światłowodowe będzie stanowić 82% penetracji gospodarstw domowych. Przewidział, że penetracja aktywnej telewizji połączonej wzrośnie do 51% do 2029 r., a także stwierdził, że Telco KDDI i NTT okazały się ważnymi partnerami w zakresie usług SVOD i freemium OTT.

„Netflix, Prime Video i lokalny gigant U-Next będą w przyszłości przewodzić monetyzacji SVOD, podczas gdy Disney+ pozostanie czwartym co do wielkości graczem; Max pojawi się z istotnym udziałem dzięki partnerstwu B2B z U-Next i ewentualnemu wdrożeniu D2C” – powiedział Couto. „Tver, będący własnością głównych nadawców FTA, będzie nadal zwiększał swój udział w kategorii premium AVOD dzięki silnej monetyzacji telewizji połączonej”.

Zrodlo