Jannik Sinner wygrywa Shanghai Masters po zwycięstwie w prostych setach nad Novakiem Djokoviciem

Numer 1 na świecie Jannik Sinner pokonał Novaka Djokovica w niedzielnych setach i wygrał Shanghai Masters.

Sinner prowadził 4:0 w dogrywce pierwszego seta, po czym odeprzeł atak Djokovica i wygrał seta, a Włoch potrzebował tylko jednego przełamania serwisu w drugim secie, aby pokonać 24-krotnego mistrza Wielkiego Szlema 7-6(4 ), 6-3 i zdobył swój siódmy tytuł w 2024 roku.

23-latek staje się pierwszym człowiekiem, który zdobył więcej niż sześć tytułów w roku kalendarzowym od 2016 roku, kiedy Andy Murray zdobył dziewięć tytułów.

Sinner zanotował osiem asów i 22 zwycięzców i ani razu nie stanął przed przełamaniem podczas trwającego godzinę i 37 minut triumfu nad Djokoviciem, który chciał zdobyć rekordowy, piąty tytuł w Szanghaju.

37-letni Serb miał także na celu swój setny tytuł ATP Tour, kamień milowy, który w męskim tenisie osiągnęli jedynie Jimmy Connors (109) i Roger Federer (103).

„To był oczywiście bardzo trudny mecz, a gra przeciwko Novakowi to jedno z najcięższych wyzwań, przed którymi stoimy” – powiedział Sinner podczas prezentacji trofeów po meczu.

„Jestem bardzo zadowolony z tego, jak poradziłem sobie z tą sytuacją. Świetnie serwował w pierwszym secie, nie mogłem znaleźć sposobu na jego przełamanie. Rozegrałem naprawdę dobry tie-break, co dało mi pewność, że dobrze zacznę drugiego seta.

„Trudno powiedzieć ci sekret [Djokovic] bo nie ma żadnych słabych punktów.

Musisz spróbować wykorzystać małe szanse, które ci daje, ale jest ich niewiele w trakcie meczu. Jest legendą naszego sportu, bardzo trudno się z nim gra, więc jestem bardzo szczęśliwy.

W zeszłym tygodniu Sinner miał pewność, że zakończy rok jako czołowy tenisista mężczyzn po porażce w ćwierćfinale w Szanghaju najbliższego rywala Carlosa Alcaraza z Tomasa Machacem.

Było to pierwsze zwycięstwo Sinnera w turnieju od czasu, gdy Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) ogłosiła, że ​​złoży odwołanie od decyzji o oczyszczeniu Sinnera z odpowiedzialności za jego dwa pozytywne testy na obecność zakazanej substancji na początku 2024 roku.

Sprawa dopingowa Jannika Sinnera wyjaśniła: Co oznacza apelacja WADA i jaka jest stawka dla tenisa