Jak reprezentanci Man Utd radzili sobie podczas październikowej przerwy: Eriksen „głodny”, De Ligt w niełasce

Październikowa przerwa międzynarodowa była dla zawodników Manchesteru United dziwnym sprawdzianem temperatury.

Pomimo spekulacji na temat stabilności zatrudnienia Erika ten Haga w ciągu ostatnich dwóch tygodni, Holender pozostaje na miejscu podczas sobotniego spotkania u siebie z Brentford. Przerwa w klubowej piłce nożnej dała także niektórym zawodnikom szansę na odpoczynek i nastawienie na nadchodzącą zimę, choć być może nie wszystko w najprostszy sposób – garstka wycofała się z obowiązków w reprezentacji narodowej z powodów związanych z kontuzjami.

Alejandro Garnacho opuścił mecze Argentyny z Wenezuelą i Boliwią w ramach środków ostrożności ze względu na dyskomfort w kolanie. Noussair Mazraoui był niedostępny podczas dwóch meczów Maroka w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki przeciwko Republice Środkowoafrykańskiej po przejściu drobnej operacji serca. Amad opuścił podwójny mecz AFCON Wybrzeża Kości Słoniowej przeciwko Sierra Leone z powodu choroby.

Kontuzja mięśni Harry’ego Maguire’a i skarga Kobbiego Mainoo na ścięgno podkolanowe oznaczały, że tymczasowy menadżer Lee Carsley w swoim składzie reprezentacji Anglii na mecze z Grecją i Finlandią nie miał żadnych zawodników United – po raz pierwszy od 1976 roku.

Wypłaty przyczyniły się do tego, że była to stosunkowo spokojna przerwa dla graczy United. Spośród 12 zawodników, którzy wyjechali do pełnienia obowiązków międzynarodowych (wymienionych w tabeli poniżej), siedmiu wystąpiło w przynajmniej części obu meczów dla swojego kraju (te zacienione na czerwono).

(* Scanlon, napastnik drużyn United do lat 18 i 23, jeszcze nie zadebiutował w drużynie seniorów.)

Gracze, którzy ledwo kopnęli piłkę…

Altay Bayindir nie wystąpił w żadnym ze zwycięstw Turcji z Czarnogórą (1:0) i Islandią (4:2). 26-latek ostatni raz zagrał dla swojego kraju na Euro 2024 latem, kiedy przegrał w fazie grupowej z Portugalią 3:0.

Wiktor Lindelof miał zakłócony początek sezonu, doznał kontuzji palca na początku sierpnia i w rezultacie opuścił miesiąc gry w piłkę nożną. Mimo to 31-latek rozegrał 28 minut w przerwie międzynarodowej, wchodząc na boisko jako rezerwowy w drugiej połowie zremisowanego 2:2 Szwecji ze Słowacją, a następnie jako niewykorzystany rezerwowy w wygranym 3:0 meczu z Estonią.

Lisandra Martineza był niewykorzystanym rezerwowym w zremisowanym 1:1 meczu Argentyny z Wenezuelą, po czym wystąpił przez 17 minut w wygranym 6:0 meczu z Boliwią. (Sportowiec zaleca obejrzenie poniższych skrótów lekcji mistrzowskiej z Lionelem Messim.) Martinez (26 l.) również wykorzystał przerwę na mecze międzynarodowe, aby ogłosić, że w przyszłym roku zostanie ojcem.

Matthijsa de Ligta wypada z gry w Holandii, pojawiając się dopiero w późnym meczu z Węgrami jako rezerwowy po wyrzuceniu z boiska w 79. minucie Virgila van Dijka. Środkowy obrońca był wówczas niewykorzystanym rezerwowym w meczu z Niemcami, a Ronald Koeman wolał grać Mickym van de Venem na lewym środkowym obrońcy ze Stefanem de Vrijem. Koeman opisał decyzję o zagraniu z obrońcą Tottenhamu jako oczywistą. Jeśli De Ligt ma ponownie zostać podstawowym zawodnikiem swojego kraju, czeka go ciężka praca.

Ten Hag wraca do Manchesteru United z planem dotyczącym Brentford i analizą swojego stanowiska

Strefa mieszana

Joshua Zirkzee miał dla Holendrów mieszaną przerwę międzynarodową. Przed meczem z Węgrami Koeman poinformował media, że ​​w swoim ustawieniu nie ma faworyzowanego numeru 9 i zapewni start w obu meczach zarówno zawodnikowi United, jak i Brianowi Brobbeyowi z Ajaksu. Zirkzee grał przez 76 minut w zremisowanym 1:1 meczu w Budapeszcie, często przesuwając się na lewe skrzydło, by połączyć się z Codym Gapko, gdy Holandia była na dobrej drodze. Brakowało mu jednak przewagi w polu karnym, a jego największą szansą w meczu był zablokowany strzał. Brobbey rozpoczął kolejny mecz z Niemcami (porażka 1:0 w Monachium), a Zirkzee zastąpił go w 75. minucie. Żaden z zawodników nie przedstawił w pełni swoich racji w początkowej jedenastce.

Rasmusa Hojlunda rozegrał zaledwie 12 minut w przegranym 1:0 Danii z Hiszpanią, a tymczasowy trener Lars Knudsen wykonał zaskakujący ruch, grając z Kasperem Dolbergiem na czele. Następnie Hojlund występował przez 57 minut przeciwko Szwajcarii, w którym zremisował 2:2 (drugi mecz Danii uznano za mecz Ligi Narodów, w którym częściej można wygrać, w związku z czym wprowadzono odpowiednie zmiany). Dla 21-latka była to trudna przerwa w reprezentacji przed bramką, ale w jego ojczyźnie panuje opinia, że ​​jego gra się poprawi, jeśli da się mu czas na odzyskanie formy meczowej i regularności w barwach United. Hojlund wykorzystał ten okres również do rozmowy z duńską gazetą BT.

„Stałam się znacznie lepsza w dbaniu o swoje ciało. Pod tym względem naprawdę zrobiłem postęp, mimo że doznałem kontuzji” powiedział napastnik. „Diogo (Dalot) to pan Mini Cristiano i on i ja go słuchamy. Jest bardzo ciekawy, jak robi to Cristiano Ronaldo i bardzo interesują go nowe technologie – kąpiele lodowe przed treningiem i tak dalej.

Hojlund przyznał, że nie osiągnął jeszcze 100% meczowej ostrości, ale jako pomoc w osiągnięciu szczytowej formy fizycznej podał kąpiele lodowe i terapię tlenową (United States zainstalowało komorę hiperbaryczną w swoim centrum treningowym w Carrington dwa lata temu).

Matthijs de Ligt nie wystąpił w meczu przeciwko Niemcom (Adam Pretty/Getty Images)

Stałe Eddies

Andrzej Onan rozpoczął oba zwycięstwa Kamerunu nad Kenią w kwalifikacjach AFCON. Bramkarz odbudował swoją pozycję w kadrze narodowej po tym, jak wiosną Marc Brys został głównym trenerem. Kamerun wydaje się faworytem do zakwalifikowania się, a następnie walki o zwycięstwo w turnieju, który odbędzie się w Maroku w grudniu 2025 r. i styczniu 2026 r.

Perspektywa Akademii Jamesa Scanlona wystąpił w dwóch meczach Gibraltaru, grając przez 77 minut w wygranym 1:0 meczu z San Marino, a następnie przez pełne 90 minut w bezbramkowym remisie z Liechtensteinem. 18-latek może grać zarówno na skrzydle, jak i w ofensywnym pomocniku.

zejść głębiej

17-latek Manchesteru United występujący w reprezentacji Gibraltaru

Manuela Ugarte rozegrał cały mecz Urugwaju z Peru 1:0, ale musiał zejść z boiska pod koniec remisu 0:0 z Ekwadorem z powodu podejrzenie kontuzji do prawego uda. (Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tarć pomiędzy osobami z drużyny narodowej a głównym trenerem Marcelo Bielsą.)

Diogo Dalota zaliczył solidny występ w wygranym 3:1 meczu Portugalii z Polską, rozpoczynając przerwę reprezentacyjną. Przywrócony na swoją ulubioną pozycję prawego obrońcy i poinstruowany przez trenera Roberto Martineza, aby obejmował linię boczną i oferował szerokość, 25-latek pomagał swojej drużynie zarówno w obronie, jak i w ataku. Dalot był następnie niewykorzystanym rezerwowym w kolejnym meczu – zremisowanym 0:0 ze Szkocją w Glasgow, a Joao Cancelo zajął jego miejsce w wyjściowej jedenastce.

Podstawy

Bruno Fernandesa asystował Bernando Silvie przy zdobyciu pierwszego gola w meczu Portugalii z Polską w Warszawie i był jednym z najlepszych zawodników Martineza podczas tej przerwy międzynarodowej. Ich bezbramkowy wieczór w Szkocji nie był spowodowany brakiem prób Fernandesa w ostatniej tercji. Kapitan United był typowym zapracowanym człowiekiem na Hampden Park, wykonał dwa kluczowe podania i świetnie się postarał przy zdobyciu bramki (którą obroniono), ale także 17 razy stracił posiadanie piłki. Portugalia być może nigdy nie stanie się „drużyną Fernandesa”, ale on ma sposób na poprawę ich dobrych występów.

Fernandes rozegrał we wtorek 90 minut przeciwko Szkocji (Andy Buchanan/AFP/Getty Images)

Christiana Eriksena dodał do swojej łącznej liczby występów w reprezentacji Danii, grając 73 minuty przeciwko Hiszpanii jako ofensywny pomocnik za Dolbergiem w ustawieniu 3-4-2-1. Zauważono jednak, że jego występy po stałych fragmentach gry – tak często kluczowe narzędzie ataku Danii – nie były najlepsze.

Po meczu Eriksen rozmawiał z Duńska gazeta Bold. „Pod względem fizycznym i piłkarskim czuję się dobrze” – powiedział. „Kiedy wszedłem na ostatnią (międzynarodową) sesję z bardzo małą liczbą minut, mówiono, że to był problem, a teraz (to tyle) mogłem rozegrać prawie zbyt wiele minut. Wspaniale było dla mnie zyskać kilka minut bez przerwy i zyskać trochę płynności, dzięki czemu znów jestem zawodnikiem, który może grać co trzy dni.

32-latek wrócił na pozycję środkowego pomocnika obok Pierre-Emile’a Hojbjerga w Szwajcarii, gdzie po raz pierwszy asystował Gustavowi Isaksenowi, a następnie strzelił gola w drugiej połowie.

„Większość ludzi jest zaskoczona sposobem, w jaki Eriksen wywalczył sobie powrót do łask” – mówi duński dziennikarz Kristian Porse Sportowiec. „Wielu było zdziwionych, że nie opuścił United w oknie transferowym, ponieważ perspektywy na grę wydawały się marne. Jednak jak często to robi, udowodnił swoim krytykom, że się mylą – i za to należy mu się duże uznanie. Zagrał świetny mecz przeciwko Szwajcarii. Wygląda na to, że jest głodny.

W Manchesterze jest „niezwykła” Norweżka, która zdobywa bramki – nazywa się Elisabeth Terland

(Zdjęcie u góry: Christian Eriksen po strzeleniu gola w meczu ze Szwajcarią; Fabrice Coffini/AFP via Getty Images)