Jak Porto doceniło dalsze pęknięcia w kruchej obronie Manchesteru United

Każdy zawodnik Manchesteru United stał sam z rękami na biodrach. Rasmus Hojlund otarł twarz koszulą. Bruno Fernandes wykonywał desperackie gesty, machając rękami w powietrzu, próbując obudzić swoją drużynę. Erik ten Hag stał bez ruchu na linii bocznej.

Obejmując prowadzenie 2:0 w pierwszych 20 minutach przeciwko FC Porto, United właśnie stracili trzeciego gola – „niepotrzebnego”, „brak dobrej obrony” i problemów z „chęcią”, według Ten Hag – już w 50. minucie meczu. gra.

Pomimo doliczonego przez Harry’ego Maguire’a wyrównania w regulaminowym czasie gry, do przerwy nie było powodów do świętowania. United wiedziało, że stracili znaczącą przewagę. Alejandro Garnacho, wprowadzony po 45 minutach za Marcusa Rashforda, osunął się na podłogę, piłkarze United na boisku wycinali pojedyncze sylwetki, nikt nie szedł w swoją stronę, natomiast ci, którzy do tej pory siedzieli na ławce rezerwowych, wychodzili na boisko z głowami w dół.

Wynik 3:3 nie mówi nawet o połowie meczu. To był szalony mecz – bardzo emocjonujący dla drużyny neutralnej z sześcioma bramkami, czerwoną kartką i wyrównaniem w ostatnim tchnieniu – i po raz kolejny pokazał United jako kruchą, chaotyczną i zdezorganizowaną drużynę, co jest całkowitym przeciwieństwem tego, co Ten Hag oparł reputacja na.

(Florencia Tan Jun – UEFA/UEFA za pośrednictwem Getty Images)

Pod wodzą Holendra Manchester United wygrał tylko jeden z ostatnich 10 meczów w Europie. Nie wygrali żadnego z ostatnich pięciu meczów w europejskich rozgrywkach, mimo że w trzech z nich prowadzili różnicą dwóch lub więcej bramek, a po raz 31. od początku poprzedniego sezonu stracili dwa lub więcej goli w meczu, najwięcej spośród wszystkich Premier Zespół ligowy w tym okresie.

United nie obronili wydawało się obiecującego prowadzenia dzięki błędom bramkarza Diogo Costy i pozwolili Porto wrócić do gry, tracąc „całkowicie niepotrzebnego”, powtórzonego po raz kolejny Ten Hag, pierwszego gola. Dostarczyli Porto paliwo, a gospodarze rozpalili ogień na wrogim stadionie Dragao, przejmując kontrolę nad meczem.

W kakofonii dzwonków alarmowych najgłośniejszy nie tylko sygnalizuje poddanie się, ale robi to w krótkich odstępach czasu: dwa w ciągu siedmiu minut i trzy w ciągu 20. Jest to powracający temat zarówno u siebie, jak i na wyjeździe, w kraju i w Europie, ponieważ początek ubiegłego sezonu.

„To raczej problem psychiczny” – powiedział Maguire TNT Sports. „To coś, co musimy przezwyciężyć. Zaczyna się od wiary. Kiedy prowadzimy 2:0 i tracimy bramkę, czy w chłopakach brakuje wiary w to, że możemy dalej grać i wygrać mecz?

Brak wiary był problemem, na który Ten Hag wskazał także podczas niedzielnej porażki z Tottenhamem Hotspur 3:0, ale nie przyznał, że problem jest głęboko zakorzeniony. Zapytany o to niepowstrzymane złe samopoczucie, wskazał na trzy czyste konta United w pierwszych sześciu meczach Premier League w tym sezonie i przytoczył remis 0:0 z Crystal Palace i zwycięstwo 1:0 z Fulham jako dowód, że United potrafią „dobrze bronić”. jako zespół”.

„Ten zespół jest w stanie to zrobić, ale musi to robić konsekwentnie” – powiedział. „Kiedy jeden, dwóch lub trzech graczy wyłącza się, pojawia się problem. Właśnie rozpoczęliśmy sezon. Mamy więc czas, aby rozwiązać ten problem. Ale to musi minąć szybko. Nie możemy czekać tak długo. Gracze muszą wziąć na siebie odpowiedzialność w takich momentach obrony.

Ten Hag poprosił już wcześniej o więcej czasu, wyjaśniając, że latem klub musi odświeżyć skład i zastąpić część starego składu nowymi. Jednak w czwartek nieustanne poszukiwania rozwiązania przez Ten Haga zaprowadziły go z powrotem na weterana pomocy w składzie Casemiro (32) i Christiana Eriksena (32), choć wszelkie zdziwienie wywołało pojawienie się drugorzędnego środkowego obrońcy, składającego się z Harry’ego Maguire’a i Jonny’ego. Evans w 78. minucie, gdy United goniło grę, został obniżony, gdy Maguire wrócił do domu w doliczonym czasie gry.

Powodami, dla których nie zagrał nowego letniego nabytku Manuela Ugarte w środku pola, był „model gry” i „fizyczność”, w której mecze toczą się gęsto i szybko, podczas gdy Rashford, który strzelał gole, asystował i wyglądał na zagrożenie w ataku, został zmieniony w przerwie, ponieważ konieczności „obrócenia”. Ten Hag powiedział jednak, że Rashford „zdecydowanie po lewej stronie nie bronił się dziś dobrze”, po czym dodał: „musimy zagrać z Garnacho”, ponieważ był „zdecydowanie najlepszym zawodnikiem United w niedzielę, a także w wielu innych meczach tego meczu”. sezonie” i upierał się, że zmiana „nie ma nic przeciwko Rashy’emu (Rashfordowi)”.

Harry Maguire świętuje wyrównanie w końcówce (Miguel Riopa/AFP via Getty Images)

Pęknięcia są wyraźnie widoczne i widać w nich desperację. Przykładem tego może być wyrzucenie Bruno Fernandesa za dwa przewinienia związane z żółtą kartką, z czego drugie za wysokie buta i próbę dośrodkowania w 81. minucie – uznane za niebezpieczne zagranie . Kapitan Manchesteru United nie otrzymał ani jednej czerwonej kartki w żadnym z pierwszych 241 występów dla United we wszystkich rozgrywkach, a teraz otrzymał dwie w ostatnich dwóch meczach, chociaż zawieszenie za ten przeciwko Spurs zostało uchylone.

Fundamenty wokół zespołu, który coraz bardziej wygląda na zagubionego, walą się. Z zewnątrz przynajmniej przyszłość Ten Hag wygląda równie mgliście, jak mglista pogoda, która opóźniła lot United do Porto. Wątpliwe, czy niedzielny wyjazdowy mecz z Aston Villą, która w środę pokonała w Lidze Mistrzów Bayern Monachium 1:0, zapewni kibicom jakąkolwiek jasność co do kierunku rozwoju tej drużyny.

Pojawiło się wiele wezwań do cierpliwości w związku z długoterminowym procesem wdrażanym pod nowym właścicielem INEOS, ale obecnie wszelkie postępy są podważane przez zespół, który w rekordowym tempie ujawnia cele aby w najbliższym czasie zwolnić.

(Zdjęcie w nagłówku: Octavio Passos/Getty Images)