Jak partnerstwo z NNPCL i NUPRC zwiększyło produkcję ropy naftowej w naszych aktywach o wartości 1,2 miliarda dolarów – Elumelu

Prezes Heirs Holdings, Tony Elumelu, powiedział, że produkcja na poziomie OML 17 znacznie wzrosła do 51 000 baryłek dziennie (bpd) w wyniku współpracy z nigeryjską National Petroleum Company Ltd i nigeryjską Komisją Regulacyjną ds. Wydobycia (NUPRC).

Biznesmen zaapelował także o krytyczne inwestycje w sektorze gazowym.

Inwestor, który określił siebie jako skrzyżowanie finansów i energetyki, ujawnił liczby podczas wydarzenia relacjonowanego przez portal Gwizdek.

Heirs Energies Limited nabyła 45 procent udziałów w OML 17 za 1,2 miliarda dolarów od Shell Petroleum Development Company z Nigerii, Total E&P Nigeria i ENI oraz spółki joint venture z NNPC.

OML 17 zajmuje obszar około 1300 km2 i jest produkowany od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Szczytowa produkcja aktywów wyniosła 150 000 baryłek dziennie, po czym spadła do 27 000 baryłek dziennie, gdy Heirs Holdings nabyła je od Międzynarodowych Firm Naftowych (IOC).

Elumelu, który pełni także funkcję Prezesa Grupy United Bank for Africa, wyjaśnił, w jaki sposób Heirs zwiększył wydobycie ropy naftowej z aktywów na początkowym etapie, przed zakłóceniami wynikającymi z kradzieży ropy.

Elumelu powiedział: „W Heirs Energies aktywnie przyczyniamy się do tego rozwiązania. W ciągu pierwszych 100 dni, po przejęciu w 2021 roku obsługi aktywów OML 17, podwoiliśmy produkcję z 28 000 baryłek dziennie do 50 000 baryłek dziennie. Jednak doświadczyliśmy nieustannej kradzieży ropy naftowej.”

Według miliardera znacząco wpłynęło to na produkcję w OML 17 i dodał, że zwrócił się o interwencję do państwowego koncernu naftowego.

Przewodniczący Spadkobierców powiedział: „Złożyłem skargę i pamiętam, że tego dnia dyrektor generalny Grupy NNPC, pan Mele Kyari, dzwonił z Londynu dwa do trzech razy. Powiem tylko, że wspólnie z NNPCL poczyniliśmy postępy od niskiego poziomu odbioru z terminali w grudniu 2021 r., wynoszącego 5 procent, a od początku roku 2024 odnotowaliśmy średni odbiór z terminala na poziomie 85 procent.

„Dzisiaj mamy do czynienia z niezwykłą poprawą i dobrym przykładem celowej współpracy pomiędzy NNPCL a operatorami.

„Wraz z poprawą środowiska operacyjnego rozpoczęliśmy inwestycje i produkcję.”

Elumelu powiedział, że jego firma „W końcu osiągnęła ponad 51 000 baryłek dziennie i będziemy kontynuować produkcję na tym aktywie”.

Powiązał to osiągnięcie z silną współpracą i wsparciem regulacyjnym.

Podkreślił, że „Wysiłki NUPRC na rzecz promowania zrównoważonych praktyk, takie jak program komercjalizacji nigeryjskiej pochodni gazowej, stanowią przykład innowacji niezbędnych do zrównoważenia zarządzania ze wzrostem gospodarczym.

„Ta inicjatywa nie tylko zmniejszy nasz ślad węglowy, ale także stworzy cenne możliwości dla naszych pracowników i społeczności”.

Elumelu wspomniał także o konieczności stawienia czoła kilku wyzwaniom utrudniającym produkcję ropy naftowej w Nigerii.

Elumelu powiedział: „Musimy rozpoznać słonia w pokoju. Produkcja ropy w Nigerii wykazuje tendencję spadkową, spadając ze szczytowego poziomu około 2 milionów baryłek dziennie do ostatnich najniższych poziomów, poniżej zaledwie 1,5 miliona baryłek dziennie.

„Spadek ten doprowadził do utraty przychodów, zmniejszenia udziału w rynku światowym i straconych szans na rozwój kraju. Podstawowe przyczyny są wieloaspektowe i większość z nich to infrastruktura, wyzwania w Delcie Nigru, wstrzymanie inwestycji, niepewność regulacyjna i globalne przejście w stronę energii odnawialnej, które stłumiło inwestycje.

„Te czynniki razem tworzą fundament naszej gospodarki jako silnie uzależnionej od ropy. Jako naród nie możemy pozwolić, aby to trwało, zmarnować nasze dziedzictwo i zdradzić następne pokolenie i rozwój narodowy.

„Próbując podnieść ten poziom, jest to możliwe do osiągnięcia. Współpraca wszystkich zainteresowanych stron przy stole i zaangażowanie się w realizację tego celu wymaga współpracy. Aby jednak utrzymać tę inicjatywę, powinniśmy wyjść poza samo zwiększanie produkcji”.

Biznesmen zaproponował rozwiązania, które pomogłyby krajowi zwiększyć wydobycie ropy.

Powiedział: „Powinniśmy przeanalizować kompleksową strategię mającą na celu ożywienie całych naszych sektorów wydobycia, organizację infrastruktury, poprawę bezpieczeństwa, usprawnienie przepisów i przyciągnięcie inwestycji itp.

„Musimy także skupić się na gazie, ponieważ musimy rozpocząć duże projekty mające na celu zwiększenie naszej obecnej produkcji – gaz ma kluczowe znaczenie. Wiemy też, że znaczenie gazu ma kluczowe znaczenie dla napędzania i napędzania industrializacji naszego kraju”.

Zrodlo