Jak oglądanie filmów może zmienić poglądy polityczne

Z nowego badania wynika, że ​​obejrzenie filmu biograficznego o niesłusznie skazanym mężczyźnie zwiększyło współczucie dla osób osadzonych w więzieniach i zwiększyło poparcie dla reformy amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Od czasu pojawienia się pierwszych ruchomych obrazów w latach 90. XIX wieku filmowcy wykorzystują kinowe triki, aby zmienić ludzką percepcję i kompas moralny.

Przeczytaj także | Światowy Dzień Owadów Jadalnych 2024: Czy jedzenie owadów ma korzyści zdrowotne? Błędy, świerszcze i inne jadalne owady, ciekawe fakty na temat jedzenia strasznych robaków.

Teraz naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zmierzyli, jak oglądanie filmu zmienia zdolność ludzi do rozumienia swoich emocji i ich pozycji moralnej w systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych.

Przeczytaj także | Czy obejrzenie filmu może zmienić Twoje poglądy polityczne?

Nowe badanie opublikowane 21 października w czasopiśmie PNAS wykazało, że obejrzenie filmu dokumentalnego o wysiłkach na rzecz uwolnienia niesłusznie skazanego na karę śmierci mężczyzny zwiększyło współczucie dla osób osadzonych w więzieniu i poparcie dla reformy amerykańskiego systemu sądownictwa karnego.

“[Our study] Film ten sugeruje, że uczestnicy są albo bardziej skłonni, albo są w stanie zrozumieć innego człowieka, pomimo piętnowania ich przez społeczeństwo. To coś więcej niż przelotne uczucie, to umiejętność” – stwierdziła Marian Reddan, kognitywistka na Uniwersytecie Stanforda w USA, która współprowadziła badanie.

„To nam mówi, że wystawienie ludzi na osobiste doświadczenia ludzi, którzy prowadzą życie bardzo odmienne od ich własnego, jest niezbędne dla rozwoju zdrowych społeczeństw i zdrowych struktur politycznych”.

Dokumentalny dramat „Tylko Miłosierdzie” zwiększa empatię

W 1986 roku Walter McMillian, 45-letni czarny mężczyzna mieszkający w Alabamie, został aresztowany za morderstwo. McMillian był niewinny – był na spotkaniu rodzinnym, kiedy doszło do przestępstwa – ale został skazany na podstawie fałszywych zeznań naocznych świadków. Spędził sześć lat w celi śmierci, zanim sąd uchylił jego wyrok.

Na podstawie tej prawdziwej historii powstał film biograficzny Only Mercy, wydany w 2019 roku, w którym w roli Macmillana wystąpił zdobywca Oscara Jamie Foxx.

Po obejrzeniu „Tylko Mercy” uczestnicy badania uzyskali wyższe wyniki w teście empatii wobec mężczyzn przebywających w więzieniu. Efekty te zaobserwowano zarówno u lewicowych, jak i prawicowych uczestników politycznych.

„W tym badaniu mierzono nie tylko empatię, ale także zdolność uczestników do zrozumienia uczuć osoby przebywającej w więzieniu, której nigdy wcześniej nie spotkali” – powiedział Reddan.

Oglądanie filmu wzrosło także poparcie dla reform wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, takich jak pomysł wykorzystania pieniędzy z podatków na finansowanie programów edukacyjnych w więzieniach czy odrodzenie sprzeciwu wobec kary śmierci.

Badacze odkryli również, że osoby, które obejrzały „Plain Privacy”, były o 7,7% bardziej skłonne do podpisania petycji popierającej reformę wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych niż osoby z grupy kontrolnej.

„Badanie to podkreśla wpływ treści audiowizualnych na kształtowanie opinii publicznej i potencjalnie motywowanie do działań zbiorowych. „Prosta miłość” zmieniła percepcję ludzi, ale także ich zachowanie” – powiedział Jose Canas Bajo, badacz kognitywistyki i filmoznawstwa na uniwersytecie z Persji. Jyvaskyla w Finlandii, która nie brała udziału w badaniu.

Film, emocje i polaryzacja

Canas Bajo powiedział, że nowość tego badania polega na ilościowym określeniu, w jaki sposób filmy mogą zmienić postrzeganie i zachowanie widzów, a zwłaszcza w jaki sposób „film taki jak „Tylko miłosierdzie” może pełnić funkcję wezwania do działania”.

Ale pomysł, że film może zmienić zdanie, nie jest nowy. „Scenarzyści są jak magowie. Od początków kręcenia filmu szukali sposobów, jak za pomocą trików montażowych wpłynąć na percepcję i emocje widzów”.

Alfred Hitchcock zademonstrował ten efekt, filmując scenę kobiety z dzieckiem, która następnie uśmiecha się do mężczyzny, który wydaje się współczuć. Ale jeśli scenę z żoną i dzieckiem zastąpi kobieta w bikini – mówi Hitchcock – uśmiech mężczyzny będzie wyglądał brzydko.

Canas Bajo wyjaśnił, że twórcy filmowi często mają świadomość, że film to bezpieczna przestrzeń, w której widz może doświadczyć emocji, których normalnie by nie przeżył. Dlatego też filmowcy, opowiadając historie, ponoszą odpowiedzialność wobec widzów – stwierdził.

W tym badaniu twórcy „Zwykłego miłosierdzia” wykorzystali swoje umiejętności, aby wpłynąć na sympatię widzów do mężczyzny skazanego za morderstwo, którego nigdy nie popełnił. Film został wykorzystany jako narzędzie postępującej zmiany społecznej w systemie sądownictwa karnego.

Twórcy filmowi mogą jednak zastosować te same sztuczki, aby wywołać niechęć zamiast współczucia wobec ludzi, których stawiają w złym świetle. Filmy propagandowe od dawna służą do odczłowieczania ludzi i usprawiedliwiania przemocy lub wojny lub szerzenia fałszywych narracji i pseudonauki.

„Niektóre filmy dokumentalne o tematyce kryminalnej budzą niechęć do przestępców, co może prowadzić do zaostrzenia środków karnych, w tym kary śmierci” – stwierdził Canas Bajo.

Jak długo będzie trwać współczucie?

Otwartym pytaniem tego badania jest to, jak długo utrzymuje się uczucie empatii po obejrzeniu filmu. Czy obejrzenie jednego filmu wystarczy, aby trwale zmienić Twoje poglądy polityczne lub moralne?

Reddan powiedział, że jego zespół prowadzi obecnie nowe badania nad tym, jak te efekty utrzymują się przez trzy miesiące.

„Wstępne dowody sugerują, że niektóre z tych efektów utrzymują się przez co najmniej trzy miesiące. Obecnie zbieramy również dane neuroobrazowe dotyczące tego paradygmatu, aby zrozumieć, w jaki sposób film wpływa na przetwarzanie empatyczne na poziomie mózgu” – powiedział Reddan.

Jednak wyzwaniem jest wyizolowanie wpływu pojedynczego filmu, powiedział Canas Bajo.

Kiedy oglądamy film, zawsze porównujemy go z naszymi wspomnieniami i innymi filmami, które widzieliśmy. Filmy nie muszą być kręcone przez tę samą osobę, aby były ze sobą powiązane emocjonalnie. To dzieje się w głowie widza.

Musimy więc zwracać uwagę na rodzaj mediów, które konsumujemy, powiedział Reddan.

„Media, których używamy głównie w celach rozrywkowych, mają znaczący wpływ na to, jak wchodzimy w interakcje ze sobą” – powiedział.

Pod redakcją Derricka Williamsa

Źródło

Reddan, MC. i in. Interwencja filmowa zwiększa empatyczne zrozumienie osób przebywających w więzieniach oraz wsparcie dla reformy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2024; 121 (44) DOI: 10.1073/pnas.2322819121

(Powyższa historia ukazała się po raz pierwszy 24 października 2024 r. o godzinie 02:00 czasu wschodniego. Więcej wiadomości i aktualności na temat polityki, świata, sportu, rozrywki i stylu życia można znaleźć na naszej stronie internetowej lastly.com).



Zrodlo