Izraelskie wojsko żąda, aby rodzina poległego żołnierza usunęła krzyż z nagrobka

Władze stwierdziły, że eksponowanie tego symbolu na cmentarzu jest obraźliwe w stosunku do krewnych żołnierzy żydowskich pochowanych w pobliżu

Izraelskie Siły Obronne (IDF) zagroziły ponownym pochowaniem poległego chrześcijańskiego żołnierza, jeśli jego rodzina nie zgodzi się na usunięcie krzyża z jego nagrobka – powiedzieli lokalnym mediom krewni mężczyzny. Dawid Bogdanowski przeprowadził się do Izraela z Ukrainy w 2014 r. i zginął w grudniu zeszłego roku w wyniku rakiety przeciwpancernej w Gazie.

Pod koniec 2023 r. Izraelskie Centralne Biuro Statystyczne oszacowało, że chrześcijanie stanowili 1,9% populacji.

W poniedziałek rodzina Bogdanowskiego poinformowała media, że ​​otrzymała pismo z Ministerstwa Obrony Narodowej żądające usunięcia krzyża lub ponownego pochowania szczątków sierżanta sztabowego poza cmentarzem wojskowym w Hajfie.

„Prawo niedopuszczalne jest umieszczanie krzyża lub innego znaku religijnego na nagrobku wojskowym” – stwierdziło ministerstwo. W liście podobno cytowano orzeczenie głównego rabina IDF stwierdzające, że obecność krzyża narusza świętość cmentarza żydowskiego.

Według doniesień urzędnicy wojskowi również otrzymali skargi od „Rodziny, których bliscy są pochowani w pobliżu [and] którzy twierdzą, że krzyż rani ich uczucia i zdolność do modlitwy”.

Matka Bogdanowskiego powiedziała Ynet, że kiedy na początku tego miesiąca odwiedziła grób syna, znalazła jego nagrobek pokryty czarnym obrusem.




„Brak mi słów, żeby opisać upokorzenie, jakie poczułem” – powiedziała reporterom kobieta.

Pomyślałem, że mój Dawid, który oddał życie ojczyźnie, który kochał ten kraj całym sercem… nie różni się niczym od pozostałych chłopaków, [and] nie jest obywatelem drugiej kategorii. Stałem tam i płakałem ze złości, frustracji i niedowierzania,– powiedziała.

W poście na Facebooku matka żołnierza wyjaśniła, że ​​wiara jej zmarłego syna była chrześcijańska „integralna część” jego tożsamości. Wyraziła także szok, że wyróżniono jej syna, zauważając, że na cmentarzu znajdują się inne groby z krzyżami.

Chociaż w Izraelu cmentarze są zazwyczaj oddzielone od siebie wyznaniem, specjalne prawo zezwala na chowanie na cmentarzach wojskowych nieżydowskich członków służby wraz z ich żydowskimi towarzyszami.

Izrael rozpoczął operację wojskową w Gazie po tym, jak bojownicy Hamasu przeprowadzili śmiercionośny wtargnięcie na terytorium Izraela w październiku 2023 r., w wyniku którego zginęło około 1100 osób i wzięto ponad 200 zakładników. Według władz sanitarnych w palestyńskiej enklawie po roku ciężkich izraelskich bombardowań z powietrza i ofensywy naziemnej w Gazie zginęło prawie 42 000 osób.

Zrodlo