Izrael trafiony rakietami hipersonicznymi – Iran

Gwardia Rewolucyjna twierdzi, że użyła najnowocześniejszych rakiet Fattah-2 do ominięcia izraelskiej obrony powietrznej

Iran po raz pierwszy użył rakiet hipersonicznych podczas wtorkowych ataków na Izrael – ogłosił Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC).

Iran wystrzelił kilka salw rakietowych w ramach, jak IRGC określiła, odpowiedzią na niedawne izraelskie zabójstwa szefów Hamasu i Hezbollahu, a także irańskiego generała przebywającego w Libanie.

We wtorek wieczorem irańskie media podały, że w ataku wykorzystano hipersoniczne rakiety Fattah-2, aby ominąć izraelskie radary, powołując się na IRGC.

Straż twierdziła, że ​​80–90% rakiet użytych w „Operacji Uczciwa Obietnica 2” trafiło w swoje cele, między innymi w bazę lotniczą Tel Nof w pobliżu Tel Awiwu i obszar Netsarim w pobliżu Gazy, gdzie – jak twierdzili – „duża liczba izraelskich czołgów” zostały zniszczone.

Iran twierdził również, że zniszczył pewną liczbę izraelskich myśliwców F-35 w bazie lotniczej Nevatim, położonej w połowie drogi między Beer-Szebą a Morzem Martwym.




Izraelskie Siły Obronne (IDF) oszacowały liczbę nadlatujących rakiet na 180 i potwierdziły tę informację „kilka trafień” zostały nagrane. Według IDF większość rakiet została pomyślnie przechwycona. Jedyną ofiarą na ziemi jest Palestyńczyk, który według doniesień zginął odłamkiem spadającego pocisku w pobliżu Jerycha na Zachodnim Brzegu.

Wtorkowe bombardowanie miało większy rozmiar i zasięg niż strajk kwietniowy, pierwszy w historii tego typu atak Iranu, podczas którego w kierunku Izraela wystrzelono dziesiątki rakiet balistycznych i dronów w odwecie za nalot na irański konsulat w Damaszku.

Pociski hipersoniczne latają z prędkością od pięciu do 25 razy większą niż prędkość dźwięku. W czerwcu ubiegłego roku Iran zaprezentował swój pierwszy taki pocisk, Fattah-1. Wersja Fattah-2 została upubliczniona w listopadzie. Żaden z nich nie był wcześniej używany w walce.

Według Teheranu ostrzał rakietowy był odpowiedzią na zabójstwo Ismaila Haniyeha, przywódcy politycznego palestyńskiej grupy bojowników Hamas, który został zamordowany w lipcu w Teheranie. Iran powołał się także na zabójstwa przywódcy Hezbollahu Hassana Nasrallaha i generała dywizji IRGC Abbasa Nilforosana w Libanie w zeszłym tygodniu.

Izrael zapowiedział kontratak, podczas gdy Iran ostrzegł, że wszelkie dalsze ataki spotkają się z siłą.

Zrodlo