Irlandia wprowadza 40% zachętę podatkową dla filmów o niższym i średnim budżecie prowadzonych przez irlandzkie talenty kreatywne

Irlandia zwiększyła swoje wsparcie dla lokalnej produkcji filmowej poprzez wprowadzenie 40% zachęty podatkowej w przypadku filmów niskiej i średniej półki, których głównymi bohaterami są irlandzkie talenty twórcze.

Środek ten znalazł się wśród szeregu wsparcia dla irlandzkiego przemysłu filmowego i telewizyjnego ogłoszonych w ramach rządowych planów budżetowych na 2025 rok, które zostały ujawnione we wtorek przez ministra finansów Jacka Chambersa.

Zachęta w wysokości 40% stanowi wzrost o 8% w porównaniu z istniejącą w Irlandii zachętą podatkową na filmy na podstawie sekcji 481, umożliwiającą producentom na całym świecie odzyskanie 32% swoich wydatków na film, telewizję i animację.

Ta większa zachęta będzie miała zastosowanie do produkcji filmów fabularnych prowadzonych przez lokalne talenty z maksymalnym budżetem globalnym wynoszącym 20 mln euro (22 mln dolarów).

Inne ogłoszone we wtorek wsparcie obejmuje wprowadzenie 20% ulgi podatkowej na produkcję nieskryptowaną, pod warunkiem uzyskania zgody Unii Europejskiej.

Minister zasygnalizował także, że rozumie rosnące znaczenie sektora VFX i polecił urzędnikom, aby w nadchodzącym roku na arenie międzynarodowej monitorowali tendencje na arenie międzynarodowej pod kątem wprowadzenia wsparcia w budżecie na 2026 rok.

Krajowy organ branży filmowej Screen Ireland (Fís Éireann) z zadowoleniem przyjął nowe środki.

„W niezwykle konkurencyjnej branży globalnej zachęta fiskalna w połączeniu z inwestycjami Screen Ireland ma kluczowe znaczenie we wspieraniu irlandzkiej produkcji filmowej i opowiadania historii na ekranie, kierowanej przez irlandzkie talenty twórcze” – powiedziała. „Te ulepszenia wspierają dalszy rozwój Irlandii jako potęgi kulturalnej i kreatywnego partnera produkcyjnego na skalę międzynarodową”.

Nowi wspierający pojawiają się w burzliwym okresie dla irlandzkich produkcji, w którym pojawia się nominacja do Oscara 2025 Rzepka stał się najczęściej wybieranym filmem w języku irlandzkim na festiwalu w Sundance Takie małe rzeczy był pierwszym irlandzkim filmem, który otworzył Berlinale, a pięć kolejnych irlandzkich filmów miało w tym roku premierę w Cannes.

Zrodlo