Inwestycje we włoską produkcję telewizyjną i filmową osiągnęły kwotę 2,2 miliarda dolarów, wynika z raportu rocznego — MIA Market

Według statystyk ujawnionych na MIA Market inwestycje we włoskim sektorze telewizyjno-filmowym przekroczyły w zeszłym roku 2 miliardy dolarów (2,2 miliarda dolarów), ale zmiany w krajowym systemie ulg podatkowych mogą oznaczać zmiany.

Liczby zawarte w szóstym raporcie rocznym Stowarzyszenia Producentów Audiowizualnych oznaczają, że inwestycje wzrosły od 2017 r. niemal dwukrotnie i wzrosły o 200 mln euro. Jest to wzrost o 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Jednak niedawno wprowadzone zmiany w systemie ulg podatkowych mogą spowodować „znaczące zmiany i ewolucję” w lokalnym sektorze produkcyjnym, powiedziała dziś prezes APA Chiara Sbarigia.

Ogólnie rzecz biorąc, APA przedstawiła zasadniczo pozytywny obraz włoskiej produkcji, przy czym seriale telewizyjne pozostają najsilniejszym segmentem. Na rynku nadal dominują rozrywka i inne gatunki nieskryptowane, przy czym produkcja filmów wzrosła o 21%, platform wideo na żądanie o 16%, a telewizji o 8%. Szczególnie produkcje dla młodszej widowni miały dobry rok, odnotowując wzrost o 70%.

Zatrudnienie również wzrosło o 3,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, przy czym wzrost odnotowano zwłaszcza w przypadku programów skierowanych do młodszej widowni. Rai pozostaje czołowym nadawcą pod względem emisji oryginalnych produkcji, natomiast Netflix i Paramount+ to najszybciej rozwijające się streamery pod względem tytułów i godzin wyprodukowanych treści.

Najczęściej produkowanym gatunkiem są seriale, a za nimi plasują się programy dla nastolatków i kryminały. W raporcie dodano, że coraz większą popularnością cieszą się filmy z epoki, biografie i historie romantyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, statystyki APA pokazują, że przychody włoskiego sektora audiowizualnego wyniosły ponad 12 miliardów euro, co oznacza wzrost o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przychody z telewizji wyniosły 8,2 mld euro, czyli 71% rynku), z platform internetowych (AVoD i Pay VoD) sięgnęły 2,8 mld euro (24%), a reszta pochodziła z filmu, który odnotował silne ożywienie po pandemii.

Reforma ulg podatkowych

Głośne seriale, takie jak Netflix SuperseksPrime Video Świat według Lidii Poet i Rai’a Morze poza uczyniły Włochy jednym z najgorętszych ośrodków produkcyjnych w Europie, a inwestycje streamerów pobudziły lokalne Indie, a osoby takie jak Rai pozostały silnymi inwestorami w oryginały.

Jednakże zasady dotyczące lokalnego systemu rabatów są zaostrzane po okresie niepewności co do ich przyszłości, gdy prawicowy rząd Giorgii Meloni stwierdził, że wydatki podatników w tym sektorze muszą spaść. Na arenie międzynarodowej atrakcyjny system ulg podatkowych od koprodukcji doprowadził do powstania m.in Biały Lotos strzelanin w kraju, ale rząd również to zreformował, ograniczając wypłaty do 18 mln euro.

„W 2024 r. włoski rynek audiowizualny wkroczył w nową fazę rozwoju” – powiedział szef APA Sbarigia. „Wzrost popytu na treści i ulgi podatkowe to główne czynniki wzmacniające sektor w ostatnich latach, a obecnie podlegają one znaczącym zmianom i ewolucji.

„Większa dbałość o jakość produktów i tworzenie treści, które rezonują poza granicami kraju, są niezbędne, aby uwypuklić bogatą historię włoskiego rynku audiowizualnego i zwiększyć konkurencyjność naszej branży”.

Badanie APA zostało przeprowadzone przez APA przy wsparciu instytutów badawczych takich jak eMedia, Ce.RTA, Symbola, O&O – Oliver & Ohlbaum Associates oraz Geca Italia. Został on zaprezentowany dzisiaj w wypełnionej po brzegi sali kina Barberinin, gdy rozpoczął się drugi dzień MIA. MIA potrwa do 18 października.

Zrodlo