Inwestorzy detaliczni wyrażają zainteresowanie kryptowalutami, jednak zmienność rynku i ryzyko oszustw zniechęcają do uczestnictwa: raport IOSCO

Inwestorzy detaliczni wykazują duże zainteresowanie kryptowalutami pomimo spekulacyjnego i zmiennego charakteru tych wirtualnych aktywów. Odkrycie to zostało podkreślone w raporcie opublikowanym przez Zarząd Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO). Organ z siedzibą w Madrycie w Hiszpanii stwierdził, że przeprowadził ankietę w 24 jurysdykcjach w celu opracowania raportu zatytułowanego „Edukacja inwestorów na temat aktywów kryptograficznych”. Raport, który został opublikowany w tym tygodniu, podkreśla, że ​​rosnące zainteresowanie kryptowalutami dużych inwestorów wyposażonych w kapitał powinno zostać kierowane poprzez skupienie się na świadomości kryptograficznej i edukacji.

W swoim raportIOSCO stwierdziło, że nawet w 2022 r., kiedy wycena sektora kryptowalut spadła poniżej 1 biliona dolarów (około 1 67 09 363 crore rupii), inwestorzy indywidualni nadal inwestowali w aktywa kryptograficzne. Tendencja ta była widoczna nie tylko wśród inwestorów detalicznych w gospodarkach rozwiniętych, ale także wśród inwestorów z rynków wschodzących.

„Od 2020 r. przestrzeń kryptowalut stale ewoluuje i pomimo zmienności na rynku, który doświadczył poważnego pogorszenia podczas „krypto-zimy” w 2022 r., inwestorzy indywidualni nadal inwestują na rynku kryptoaktywów, inwestorzy ci zwykle być młodsi i bardziej zróżnicowani demograficznie” – czytamy w raporcie.

Z raportu wynika, że ​​wielu młodszych inwestorów z sektora handlu detalicznego gromadzi informacje związane z inwestycjami z nieautoryzowanych, przypadkowych źródeł. IOSCO obawia się, że praktyka ta może doprowadzić je do sytuacji zawirowań finansowych.

„Inwestorzy ci często czerpią informacje inwestycyjne z mediów społecznościowych i mają tendencję do przeceniania swojej wiedzy i doświadczenia inwestycyjnego” – stwierdzono w raporcie.

Organizacja finansowa twierdzi, że rządy muszą przyspieszyć wysiłki mające na celu opracowanie kompleksowych przepisów dotyczących kryptowalut dostosowanych do ich gospodarek. Ponadto raport podkreśla potrzebę edukacji inwestorów w zakresie ochrony oferowanej przez ramy regulacyjne i ryzyka związanego z inwestowaniem w niezgodne z przepisami aktywa kryptograficzne.

IOSCO zidentyfikowało również kilka czynników przyczyniających się do rozbieżności między zainteresowaniem inwestorów detalicznych aktywami kryptograficznymi a ich niechęcią do pełnego zaangażowania. Czynniki te obejmują ekstremalną zmienność cen, potencjalne straty, awarie systemu, ryzyko włamań, obawę przed utratą kluczy prywatnych, rozprzestrzenianie się fałszywych aktywów kryptograficznych i brak ochrony konsumentów.

„Biorąc pod uwagę powszechny brak zgodności w przestrzeni kryptowalut, oszukańcze działania są nadal powszechne, a inwestorzy pozostają narażeni na znaczne ryzyko strat. Inwestorzy, w tym ci, którzy dopiero zaczynają inwestować, mogą nie być tak świadomi, jak unikać oszustw lub zwracać na nie uwagę podczas inwestowania w tej przestrzeni. Świadomość i ostrożność w zakresie ciągłego występowania oszustw pozostaje ważnym przesłaniem, z którym organy regulacyjne muszą regularnie komunikować się i wzmacniać inwestorów” – zauważono w raporcie.

Powtarzając ustalenia różnych firm badawczych i instytucji prawnych, w tym FBI, IOSCO zauważyło rosnącą w ostatnich latach liczbę oszustw związanych z kryptowalutami.

W raporcie podkreślono znaczny wzrost liczby oszustw inwestycyjnych, schematów Ponziego, oszustw przy wyjściu, schematów „pompuj i zrzuć” oraz taktyk manipulacji rynkiem stosowanych przez cyberprzestępców, wzywając inwestorów do zachowania należytej staranności przed zaangażowaniem się w nieznane zasoby kryptograficzne. W przypadku młodszych inwestorów raport ostrzega, że ​​FOMO nie powinno zachęcać ich do pochopnego inwestowania w te spekulacyjne i w dużej mierze nieuregulowane aktywa.

IOSCO pracuje obecnie nad wdrożeniem ram kryptograficznych we wszystkich jurysdykcjach członkowskich, służąc jako forum dla krajowych organów regulacyjnych papierów wartościowych i roszczenia mieć pod swoją opieką 130 jurysdykcji. SEBI z Indii jest także jednym z członków Zarządu IOSCO.

Zrodlo