Indyjski AstroSat i obserwatoria kosmiczne NASA współpracują, aby rozwikłać tajemnicę czarnej dziury

Nastąpiło znaczące wydarzenie astronomiczne, które ujawniło potężne interakcje pomiędzy masywną czarną dziurą a otaczającym ją środowiskiem. Naukowcy z NASA i indyjskiej ISRO wykorzystali wiele obserwatoriów kosmicznych, w tym Chandrę, Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST), Neutron Star Interior Composition Explorer (NICER), Obserwatorium Swift i indyjski AstroSat, aby obserwować następstwa zniszczenia gwiazdy przez czarna dziura. Badanie to odkryło kluczowe powiązania pomiędzy niepowiązanymi wcześniej zjawiskami kosmicznymi.

Zdarzenia związane z zakłóceniami pływowymi i ich konsekwencje

W 2019 roku astronomowie wykryli zniszczenie gwiazdy, która odważyła się zbliżyć zbyt blisko czarnej dziury, co doprowadziło do tak zwanego zdarzenia rozerwania pływowego (TDE). Pozostałości gwiazdy utworzyły rozszerzający się dysk gruzu, który z czasem zaczął oddziaływać z inną krążącą gwiazdą lub być może mniejszą czarną dziurą. W wyniku tej interakcji powstają regularne rozbłyski promieni rentgenowskich, które pojawiają się mniej więcej co 48 godzin, gdy orbitująca gwiazda zderza się z dyskiem szczątków, podała Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) w swoim raporcie komunikat prasowy. Matt Nicholl, astrofizyk z Queen’s University w Belfaście, zauważył, że ten scenariusz przypomina nurka wchodzącego do basenu, który przy każdym wejściu generuje rozpryski.

Łączenie TDE i erupcji quasi-okresowych

Poprzedni studia zidentyfikował różne zdarzenia związane z zakłóceniami pływowymi, ale związek między TDE a nowo rozpoznaną kategorią zjawisk kosmicznych zwanych erupcjami quasi-okresowymi (QPE) pozostawał spekulacyjny. Współautor Dheeraj Pasham, związany z Massachusetts Institute of Technology, zauważył znaczenie tego odkrycia w powiązaniu tych wydarzeń.

Przełomy obserwacyjne za pomocą AstroSata

TDE, oznaczony jako AT2019qiz, początkowo obserwowano w Zwicky Transient Facility w Obserwatorium Palomar. Dalsze badania przeprowadzone w obserwatoriach NASA wykazały, że dysk śmieci znacznie się powiększył, umożliwiając zderzenie z nim dowolnego obiektu orbitującego w ciągu tygodnia. Naukowcy, w tym Gulab Dewangan z Międzyuczelnianego Centrum Astronomii i Astrofizyki (IUCAA) w Pune, docenili wyjątkowe możliwości AstroSata w zakresie wkładu w te badania.

Implikacje dla przyszłych badań

Odkrycia wskazują, że zanim zaobserwują erupcje, badacze muszą poczekać, aż dysk gruzu dostatecznie się rozszerzy. Ta wiedza może pomóc w poszukiwaniu dodatkowych QPE powiązanych z zakłóceniami pływowymi, potencjalnie poszerzając naszą wiedzę o środowisku otaczającym supermasywne czarne dziury.

(Z wyjątkiem nagłówka, ten artykuł nie został zredagowany przez personel NDTV i został opublikowany na podstawie komunikatu prasowego)

Zrodlo