Indeks Banku Światowego podważający prawa pracownicze – związek zawodowy

Nowo wprowadzony przez Bank Światowy indeks Business Ready (B-Ready) spotkał się z krytyką ze strony Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (ITUC) w związku z obawami dotyczącymi metod gromadzenia danych i procesu decyzyjnego.

Indeks B-Ready ocenia klimat biznesowy i inwestycyjny, oferując kompleksowy zbiór danych, który podkreśla czynniki wzmacniające sektor prywatny.

Miał także na celu promowanie nie tylko wzrostu specyficznego dla danej firmy, ale także interesów pracowników, konsumentów, nowych przedsiębiorstw i środowiska.

Raport z 2024 r. wprowadza nowe ramy, które porównują gospodarki w oparciu o trzy filary: ramy regulacyjne, usługi publiczne i efektywność operacyjną, oceniając kluczowe obszary w całym cyklu życia firmy.

ITUC wyraziła jednak zaniepokojenie faktem, że raport B-Ready promuje konkurencję kosztem standardów pracy.

Sekretarz generalny ITUC Luc Triangle skrytykował system rankingowy za zachęcanie do konkurencji, która podważa prawa pracowników.

Powiedział: „Ponieważ pracownicy na całym świecie spotykają się z brutalnym odwetem za korzystanie z prawa do organizowania się w związki zawodowe i poprawę warunków pracy, Bank Światowy bardzo niepokoi ustalanie rankingu krajów w sposób stymulujący konkurencję w celu erozji standardów pracy.

„W przypadku demokratycznych konsultacji i dialogu społecznego na temat praktyk na rynku pracy nie ma drogi na skróty. Reformy oparte na tak niezrównoważonej analizie będą w najlepszym wypadku błędne, a w najgorszym – niebezpieczne.

„Polityki pracy nie są prostymi danymi wejściowymi, takimi jak licencje biznesowe czy przyłącza do mediów, i nie można ich klasyfikować w ten sam sposób. Związki zawodowe na całym świecie argumentują, że praca nie jest odpowiednim tematem dla indeksu B-Ready i powinna zostać usunięta.

Triangle podkreśliła, że ​​polityka pracy wymaga demokratycznych konsultacji i dialogu społecznego, ostrzegając, że reformy oparte na takiej analizie mogą prowadzić do błędnych lub nawet szkodliwych skutków.

Argumentował również, że polityki pracy, w przeciwieństwie do zezwoleń na prowadzenie działalności czy dostępu do mediów, nie należy oceniać w ten sam sposób.

ITUC również wyraziła rozczarowanie metodologią Banku Światowego, twierdząc, że pomimo prób zaangażowania obawy pracowników zostały zlekceważone.

Związek skrytykował indeks B-Ready za powierzchowną ocenę praw pracowniczych, dzięki której kraje o złych warunkach pracy, takie jak Filipiny i Indonezja, uzyskują dobre wyniki.

Triangle stwierdził: „Indeks B-Ready ma krytyczne wady, zwłaszcza jeśli chodzi o powierzchowną ocenę praw pracowniczych, dzięki czemu kraje takie jak Filipiny i Indonezja mogą osiągać wysokie wyniki pomimo słabych wyników. Podważa to jej wiarygodność i zachęca do powierzchownych reform” – stwierdził sekretarz generalny ITUC.

„Jego podejście zachęca również do szkodliwej elastyczności, takiej jak nieograniczone umowy na czas określony i nieodpowiednie płace, osłabiając jednocześnie negocjacje zbiorowe, co ostatecznie jest sprzeczne z celem, jakim jest rozwój włączający.

„Indeks B-Ready stanowi odnowienie wcześniej zdyskredytowanego raportu Banku Światowego Doing Business Report, który został wycofany w 2020 r. w związku z poważnymi błędami metodologicznymi i błędami w zakresie danych oraz powszechną krytyką ze strony naukowców, związków zawodowych i społeczeństwa obywatelskiego”.

Zrodlo