Inauguracja liderów KKI budzi kontrowersje i ostrą krytykę

Wtorek, 15 października 2024 – 21:13 WIB

Djakarta – Inauguracja przewodnictwa Indonezyjskiej Rady Zdrowia (KKI) przeprowadzona przez Ministra Zdrowia Republiki Indonezji w poniedziałek 14 października 2024 r. w Dżakarcie wywołała kontrowersje i ostrą krytykę ze strony Zespołu Adhoc Indonezyjskiej Rady Pracowników Służby Zdrowia ( KTKI).

Przeczytaj także:

Dając sygnał do objęcia stanowiska ministra zdrowia, Budi Gunawan Sadikin uśmiecha się szczęśliwy, gdy wspomina go ekipa medialna

Zespół ten zakwestionował proces selekcji, który uznano za nieprzejrzysty, pozbawiony aspiracji i rzekomo pełen praktyk związanych z korupcją, zmową i nepotyzmem (KKN).

Krytyka rozpoczęła się od wydania dekretu prezydenckiego nr 69/M z 2024 r. z dnia 11 października 2024 r. w sprawie wygaśnięcia członkostwa Indonezyjskiej Rady Lekarskiej i członków Rady ds. Odpowiedniego Personelu Zdrowotnego, a także mianowania liderów KKI, których uznano za być wadliwe pod względem prawnym.

Przeczytaj także:

Zawieszenie chorób wewnętrznych PPDS Unsrat w centrum uwagi, Ministerstwo Zdrowia uważane za arbitralne

W tym przypadku Zespół KTKI ujawnił, że zmiana przepisów z KTKI na KKI nie miała charakteru aspiracyjnego i otwartego procesu.

Jednym z głównych wydarzeń była inauguracja na stanowisku byłego dyrektora generalnego ds. opieki zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia dr Aryanti Arnayi, który mimo przejścia na emeryturę 30 września 2024 r. nadal pełnił funkcję lidera KKI reprezentującego elementy rządu.

Przeczytaj także:

Komisja ds. Likwidacji Korupcji zatrzymuje trzech podejrzanych w sprawie korupcji przy zakupie środków ochrony indywidualnej w Ministerstwie Zdrowia, jedna osoba nie była obecna

W rzeczywistości, według Zespołu KTKI, od 1 października 2024 r. Drg Aryanti nie będzie już miał statusu ASN. Warunek ten rodzi duży znak zapytania dotyczący reprezentacji elementów władzy w jej kierownictwie.

Poza tym wiadomo również, że wobec doktora Aryantiego toczy się dochodzenie prowadzone przez Komisję ds. Zwalczania Korupcji (KPK) w związku z jego rzekomym udziałem w sprawie dotyczącej korupcji dotyczącej środków ochrony osobistej (ŚOI) pochodzącej z funduszu Covid-19 na rok 2019. To dodatkowo wzmacnia zarzuty Praktyki KKN podczas inauguracji liderów KKI.

Kolejna osobliwość pojawiła się, gdy dr Aryanti, który wcześniej był także członkiem komisji selekcyjnej (pansel), faktycznie objął stanowisko lidera KKI.

„To bardzo dziwne, był członek panelu, który został faktycznie mianowany liderem. „Bez jasnej podstawy regulacyjnej wskazuje to wyraźnie na osobiste interesy” – stwierdził w komunikacie zespół KTKI Adhoc.

Co więcej, Sundoyo, który pełnił także funkcję komisji selekcyjnej podczas selekcji, został również mianowany przewodniczącym Rady Dyscyplinarnej Zawodowej. „Co to za żart, który Ministerstwo Zdrowia chce pokazać społeczeństwu?” – skrytykował jeden z członków Zespołu Adhoc KTKI.

Oprócz inauguracji, którą uznano za dziwną, Zespół KTKI wyraził także swoje rozczarowanie w związku z nieprzestrzeganiem kadencji KTKI, która obowiązywała do 2027 roku na podstawie Dekretu Prezydenta nr 31/M z 2022 roku.

Do tej pory członkowie KTKI nie zostali oficjalnie rozwiązani ani zwolnieni, ale Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu inauguruje nowych liderów KKI bez wcześniejszej komunikacji i powiadomienia.

W odpowiedzi Zespół Adhoc KTKI zażądał, aby kierownictwo KTKI pozostało do 2027 roku, w przeciwnym razie w przypadku wcześniejszego zwolnienia członkowie muszą otrzymać odszkodowanie z zachowaniem przysługujących im jeszcze praw.

Zażądali także rozwiązania kierownictwa KKI powołanego ze względu na wady administracyjne, a także zażądali bardziej przejrzystego i lepszej jakości procesu ponownego wyboru.

„Wczorajszy nabór był tylko formalnością, nieprofesjonalny i leżał w interesie tylko kilku osób. „Jak można być kompetentnym, skoro rozmowa kwalifikacyjna trwa tylko 3 minuty, a nawet wtedy komisja selekcyjna ucina odpowiedzi uczestników” – dodał stanowczo Zespół KTKI.

Sprawa ta przyciągnęła uwagę opinii publicznej, zwłaszcza ze względu na rzetelność procesu selekcji i mianowania w krajowych instytucjach opieki zdrowotnej, które powinny być wolne od praktyk KKN. Zespół adhoc KTKI ma nadzieję, że zostaną podjęte konkretne kroki w celu rozwiązania tego problemu, aby utrzymać wiarygodność i zaufanie społeczeństwa do instytucji opieki zdrowotnej w Indonezji.

Następna strona

Poza tym wiadomo również, że wobec doktora Aryantiego toczy się dochodzenie prowadzone przez Komisję ds. Zwalczania Korupcji (KPK) w związku z jego rzekomym udziałem w sprawie dotyczącej korupcji dotyczącej środków ochrony osobistej (ŚOI) pochodzącej z funduszu Covid-19 na rok 2019. To dodatkowo wzmacnia zarzuty Praktyki KKN podczas inauguracji liderów KKI.



Zrodlo