Ilekroć słyszę Północ, Wschód, Zachód, boję się – Obasanjo



FWe wtorek w Abeokucie poprzedni prezydent Olusegun Obasanjo powiedział, że zasada regionalizmu w dalszym ciągu nęka kraj, określając ją jako źródło problemów Nigerii.

Obasanjo powiedział to podczas wizyty Ligi Północnych Demokratów, zauważając, że zasada regionalizmu przyjęta po uzyskaniu przez Nigerię niepodległości w 1960 r. jest nadal pożądana.

„Skąd pochodzi lider, nie ma znaczenia. Powinno raczej mieć znaczenie to, co wniesie do dyskusji w zakresie rozwoju i zarządzania” – powiedział grupie kierowanej przez byłego gubernatora stanu Kano, Ibrahima Shekarau.

Obasanjo zarzucił nazwie grupy, doradzając jej, aby stała się ligą narodową, a nie grupą sekciarską.

„Jedną z rzeczy, która doprowadziła nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj i z którego nie wyszliśmy, jest regionalizm.

„Ilekroć słyszę „Północ”, „Wschód” lub „Zachód”, boję się.

„Nazywałbyś się „Narodowa Liga Demokratów”, a nie „Północna Liga Demokratów”. Ale od czegoś trzeba zacząć” – stwierdził.

Były prezydent zauważył jednak, że grupa słusznie obawiała się Nigerii.

„Ale to, jak naprawiamy zło, powinno być dla nas najważniejsze.

„Nigeria jest większa od nas wszystkich i powinniśmy postrzegać ją jako całość.

„Podzielam wasze obawy, ale jeśli należycie do Ligi Narodowej, być może dołączę do was, a nawet zostanę waszym Patronem, jeśli nie będę mógł być aktywny ze względu na starość” – powiedział Obasanjo.

Wcześniej w swoich uwagach Shekarau wyjaśnił, że grupa była połączeniem podobnych umysłów pochodzenia północnego.

Ujawnił, że grupa licząca 400 członków powstała trzy miesiące temu w wyniku różnych konsultacji i dyskusji.

Były gubernator stanu powiedział, że grupa stara się wpływać na decyzje polityczne i proces rekrutacji przywódców na wszystkich szczeblach w Nigerii.

Dodał, że wyzwaniem w kraju jest kwestia wiarygodności i prawości przywództwa.

„Przeanalizowaliśmy różne wyzwania stojące przed nami jako narodem, a zwłaszcza jako największym regionem, i musimy wpływać na pewne decyzje w krajobrazie politycznym.

„Stoi przed nami wiele kwestii: kwestie braku bezpieczeństwa, kwestie jedności między nami, kwestie młodzieńczej entuzjazmu i kwestie edukacji.

„Mamy także obowiązek dbania o to, aby nasz proces demokratyczny był podtrzymywany i ulepszany” – dodał były Minister Edukacji

Zrodlo