Huragan Oscar pędzi w stronę Kuby z powodu paraliżujących przerw w dostawie prądu

Prognozuje się, że w niedzielę burza dotrze do wschodniej Kuby, przynosząc ulewne deszcze, podczas gdy miliony ludzi pozostaną bez prądu.

Huragan Oscar zbliża się do Kuby, a wyspiarski naród walczy o przywrócenie zasilania po dniach masowej awarii prądu w całym kraju.

Oczekiwane nadejście burzy w niedzielę, zaledwie kilka dni po awarii największej elektrowni Kuby, która sparaliżowała krajową sieć elektroenergetyczną, wywiera większą presję na kraj, który już zmaga się z inflacją oraz niedoborami żywności, leków, paliwa i wody.

Prezydent Miguel Diaz-Canel powiedział w sobotę w poście w mediach społecznościowych, że władze na wschodzie wyspy „ciężko pracują, aby chronić ludzi i zasoby gospodarcze w związku ze zbliżającym się huraganem Oscar”.

Według prognoz Narodowego Centrum Huraganów Stanów Zjednoczonych, z wiatrem o prędkości 140 km/h, Oscar dotrze w niedzielę do wschodniej Kuby, gdzie spodziewane są ulewne deszcze.

W innym poście w mediach społecznościowych prezydencja kubańska oświadczyła, że ​​poczyniono postępy w przywracaniu zasilania – 16 procent konsumentów otrzymuje energię elektryczną, a wytwarzana jest około 500 megawatów, co stanowi zaledwie ułamek zapotrzebowania kraju wynoszącego 3300 MW.

Pierwsza awaria sieci energetycznej nastąpiła w piątek po wyłączeniu największej elektrowni. Jak podały państwowe media, w sobotę rano sieć ponownie się zawaliła.

Wczesnym wieczorem władze zgłosiły pewien postęp w przywracaniu zasilania, po czym ogłosiły, że sieć ponownie się zawaliła.

W niedzielę rano miliony ludzi nadal nie miały prądu.

„Bóg jeden wie, kiedy przywróci prąd” – powiedział Rafael Carrillo, 41-letni mechanik, który musiał przejść prawie 5 km (3 mile) z powodu braku transportu publicznego w związku z awarią prądu, która nastąpiła po tygodniach braku prądu awarie, trwające w niektórych województwach do 20 godzin na dobę.

Premier Manuel Marrero ogłosił wcześniej „stan nadzwyczajny energetyczny”, zawieszając inne niż niezbędne usługi publiczne, aby nadać priorytet dostawom energii elektrycznej do domów.

Szkoły w całym kraju są teraz zamknięte do poniedziałku.

Diaz-Canel za zaistniałą sytuację obwinia trudności Kuby w pozyskiwaniu paliwa dla swoich elektrowni, co przypisuje zaostrzeniu za czasów ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa embarga handlowego obowiązującego przez USA od sześciu dekad.

W lipcu 2021 r. przerwy w dostawie prądu wywołały bezprecedensowy wylew publicznego gniewu, który wylał się na ulice, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a dziesiątki zostało rannych.

W 2022 r. wyspa doświadczyła również miesięcy codziennych, wielogodzinnych przerw w dostawie prądu, które zakończyły się ogólnokrajową awarią prądu spowodowaną huraganem Ian.

Zrodlo