Huragan Milton zmierza na Florydę: przewidywana trasa i czego się spodziewać

Floryda przygotowuje się na huragan Milton, przeprowadzając największą ewakuację od 2017 r., po tym jak stan Milton wzmocnił się, przechodząc z burzy tropikalnej w poważny huragan.

Stan w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych wciąż nie może się otrząsnąć po zniszczeniach spowodowanych przez huragan Helene 26 września.

Oto, co wiemy o huraganie Milton, w jakie części Stanów Zjednoczonych może uderzyć i jakie będzie jego przewidywane skutki:

Jakiej kategorii jest huragan Milton?

Od poniedziałku huragan Milton jest huraganem piątej kategorii, najsilniejszej kategorii w skali Saffira-Simpsona stosowanej do klasyfikacji huraganów.

Według stanu na godzinę 15:55 GMT w poniedziałek Narodowe Centrum Huraganów (NHC) poinformowało, że maksymalna utrzymująca się prędkość wiatru huraganu wynosi 250 km/h (160 mil na godzinę).

W ciągu zaledwie kilku godzin szybko przeszła z burzy kategorii 2 do kategorii 5. O godzinie 09:00 GMT NHC poinformowało, że prędkość wiatru wyniosła 161 km/h (100 mil na godzinę).

Według strony internetowej amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej (NWS) poważnym huraganem jest huragan kategorii 3 lub wyższej ze względu na „potencjał spowodowania znacznych ofiar śmiertelnych i szkód”.

W niedzielę burza tropikalna nad południowo-zachodnią Zatoką Meksykańską szybko przekształciła się w huragan 1. kategorii.

NWS do klasyfikacji burz wykorzystuje skalę huraganu Saffira-Simpsona. Skala dzieli huragany na pięć kategorii w oparciu o utrzymującą się prędkość wiatru. Te kategorie to:

  • Kategoria 1: 119–153 km/h (74–95 mil na godzinę). Burze te są uważane za bardzo niebezpieczne i oczekuje się, że spowodują pewne uszkodzenia linii energetycznych i słupów.
  • Kategoria 2: 154–177 km/h (96–110 mil na godzinę). Oczekuje się, że taka prędkość wiatru spowoduje rozległe szkody.
  • Kategoria 3: 178–208 km/h (111–129 mil na godzinę). W przypadku tej kategorii należy spodziewać się niszczycielskich szkód. Drzewa mogą się łamać i łamać, a dostawy prądu i wody mogą zostać zakłócone.
  • Kategoria 4: 209–251 km/h (130–156 mil na godzinę). NWS ostrzega przed katastrofalnymi szkodami dla kategorii 4 i 5.
  • Kategoria 5: 252 km/h i więcej (157 mil na godzinę i więcej). Oczekuje się, że dachy i ściany domów ulegną uszkodzeniu lub zawaleniu. Spodziewana jest trwała przerwa w dostawie prądu.

Kiedy huragan Helene dotarł na ląd na Florydzie i spowodował szkody w innych południowo-wschodnich stanach, maksymalna prędkość wiatru wynosiła około 225 km/h, co plasowało go w kategorii 4.

Według stanu na sobotę w Karolinie Północnej, Karolinie Południowej, Georgii, na Florydzie, Tennessee i Wirginii zginęło 227 osób. Nadal wydobywane są ciała.

Gdzie i kiedy oczekuje się, że Milton dotrze na ląd?

Milton zmierza w kierunku zachodniego wybrzeża Florydy. Prognozy przewidywali, że Milton prawdopodobnie dotrze na ląd w rejonie Tampa Bay na Florydzie w środę. Ostrzeżenie przed huraganem obowiązuje także na północnym wybrzeżu meksykańskiego półwyspu Jukatan.

NHC ostrzegło o falach sztormowych i niszczycielskich wiatrach w niektórych częściach półwyspu Floryda we wtorek wieczorem lub wcześnie w środę.

Gdzie jest teraz Milton?

Według aktualizacji NHC z poniedziałku, godziny 15:55 GMT, huragan Milton znajduje się 1175 km (735 mil) na zachód-południowy zachód od Tampy.

Przewiduje się, że przemieści się przez środkową Florydę do Oceanu Atlantyckiego, oszczędzając inne południowo-wschodnie stany USA, które zostały zniszczone przez Helene.

Jednak fale sztormowe spowodowane przez Miltona mogą prawdopodobnie „przewyższyć” te spowodowane przez Helene, ostrzegł w niedzielę gubernator Florydy Ron DeSantis. Dodał, że Milton może również spowodować większe przerwy w dostawie prądu niż Helene, przez co ponad dwa miliony mieszkańców zostało pozbawionych prądu.

Jak Floryda przygotowuje się na Milton?

DeSantis ogłosił stan wyjątkowy biuletynogłaszając stan nadzwyczajny w 51 z 67 hrabstw Florydy, w tym w Broward, Lee i Miami-Dade. W 51 hrabstwach mieszka 90 procent z prawie 23 milionów mieszkańców stanu.

Okręg Pinellas, który obejmuje miasto Sankt Petersburg, wydał nakaz dobrowolnej ewakuacji wzdłuż plaż na wyspach barierowych oraz szpitali, domów opieki i parków przyczep kempingowych. Szkoły w kilku powiatach były zamknięte od poniedziałku do czwartku.

Władze Florydy wezwały mieszkańców do zastosowania się do nakazów ewakuacji. Wśród nich znalazł się między innymi dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego na Florydzie, Kevin Guthrie, który podczas konferencji prasowej powiedział, że jest to „największa ewakuacja, jaką najprawdopodobniej widzieliśmy od czasu huraganu Irma w 2017 r.”.

W niedzielnym przemówieniu wideo DeSantis ostrzegł mieszkańców południowo-zachodniej Florydy, aby przygotowali się na falę sztormową.

„Nie wyciągaj wniosków, że w jakiś sposób będziesz czysty” – powiedział. „Cały półwysep, całe zachodnie wybrzeże [of Florida]może mieć bardzo poważne skutki ze względu na falę sztormową”.

Odwołano także wiele wydarzeń. Należą do nich publiczna ceremonia na ringu mistrza Pucharu Stanleya Florida Panthers, która została zaplanowana na poniedziałkowy wieczór w Amerant Bank Arena w Sunrise na Florydzie.

Ponadto gruz po tym, jak Helene nadal jest usuwany, może pogorszyć potencjalne szkody spowodowane przez Miltona, ostrzegł DeSantis. Powiedział, że Floryda zwiększa wysiłki w celu usunięcia gruzu.

Czy zmiany klimatyczne powodują nasilenie huraganów?

Oprócz Milton na Atlantyku szaleją także huragany pierwszej kategorii Kirk i Leslie.

To pierwszy raz, kiedy na Atlantyku występują trzy huragany na raz, przynajmniej od czasu, gdy zdjęcia satelitarne huraganów stały się powszechne w 1966 roku, powiedział Phil Klotzbach, meteorolog z Colorado State University specjalizujący się w prognozach sezonowych huraganów w basenie Atlantyku.

Według amerykańskiej grupy non-profit Environmental Defense Fund (EDF) wraz z ocieplającym się klimatem fale sztormowe, opady deszczu i wiatry towarzyszące huraganom stają się coraz bardziej niszczycielskie.

Przypisuje to podnoszącemu się poziomowi mórz i cieplejszym oceanom, co powoduje intensywne parowanie i przenoszenie ciepła z oceanów do powietrza. Według EDF odsetek głównych huraganów na Atlantyku podwoił się od 1980 r.



Zrodlo