Czterdzieści cztery kraje uznano za wolne od malarii, ale w 2022 r. liczba przypadków nadal wynosiła 249 milionów.
Egipt został uznany za kraj wolny od malarii, a Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała to osiągnięcie „prawdziwie historycznym” i zwieńczeniem prawie stuletniej pracy nad wytępieniem tej choroby.
„Malaria jest tak stara jak sama cywilizacja egipska, ale choroba, która nękała faraonów, należy teraz do jej historii, a nie przyszłości” – stwierdził w niedzielnym oświadczeniu szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„Ten certyfikat Egiptu jako wolnego od malarii jest naprawdę historyczny i stanowi świadectwo zaangażowania narodu i rządu Egiptu w pozbycie się tej starożytnej plagi”.
Na całym świecie 44 kraje i jedno terytorium uzyskały obecnie certyfikat kraju wolnego od malarii.
Certyfikat przyznawany jest przez WHO, jeśli dany kraj udowodni, że łańcuch przenoszenia rodzimej malarii przez komary Anopheles został przerwany w całym kraju przez co najmniej trzy poprzednie lata z rzędu.
Kraj musi także wykazać, że jest w stanie zapobiec ponownemu przeniesieniu wirusa.
Według WHO malaria zabija co roku ponad 600 000 ludzi, z czego 95 procent w Afryce.
W 2022 r., ostatnim roku, za który dostępne są dane, na całym świecie zarejestrowano 249 milionów przypadków malarii.
Przenoszona przez komary malaria występuje głównie w krajach tropikalnych. Zakażenie jest spowodowane przez pasożyta.
„Otrzymanie dzisiejszego certyfikatu eliminacji malarii nie oznacza końca podróży, ale początek nowego etapu” – powiedział egipski minister zdrowia Khaled Abdel Ghaffar.
„Musimy teraz niestrudzenie i czujnie pracować, aby utrzymać nasze osiągnięcia poprzez utrzymanie najwyższych standardów nadzoru, diagnozowania i leczenia”.
WHO twierdzi, że wczesne wysiłki mające na celu ograniczenie kontaktu ludzi z komarami w Egipcie rozpoczęły się w latach dwudziestych XX wieku, kiedy w kraju zakazano uprawy ryżu i roślin rolnych w pobliżu domów.
Do 1942 r. liczba przypadków w Egipcie wzrosła do ponad trzech milionów w wyniku przesiedleń ludności podczas II wojny światowej.
Tama Asuańska zbudowana w latach 60. XX w. stworzyła nowe ryzyko malarii, ponieważ stojąca woda stwarzała wylęgarnię komarów.
Jednak według WHO do 2001 r. w Egipcie malaria była „całkowicie pod kontrolą”.
Nigeria jest odpowiedzialna za ponad jedną czwartą wszystkich zgonów z powodu malarii rocznie, wyprzedzając Demokratyczną Republikę Konga, Ugandę i Mozambik. W tym roku zintensyfikowano wysiłki mające na celu powstrzymanie choroby poprzez szczepienia.