Handel bronią: FG bada Zatokę Gwinejską jako główny szlak – Ribadu

The Doradca ds. Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Malam Nuhu Ribadu powiedział, że rząd federalny bada Zatokę Gwinejską (GoG) jako główny szlak przemytu broni do Nigerii.

Ribadu poinformował o tym podczas dwudniowego seminarium na temat zmian klimatycznych i zmieniającej się dynamiki rozprzestrzeniania broni i braku bezpieczeństwa w Zatoce Gwinejskiej: Nigeria z perspektywy, we wtorek w Abudży.

Seminarium zostało zorganizowane przez Krajowe Centrum Kontroli Broni Strzeleckiej i Lekkiej (NCCSALW), Biuro Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego we współpracy z Globalną Siecią na rzecz Rozwoju Człowieka.

Ribadu reprezentował dyrektor spraw zewnętrznych Biura Doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego (ONSA) Ibrahim Babani.

Powiedział, że Rząd GoG posiada obfite zasoby naturalne i podziemne złoża minerałów, w których zasoby ropy naftowej szacuje się na około 24 miliardy baryłek, co dostarcza około pięciu milionów baryłek dziennie do światowego łańcucha dostaw ropy.

Według niego region składa się z 16 krajów, w tym Nigerii, rozmieszczonych wzdłuż nieprzerwanego wybrzeża o długości około 6000 kilometrów.

„To morska brama między Afryką a resztą świata. Jednakże lukratywny charakter GoG w zakresie zasobów naturalnych, przepływu statków i powiązanej działalności gospodarczej przyciąga dziwnych towarzyszów łóżka i ludzi ze świata podziemnego z ukrytymi motywami prowadzącymi nikczemną działalność w GoG.

„Zorganizowane syndykaty przestępczości są zaangażowane w różne wyniszczające przestępstwa, w szczególności; handel narkotykami, handel ludźmi, kradzież ropy naftowej, porwania i branie zakładników załóg statków, piractwo, przemyt towarów z przemytu.

„Do tej kategorii zalicza się przemyt broni strzeleckiej i lekkiej przez międzynarodowe syndykaty przestępcze.

„Chociaż pojawiły się doniesienia o rozprzestrzenianiu BSiL w sektorze morskim, rząd jest zainteresowany dalszym przesłuchaniem Rządu Generalnego w sprawie głównego szlaku handlu bronią” – stwierdził.

NSA stwierdziła, że ​​istnieje potrzeba dodatkowego zbadania powiązań między zmianą klimatu, przemocą zbrojną i rozprzestrzenianiem broni w krajach GuG.

Powiedział, że BSiL od dawna uznawano zarówno za pierwotną przyczynę, jak i czynnik sprzyjający brakowi bezpieczeństwa na całym świecie.

Według niego zagrożenie, jakie stwarza ich dostępność w rękach podmiotów niepaństwowych i międzynarodowych syndykatów przestępczych, sprawiło, że kraje borykają się ze znalezieniem rozwiązań pozwalających stawić czoła tym wyzwaniom.

Powiedział, że wszystkie 14 zgłoszonych porwań członków załogi i 75 procent członków załogi przetrzymywanych jako zakładników w 2023 r. miało miejsce w GoG.

„Dodatkowo dwóch członków załogi zostało rannych, co wzmocniło reputację GoG jako wód zdradliwych dla marynarzy.

„Według tego samego raportu to zagrożenie morskie ewoluowało od grabieży i porwań ładunków ropy do porwań marynarzy, co ostro skupiło się na pierwotnej przyczynie problemu” – dodał.

W swoich uwagach dyrektor generalny NCCSALW DIG Johnson Kokumo(retd) stwierdził, że zmiany klimatyczne w znaczący sposób przyczyniają się do przesiedleń i niestabilności w różnych regionach, zwłaszcza w Zatoce Gwinejskiej.

Kokumo stwierdził, że jest to również istotny czynnik powodujący niestabilność i konflikty we wrażliwych regionach na całym świecie, a sytuację wykorzystują siatki przestępcze.

Według niego ta niestabilność z kolei napędza popyt na broń, przyczyniając się do wzrostu rozprzestrzeniania broni strzeleckiej i lekkiej

Powiedział, że dwudniowe seminarium będzie stanowić nieocenioną okazję do zbadania złożonych powiązań.

Zrodlo