Google podpisuje umowę ze startupem mającym na celu budowę małych reaktorów jądrowych do zasilania sztucznej inteligencji

Umowa z Kairos Power pojawia się w momencie, gdy giganci technologiczni przeszukują cały świat w poszukiwaniu źródeł energii elektrycznej do zasilania centrów danych.

Google podpisał przełomową umowę na wykorzystanie energii elektrycznej wytwarzanej przez małe reaktory jądrowe do zasilania sztucznej inteligencji (AI).

Zgodnie z umową podpisaną w poniedziałek ze start-upem Kairos Power, kalifornijski gigant technologiczny wesprze budowę siedmiu małych reaktorów jądrowych zdolnych wygenerować moc 500 megawatów.

Uruchomienie pierwszego reaktora zaplanowano na rok 2030, a kolejne zostaną uruchomione w nadchodzących latach.

„Sieć potrzebuje nowych źródeł energii elektrycznej, aby wspierać technologie sztucznej inteligencji, które napędzają znaczący postęp naukowy, ulepszają usługi dla przedsiębiorstw i klientów oraz napędzają konkurencyjność kraju i wzrost gospodarczy” – powiedział Michael Terrell, starszy dyrektor ds. energii i klimatu w Google. wpis na blogu.

„Ta umowa pomaga przyspieszyć rozwój nowej technologii, która pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne w czysty i niezawodny sposób oraz uwolnić pełny potencjał sztucznej inteligencji dla wszystkich”.

Giganci technologiczni, tacy jak Google, Microsoft i Amazon, budzą ponowne zainteresowanie energią jądrową, przeszukując planetę w poszukiwaniu źródeł energii elektrycznej do zasilania centrów danych stanowiących podstawę boomu sztucznej inteligencji.

W zeszłym miesiącu Microsoft podpisał umowę z przedsiębiorstwem energetycznym Constellation Energy na renowację wycofanego z eksploatacji reaktora jądrowego w Three Mile Island w Pensylwanii, który będzie dostarczał energię gigantowi technologicznemu przez następne 20 lat.

Na początku tego roku Amazon podpisał umowę z firmą Talen Energy z siedzibą w Houston na zakup kampusu centrum danych o powierzchni 1200 akrów (486 hektarów) w Pensylwanii, które czerpie energię z pobliskiej elektrowni jądrowej.

Według firmy prawniczej White & Case centra danych zużywają około 3 procent światowej energii elektrycznej, a oczekuje się, że w nadchodzących latach zużycie znacznie wzrośnie w miarę dalszego rozwoju sztucznej inteligencji.

Tak zwane małe reaktory modułowe są postrzegane przez zwolenników jako bardziej opłacalna i mniej czasochłonna alternatywa dla dużych reaktorów jądrowych na skalę komercyjną.

Technologia ta jest jednak wciąż w powijakach, a na całym świecie działają tylko trzy takie reaktory: w Rosji, Chinach i Indiach.

Dyrektor generalny Kairos Power, Mike Laufer, powiedział, że partnerstwo pozwoli firmie „szybko przejść przez proces uczenia się”.

„Biorąc udział w fazie rozwoju, Google jest czymś więcej niż tylko klientem. Są partnerem, który głęboko rozumie nasze innowacyjne podejście i potencjał, jaki może ono zapewnić.”

Kairos Power została założona w 2016 roku przy wsparciu Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Firma z siedzibą w Kalifornii opisuje swoją misję jako przyspieszenie rozwoju „innowacyjnej technologii nuklearnej, która może zmienić krajobraz energetyczny w Stanach Zjednoczonych i na arenie międzynarodowej”.

Zrodlo