Według nowego raportu agencji ONZ ds. żywności, terytoria palestyńskie, Sudan i Sudan Południowy, a także Mali i Haiti, zostały uznane za pięć miejsc, w których w nadchodzących miesiącach najprawdopodobniej wystąpi śmiertelny głód.
Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowy Program Żywnościowy stwierdziły w czwartek we wspólnym raporcie, że „ostry brak bezpieczeństwa żywnościowego będzie wzrastał zarówno pod względem wielkości, jak i dotkliwości” w 22 krajach i terytoriach.
Agencje ONZ z siedzibą w Rzymie ostrzegały, że rozprzestrzenianie się konfliktu, szczególnie na Bliskim Wschodzie – w połączeniu ze stresorami klimatycznymi i gospodarczymi – spycha miliony ludzi na krawędź.
W raporcie zwrócono uwagę na regionalne skutki wojny Izraela w Gazie, w której Liban również był ogarnięty konfliktem, i ostrzeżono, że układ pogodowy La Nina może wpływać na klimat do marca przyszłego roku, zagrażając kruchym systemom żywnościowym w i tak już bezbronnych regionach.
„Bez natychmiastowych wysiłków humanitarnych i skoordynowanych działań międzynarodowych mających na celu rozwiązanie poważnych ograniczeń dostępu i nawoływanie do deeskalacji konfliktu i braku bezpieczeństwa prawdopodobne są dalsze przypadki głodu i ofiar śmiertelnych” w tych miejscach – stwierdzono.
Stwierdzono, że „bardzo duże obawy” budzą Nigeria, Czad, Jemen, Mozambik, Birma, Syria i Liban. W tych krajach konflikt był albo główną przyczyną głodu, albo też się do niego przyczyniał.
Agencje ONZ stwierdziły, że w raporcie, skupiającym się na krajach najbardziej dotkliwych i w których sytuacja się pogarsza, „nie przedstawiono wszystkich krajów/terytoriów doświadczających wysokiego poziomu ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego”.
Agencje podały, że rok 2024 był drugim rokiem spadku finansowania pomocy humanitarnej, natomiast w 12 apelacjach wystąpiły niedobory środków w wysokości ponad 75%, w tym w przypadku Etiopii, Jemenu, Syrii i Birmy.
Gaza
W raporcie stwierdzono, że nasilenie działań wojennych w Strefie Gazy wzbudziło obawy, że ziści się „najgorszy scenariusz” głodu.
Oszacowano, że od listopada do końca kwietnia 41 procent populacji, czyli 876 000 osób, doświadczy „nadzwyczajnego” poziomu głodu.
Prawie 16 procent, czyli 345 000 osób, doświadczy najpoważniejszego „katastrofalnego” poziomu.
Według raportu, według stanu na połowę października w Gazie wysiedlono 1,9 miliona ludzi.
Sudan
Jak przewiduje raport, w Sudanie setki tysięcy osób wysiedlonych w wyniku konfliktu doświadczy głodu w obozie Zamzam w Północnym Darfurze.
Przewiduje się, że w Sudanie Południowym liczba osób zagrożonych głodem i śmiercią niemal się podwoi w ciągu czterech miesięcy od kwietnia do lipca 2024 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.
Oczekuje się jednak, że liczby te pogorszą się od maja przyszłego roku ze względu na chudy sezon między zbiorami.
Z raportu wynika, że w tym miesiącu w Sudanie Południowym, w kraju chronicznie niestabilnym, dotkniętym przemocą i stagnacją gospodarczą, ponad milion osób zostało dotkniętych poważną powodzią.
Haiti i Mali
Agencje twierdzą, że utrzymujące się niepokoje na Haiti spowodowane przemocą gangów, w połączeniu z kryzysem gospodarczym i działalnością huraganów, oznaczają, że w zubożałym państwie karaibskim prawdopodobnie wzrośnie krytyczny poziom głodu.
Eskalacja konfliktu w Mali, gdzie ONZ wycofała swoją misję pokojową w 2023 r., prawdopodobnie pogorszy i tak już krytyczny poziom.
Agencje podały, że grupy zbrojne nakładają blokady na miasta i drogi, utrudniając pomoc humanitarną.
Jak stwierdzono w raporcie, bezpośrednie i pośrednie skutki konfliktu dla braku bezpieczeństwa żywnościowego są ogromne i wykraczają daleko poza niszczenie zwierząt gospodarskich i upraw.
Konflikt zmusza ludzi do opuszczenia swoich domów, „zakłócając źródła utrzymania i dochody, ograniczając dostęp do rynku i powodując wahania cen oraz nieregularną produkcję i konsumpcję żywności” – czytamy w raporcie.
W regionach budzących duże obawy ekstremalne warunki pogodowe spowodowane możliwym ponownym wystąpieniem La Nina – naturalnie występującego zjawiska klimatycznego, które może wywołać ulewne deszcze lub pogorszyć susze i fale upałów – mogą zaostrzyć warunki głodu – stwierdza raport.